Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biedroń: We wtorek rezolucja PE ws. sytuacji na granicy z Białorusią

LR
Biedroń: We wtorek rezolucja PE ws. sytuacji na granicy z Białorusią
Biedroń: We wtorek rezolucja PE ws. sytuacji na granicy z Białorusią Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press
- We wtorek Parlament Europejski podejmie rezolucję ws. sytuacji na granicy z Białorusią, w której będzie się domagał dopuszczenia organizacji pozarządowych i mediów – przekazał europoseł Lewicy Robert Biedroń.

Robert Biedroń poinformował w poniedziałek na antenie TVN24, że we wtorek Parlament Europejski zajmie się sprawą migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

Biedroń sprecyzował, że w PE odbędzie debata połączona z rezolucją „tak, żeby wyjaśnić polskiemu rządowi, jakie jest stanowisko instytucji unijnych”.

Europoseł dopytywany, w jakim stopniu rezolucja będzie popierała polską politykę wobec migrantów na granicy z Białorusią, Biedroń wskazał, że na razie powstała jedynie wersja robocza rezolucji, w której zapisano, że trzeba chronić granice Unii Europejskiej, a sytuacja na granicy z Litwą, Łotwą i Polską to prowokacja reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Dodał, że dokument będzie także wzywał polski rząd do dopuszczenia na granicę organizacji pozarządowych, mediów, Fronteksu (Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej) oraz pełnej transparentności w sprawie tego, co dzieje się na granicy.

Sejm za przedłużeniem stanu wyjątkowego

Sejm przegłosował w ubiegłym tygodniu wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużeniu stanu wyjątkowego w części województwa podlaskiego i lubelskiego, w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Za przedłużeniem o 60 dni stanu wyjątkowego głosowało 237 posłów, przeciw było 179, od głosu wstrzymało się 31. Przeciw głosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050. Od głosowania wstrzymali się posłowie Koalicji Polskiej-PSL i kół Porozumienie i Polskie Sprawy.

- Prezydent z najwyższą powagą podchodzi do prowadzonych przez polskie służby działań operacyjnych dotyczących analizy zagrożeń, w tym oceny profili migrantów i związanych z tym potencjalnych ryzyk dla bezpieczeństwa Polski, ale także pozostałych krajów Unii Europejskiej - mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, przedstawiając w Sejmie wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego. - Przyzwolenie na nielegalne przekroczenie granicy oznaczałoby akceptację działań sprzecznych z prawem międzynarodowym – dodał.

Szef BBN mówił, że prezydent uważa, iż „państwo polskie powinno udzielać wsparcia osobom, które ze względu na prześladowania w krajach pochodzenia szukają pomocy i zwracają się o nią w drodze przewidzianych prawem procedur i taka pomoc jest przez Polskę udzielana”.

Soloch jako przykład takiego działania wskazał ewakuację obywateli afgańskich po upadku władz w Kabulu oraz przyjęcie w ostatnim roku ok. 15 tysięcy obywateli Białorusi.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej i stan wyjątkowy

Od kilku tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Polskie oraz litewskie władze wskazały, że białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka wykorzystuje migrantów do wzmagania presji na Unii Europejskiej w celu wycofania nałożonych na Białoruś sankcji.

Aby uniemożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy, pilnuje jej Straż Granicza, policja i wojsko.

Na początku września prezydent Andrzej Duda podpisał rządowy wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego dla części dwóch województw – lubelskiego oraz podlaskiego. Decyzja ta podyktowana jest sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

W środę Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Prezydent wyraził zgodę na takie rozwiązanie.

W treści rozporządzenia, udostępnionej na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy, że decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
  • Określając katalog ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Biedroń: We wtorek rezolucja PE ws. sytuacji na granicy z Białorusią - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny