Bielmek. Skarga na upadłość odrzucona, ale wierzyciel zakwestionował wycenę majątku mleczarni

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Piotr Łozowik
Białostocki sąd odrzucił zażalenia na ogłoszenie upadłości Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Złożył je zarząd mleczarni z prezesem Tadeuszem Romańczukiem. To oznacza, że syndyk masy upadłości bielskiej mleczarni może znowu wysyłać do rolników wezwania z żądaniem zapłaty brakujących udziałów, które sięgają około 20 mln zł.

- W tej sytuacji wrócę do wysyłania wezwań do członków spółdzielni o wpłatę brakujących udziałów. Prawdopodobnie zacznę to robić w następnym tygodniu, albo nieco później. To mój obowiązek, jako syndyka. Dotychczas takie pisma skierowałem do około 300 osób, a nowe wezwania otrzyma jeszcze ponad 400 rolników. We wszystkich przypadkach chodzi o wyrównanie udziałów do kwoty 50 tys. zł - mówi Józef Gliński, syndyk masy upadłości Bielmleku.

Bielsk Podlaski. Szef Agrounii Michał Kołodziejczyk i poseł...

Co prawda sąd nie rozstrzygnął jeszcze kwestii ważności uchwały zarządu Bielmleku o podniesieniu udziałów z 50 do 100 tys. zł, ale syndyk od początku wzywał rolników do wyrównania jedynie 50-tysięcznych udziałów. Tym bardziej, że po protestach spółdzielców zarząd wycofał się z wyższej kwoty. Niemniej, to wartość udziałów to dla dziś już byłych spółdzielców kwestia kluczowa, bowiem przy upadłości SM Bielmlek odpowiadają oni za długi spółdzielni - każdy do wysokości swoich udziałów.

Przedłuży się także - i trudno powiedzieć, o jak długo - sama sprzedaż majątku mleczarni. A to dlatego, że wpłynęła skarga na jego wycenę. Ostatnio biegli wycenili go na 150 mln zł (długi są o 100 mln zł wyższe - red.). To kwota o 10 mln zł wyższa, niż szacunki jakie wykonano na potrzeby procesu restrukturyzacji. Jak się dowiedzieliśmy, różnica wynika stąd, że tym razem biegli wyżej wycenili wartość nieruchomości, na której położona jest mleczarni.

Czytaj również: Bielsk Podlaski: SM Bielmlek, która nie działa jest warta o 10 mln zł więcej – oszacowali biegli

- Jeden z wierzycieli złożył zarzuty co do opisu i oszacowania majątku Bielmleku. Jego zdaniem wycena jest zbyt wysoka. Sąd zobowiązał mnie, abym jako syndyk przekazał te zarzuty rzeczoznawcom, żeby się do nich ustosunkowali. I ja to już zrobiłem. Czekam na ich stanowiska, które następnie przekażę sądowi, by mógł podjąć decyzję w tej sprawie. Niemniej, dopóki sąd nie zatwierdzi tej ceny ja nie mogę przystąpić do sprzedaży, nie mogę składać do Rady Wierzycieli wniosku o zgodę na sprzedaż, bo nie wiadomo, jaka kwota wchodzi w grę - wyjaśnia syndyk masy upadłości bielskiej spółdzielni.

Odmawia odpowiedzi na pytanie, który z dużych wierzycieli złożył zarzuty. Zakłada jednak, że w ciągu dwóch, trzech tygodni rzeczoznawcy powinni ustosunkować się do zarzutów, po czym sąd zdecyduje czy ta wycena zostaje, czy nie.

Radę Wierzycieli tworzą trzy rządowe instytucje, które są największymi wierzycielami bielskiego zakładu, czyli Bank Ochrony Środowiska (30 mln zł), Narodowy Fundusz Ochrona Środowiska i Gospodarki Wodnej (65 mln zł) i białostocki oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które pożyczały lub poręczały kredyty jakie zaciągała mleczarnia. Pozostali wierzyciele to m.in. dostawcy mleka, pracownicy, OSM Piątnica, ZUS i bielski magistrat.

Czytaj również: Bielmlek Bielsk Podlaski. Polindus-Laktopol będzie dzierżawcą Bielmleku

Ale sprzedaż majątku Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek może się odwlec jeszcze bardziej. Wystarczy, że nie uzna starej wyceny.

- W najgorszym wypadku sędzia komisarz może wyznaczyć innych biegłych do oszacowania majątku mleczarni. Wtedy proces sprzedaży wydłuży się jeszcze bardziej; trudno powiedzieć, jak długo może trwać wycena nowego zespołu biegłych - przyznaje syndyk Józef Gliński.

Dodajmy, że prawo pierwokupu ma dzierżawca bielskiej mleczarni spółka Polindus - Laktopol. Na razie Laktopol testowo uruchamia proszkownię i szuka pracowników (m.in. biurowych, do obsługi urządzeń kotłowni i oczyszczalni ścieków). Dzierżawca przejął też większość załogi Bielmleku, a wcześniej wielu dostawców mleka.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

olać i spalić oszustów mlecznych

Dodaj ogłoszenie