Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Grunwaldem pojawi się w 3D. Trójwymiarowa animacja to pomysł białostoczanina.

Anna Kopeć
Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem
Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem
Rekonstrukcja malowidła. Słynny obraz Jana Matejki będzie można zobaczyć w wersji 3D. - Pokażemy bardzo wierną animację doskonałego oryginału - zapowiada białostoczanin Tomasz Bagiński, pomysłodawca projektu.

Kiedy pierwszy raz patrzy się na to płótno, ma się wrażenie, że panuje na nim ogromny, nieopisany chaos - mówi Tomasz Bagiński. - Dopiero przeniesienie go w trzeci wymiar powoduje, że obraz niezwykle się porządkuje i nabiera bardzo klarownej kompozycji przestrzennej.

W 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem w Muzeum Narodowym w Warszawie zaprezentowany zostanie niecodzienny projekt. Studio Platige Image pracuje nad trójwymiarową interpretacją słynnego, ogromnego płótna autorstwa Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Pracami nad koncepcją wymyśloną przez Tomasza Bagińskiego kieruje grafik Rafał Kidziński.

Dzięki technice 3D widzowie będą mogli przenieść się w niepowtarzalny świat bitwy, która zmieniła historię Polski i oblicze Europy kilkaset lat temu.

- Dzieło Matejki jest bardzo gęstym obrazem, z ogromną ilością postaci i detali, jest nieco chaotyczne - mówi Bagiński. - Ale właśnie dlatego ten obraz, jak żaden inny, nadaje się do animacji.

Obraz zostanie podzielony na warstwy, a każda z nich będzie precyzyjnie zamieniona w trójwymiarowy model. W filmie nie będzie żadnej akcji, zobaczymy jedynie poruszające się delikatnie na wietrze sztandary.

- Moim zdaniem animowanie bohaterów byłoby tandetne - przekonuje Tomasz Bagiński. - Postaci będą ustawione w konkretnych pozach, których nie zmienią. Nie chodziło nam o to, żeby nagle pokazać na przykład plecy księcia Witolda.
Projekt grafików ze studia Platige Image ma być bardzo wiernym odtworzeniem monumentalnego dzieła.

- Nie chodzi nam o zabawę w formie wesołego miasteczka czy komiksu, ale o wierne przekazanie tego, co namalował Jan Matejko - tłumaczy grafik.

Spot zwiastujący animację zostanie zaprezentowany 15 maja, w Nocy Muzeów w warszawskim Muzeum Narodowym. Premiera filmu 15 lipca, w 600. rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem. Będzie można go oglądać prawdopodobnie w sali, w której obecnie prezentowane jest oryginalne dzieło. Do tego czasu obraz Matejki będzie poddany pracom konserwatorsko-renowacyjnym.

Tomasz Bagiński tworzy też dwie inne animacje, które będą promować obchody grunwaldzkie z dużą ilością efektów specjalnych i aktorem Erykiem Lubosem w roli głównej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny