MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 2300 maturzystów poprawiało dziś egzamin ustny. Jak przebiegała matura ustna poprawkowa 21 sierpnia 2023? Najważniejsze informacje

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Matura poprawkowa została zaplanowana na dwa sierpniowe dni. 21 sierpnia maturzyści zdawali poprawkę z języka polskiego lub języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego) w formie ustnej.
Matura poprawkowa została zaplanowana na dwa sierpniowe dni. 21 sierpnia maturzyści zdawali poprawkę z języka polskiego lub języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego) w formie ustnej. Jakub Steinborn
21 sierpnia maturzyści mieli szansę poprawić maturę ustną. Niektóre z osób, którym nie udało się w maju zdać egzaminu dojrzałości, przygotowywały się przez wakacje do poprawki. W 2023 roku młodzież obowiązywała matura ustna z języka polskiego, a także z języka angielskiego (lub innego obcego nowożytnego). Wyniki matury mają wpływ na pomyślność w rekrutacji na wymarzone studia. Do poprawki matury ustnej zadeklarowało przystąpić 2289 osób. Dużo więcej będzie poprawiać egzaminy pisemne. Oto najważniejsze informacje, w tym terminy wyników.

Spis treści

Matura poprawkowa 2023. Najważniejsze informacje

Aby przystąpić do egzaminu poprawkowego 21-22 sierpnia, maturzyści, którzy nie zdali jednego egzaminu, musieli do 14 lipca złożyć pisemne deklaracje w swojej szkole. Deklaracje przystąpienia do poprawkowego egzaminu ustnego złożyło 2289 maturzystów, do poprawkowego egzaminu pisemnego - 31 404 osoby.

Wyniki poprawkowych egzaminów maturzyści poznają 8 września. Tego samego dnia CKE ogłosi pełne wyniki egzaminu maturalnego, zawierające wyniki egzaminów przeprowadzonych w sesji głównej – majowej, dodatkowej – czerwcowej i poprawkowej – sierpniowej.

Ustna matura poprawkowa. Z jakich przedmiotów?

W sierpniu do egzaminu poprawkowego zgłosiło się prawie 2300 osób. Będą oni zdawać egzamin ustny z języka polskiego lub języka obcego. Egzaminy zostały zaplanowane na 21 sierpnia. Dokładnie godziny egzaminu zdający poznali w swoich macierzystych placówkach.

Natomiast do poprawki z egzaminów pisemnych, które przewidziano na wtorek 22 sierpnia, przystępuje ponad 30 tys. maturzystów. Najwięcej osób zdecydowało się poprawiać matematykę. Sporo podejdzie też do poprawek z języka polskiego, angielskiego i innych przedmiotów maturalnych.

Na poprawkę z matury decydują się w większości osoby, które planują studiować. Wyniki egzaminu dojrzałości są kluczowe w procesie rekrutacji na studia.

Matura ustna poprawkowa z języka polskiego

Jak przebiegała matura ustna poprawkowa z języka polskiego? Nie różniła się od tej, do której młodzież przystępowała w maju. Należało jednak pamiętać, że w tym roku egzaminy dojrzałości przeprowadzono w dwóch formułach.

W nowej (Formuła 2023) maturę zdawali absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących. Absolwenci czteroletnich techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia zdawali maturę jeszcze w starej formule (Formuła 2015). W tej samej zdawali też abiturienci z wcześniejszych roczników.

Egzamin ustny z polskiego w nowej formule składał się z dwóch zadań. Jedno z nich pozostawało takie samo jak w formule 2015. Uczeń musiał odpowiedzieć na pytanie niejawne oparte na tekście literackim, ikonicznym lub dotyczącym języka. Drugie zaś to jedno z pytań zawartych w puli jawnych zagadnień na egzamin. Jest ich 110 i dotyczą lektur.

Uczniów, którzy przystępują do matur w formule 2015, nie obowiązują pytania jawne . W tym przypadku maturzysta losował zadanie egzaminacyjne ‎zawierające tekst kultury oraz odnoszące się do niego polecenie.‎ Zadaniem zdającego było – po 15-minutowym przygotowaniu – wygłoszenie ‎wypowiedzi monologowej (ok. 10 minut), a następnie uczestniczenie w związanej z tą ‎wypowiedzią rozmowie z komisją (ok. 5 minut).

Matura z języka angielskiego – poprawka

Matura ustna z języka obcegoskładała się z 3 zadań[/b]. Po krótkiej rozmowie wstępnej, która mogła dotyczyć zainteresowań czy planów zdającego, maturzysta przechodził do wykonania poleceń z wylosowanego zestawu. Co ważne, egzamin nie przewiduje dodatkowego czasu na przygotowanie.

Egzamin przebiegał w następującej kolejności:

 • Rozmowa wstępna.
 • Rozmowa z odgrywaniem roli – przed przystąpieniem do zadania pierwszego zdający dostał krótką chwilę na zapoznanie się z poleceniem (ok. 30 sekund). Następnie prowadził konwersację z egzaminującym nauczycielem według wskazówek w poleceniu, tzn. że każda ze stron przyjmowała wskazaną rolę. Obszar tematyczny był wybrany tak, aby słowa i rozumienie tematu było adekwatne do wieku i spraw, które mogą interesować młodzież.
 • Opis ilustracji i udzielenie odpowiedzi na trzy pytania to zadanie polegało na opisaniu przez zdającego tego, co widzi na załączonym w zestawie obrazku, np. osoby, miejsce, wykonywane czynności. Egzaminator natomiast zadaje trzy pytania związane z tematem ilustracji.
 • Wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i udzielenie odpowiedzi na dwa pytania to zadanie zamykające egzamin. Maturzysta miał około minuty na zapoznanie się z poleceniem i dołączonym materiałem stymulującym. Z dostępnych ilustracji musiał wybrać taką, która jego zdaniem najbardziej odpowiadała realizacji polecenia i uzasadnić swoją odpowiedź.
Matura poprawkowa 2023

Kiedy są egzaminy? Kto może do nich przystąpić? Kiedy ogłoszenie wyników matury poprawkowej? Jak sprawdzić wyniki sierpniowej matury? Oto najważniejsze informacje o poprawkowym egzaminie dojrzałości.

Jak sprawdzić wyniki matury poprawkowej?

Wyniki matury poprawkowej sprawdzamy dokładnie tak samo, jak wyniki matury w terminie głównym. Oto krótka instrukcja krok po kroku:

 1. Wchodzimy do systemu ZIU;
 2. W polach „login” i „hasło” wpisujemy dane przekazane nam przez dyrektora szkoły lub przedstawiciela placówki.
 3. Jeśli zapomnieliśmy hasła, możemy skorzystać z opcji „nie pamiętam hasła”. Wówczas na podany adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
 4. Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny.
 5. Pokażą się procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy wybrać konkretny egzamin.

Kto może przystąpić do matury poprawkowej 2023?

Do matury poprawkowej mogą przystąpić osoby, które nie zdały jednego przedmiotu obowiązkowego na egzaminie dojrzałości. Trzeba też spełnić następujące warunki:

 • przystąpienie do wszystkich trzech egzaminów obowiązkowych;
 • przystąpienie do przynajmniej jednego egzaminu rozszerzonego;
 • żaden z powyższych egzaminów nie może zostać unieważniony.

Kiedy są wyniki matury poprawkowej 2023?

Wyniki matury poprawkowej pojawią się na indywidualnych kontach uczniów (na platformie ZIU) 8 września 2023 roku.

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę poprawkową?

Matura jest zdana, gdy uczeń otrzyma co najmniej 30 proc., a więc:

 • w przypadku języka polskiego 18 punktów na maturze w formule 2023 i 21 punktów na maturze w formule 2015;
 • z matematyki 14 punktów (niezależnie od formuły);
 • z języka angielskiego 18 punktów w przypadku formuły 2023 i 15 punktów na maturze w formule 2015.

Kiedy jest matura poprawkowa 2023?

Matura poprawkowa odbędzie się w następujących terminach:

 • 21 sierpnia – matura ustna (godzinę ustala szkoła);
 • 22 sierpnia, godz. 9.00 – matura pisemna z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego).
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Blisko 2300 maturzystów poprawiało dziś egzamin ustny. Jak przebiegała matura ustna poprawkowa 21 sierpnia 2023? Najważniejsze informacje - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny