Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bimbrownia pod miastem, moda w sieci, czyli nowe białostockie muzea (zdjęcia)

Aneta Boruch
Największa bimbrownia na Podlasiu. Niedługo stanie się eksponatem muzealnym
Największa bimbrownia na Podlasiu. Niedługo stanie się eksponatem muzealnym Fot. Anatol Chomicz
Muzeum mody już powstaje. Na razie - w Internecie. A wszystko wskazuje na to, że już latem będziemy mogli na własne oczy zobaczyć legalną bimbrownię pod miastem.

[galeria_glowna]
Nie mamy ciągle potwierdzenia, czy miasto zdecyduje się na powołanie muzeum mody - mówi Wojciech Bokłago de Bof, projektant i inicjator powołania w Białymstoku takiej instytucji. - Dlatego postanowiliśmy przynajmniej w przestrzeni wirtualnej takie muzeum założyć.

Spacery po budynku

Wirtualne muzeum mody będzie to strona zawierająca informacje o historii włókiennictwa, mody, ale też o współczesnym wzornictwie polskim. Na stronie będzie budynek, po którego zakamarkach można spacerować.

- Będziemy starali się stworzyć taką przestrzeń w świecie wirtualnym, w której można uczestniczyć w wernisażach, wykładach, prelekcjach i warsztatach - opisuje Wojciech Bokłago. - Jednak najważniejszą sprawą ma być promocja młodych ludzi zajmujących się projektowaniem, tworzeniem w wersji elektronicznej polskiej kolekcji wzornictwa XX i XXI wieku.

Inauguracja strony zaplanowana jest na październik. Teraz trwają przygotowania do jej uruchomienia. Twórcy muzeum poszukują i zbierają rysunki, szkice, filmy i inne materiały.

Pomimo że w realnym świecie magistrat nie zdecydował się jeszcze na stworzenie muzeum, to jednak na to wirtualne wykłada całkiem konkretne pieniądze - 5 tysięcy złotych.

O pomyśle utworzenia w Białymstoku Muzeum Mody i Tekstyliów mówi się od ubiegłego roku. Byłaby to jedyna tego rodzaju placówka w kraju.

W czerwcu do bimbrowni

Rumieńców nabiera też pomysł utworzenia w Białymstoku muzeum bimbrownictwa.
Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku od napisanej pół żartem, pół serio interpelacji radnego Krzysztofa Bila-Jaruzelskiego. A potem sprawą już na poważnie zajęło się Muzeum Podlaskie.

Eksponaty już są. Miejsce też. Ta oryginalna ekspozycja ma stanąć pod gołym niebem w podbiało-stockim Muzeum Wsi.

- Jest wielka bimbrownia spod Gródka, druga spod Czarnej Białostockiej i jedna spod Sokółki - wylicza Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. - Zwiedzający będą szli ścieżką przez chaszcze, a tu nagle... bimbrownia.

Prace ruszą na wiosnę i w ciągu trzech tygodni wszystko ma być gotowe.

- Myślę, że w maju lub czerwcu otworzymy już legalną bimbrownię - planuje Lechowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny