MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blaski i cienie pracy zdalnej. Tych drugich coraz więcej. Na co narzekamy najczęściej podczas pracy zdalnej, a co chwalimy?

Maciej Badowski
Na jakie zalety i wady pracy zdalnej i hybrydowej zwracają uwagę osoby pracujące w ten sposób?
Na jakie zalety i wady pracy zdalnej i hybrydowej zwracają uwagę osoby pracujące w ten sposób? fot. 123Rf
Praca zdalna i hybrydowa już na stałe wpisały się w rynek pracy. W tym systemie pracujemy bardziej efektywnie, oszczędzamy czas i jesteśmy bardziej elastyczni. Z drugiej strony, jak tłumaczy nam ekspertka, zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym.

Polacy, którzy poznali smak pracy zdalnej i hybrydowej, w IV kwartale 2021 woleli wykonywać obowiązki zawodowe w miejscu, które sami wybiorą, najczęściej wskazywana była praca z domu - wynika z badania Pracuj.pl. Tylko co dziesiąty respondent, realizujący wówczas zadania zdalnie lub hybrydowo, chciał wracać po pandemii do pracy w pełni stacjonarnej.

W ogólnym rozliczeniu, bilans korzyści i strat pracy zdalnej i hybrydowej jest dodatni. Dlatego większość badanych nie wyobraża sobie przyszłości bez nowych modeli pracy, tylko 9 proc. z nich chciałoby po opanowaniu pandemii wrócić na pełen etat do biura - tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl.

Za co chwalimy pracę zdalną?

Na jakie zalety i wady pracy zdalnej i hybrydowej zwracają uwagę osoby pracujące w ten sposób? Wiodące zalety to oszczędność czasu i pieniędzy oraz elastyczność. - 64 proc. respondentów uważa, że wiążą się one z oszczędnością czasu poświęcanego na dojazdy do pracy. Na drugim miejscu listy zalet znalazły się oszczędności na wydatkach, np. na paliwie i żywności - wylicza ekspertka.

Trzecią najważniejszą zaletą okazała się możliwość wykonywania obowiązków w elastycznych godzinach pracy, co może być szczególnie istotne np. w przypadku rodziców. Badanie pokazało, że ponad połowa badanych jest bardziej efektywna podczas pracy z domu.

Więcej niż połowa respondentów uważa, że pracownicy z mniejszych miejscowości mają obecnie większy dostęp do różnorodnych ofert pracy, także w firmach spoza swojej lokalizacji - dodaje Aleksandra Skwarska.

Praca zdalna nie taka dobra

Ekspertka jednocześnie zaznacza, że praca zdalna i hybrydowa mają również swoje wady. - Zatarcie granicy między życiem zawodowym a prywatnym to największa bolączka osób pracujących w tych modelach - mówi.

Wiąże się z nią wada, która zajęła czwarte miejsce, czyli konieczność korzystania z prywatnej przestrzeni w celach zawodowych. Na drugim miejscu wśród wad znalazły się dodatkowe wydatki spowodowane pracą w domu, np. na prąd, które zostały zaznaczone przez 39 proc. badanych. Trzecie miejsce na liście wad zajęły rzadsze kontakty bezpośrednie ze współpracownikami, które wybrało 37 proc. respondentów. Skarżą się na to częściej badane panie niż panowie - dodaje Skwarska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Blaski i cienie pracy zdalnej. Tych drugich coraz więcej. Na co narzekamy najczęściej podczas pracy zdalnej, a co chwalimy? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny