Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biebrzański Park Narodowy: Rzeka, noclegi, mapa, agroturystyka

Redakcja
Dolina Biebrzy oferuje wiele miejsc gdzie można aktywnie wypocząć
Dolina Biebrzy oferuje wiele miejsc gdzie można aktywnie wypocząć
Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym chroniącym najrozleglejsze torfowiska i tereny bagienne w Polsce, położone wzdłuż rzeki Biebrzy. Obszar ten stanowi jeden z najdzikszych i najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce.

Park może poszczycić się bogactwem wielu gatunków ptaków, z których większość zakłada tu swoje gniazda. Nad Biebrzą żyją m.in. takie "perełki", jak: wodniczka, rybitwa białoskrzydła, batalion, dubelt, orlik grubodzioby, sowa błotna czy kulik wielki. Dolina Biebrzy to także największa naturalna ostoja łosia w Polsce. Aby ułatwić turystom, rodzinom z dziećmi oraz młodzieży szkolnej poznanie walorów przyrodniczych utworzono sieć ścieżek edukacyjnych. Z roku na rok powstają nowe - obecnie jest ich 16, z czego 13 jest w zarządzie Biebrzańskiego PN. Dzięki wielu ścieżkom edukacyjnym ruch turystyczny jest rozproszony, a osoby odwiedzające park mają możliwość komfortowego odpoczynku na łonie natury. Sieć ścieżek edukacyjnych Biebrzańskiego Parku Narodowego otrzymała Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w 2005 roku!

Ścieżka edukacyjna "Barwik" (2,5 km) - znaki zielone - prowadzi przez las iglasty, później liściasty, który z kolei przechodzi w zarośla, za którymi pojawia się otwarta przestrzeń turzycowisk. Na jednym z przystanków znajduje się wieża widokowa, która umożliwia obserwację, np. łosi.

Ścieżka edukacyjna "Biały Grąd" (3,2 km) - znaki zielone - prowadzi groblą od miejscowości Mścichy do pola namiotowego i wieży widokowej na suchym wyniesieniu mineralnym, zwanym Białym Grądem.

Ścieżka przyrodnicza "Błota Biebrzańskie-Nowy Lipsk" (3-4 km) - znaki czerwone - na ścieżce znajdują się 2 wieże widokowe i 8 przystanków. Należy zaopatrzyć się w buty trekkingowe - trasa może być trudna do przejścia, ale można poznać młaki turzycowe, łąkę ostrożeniową czy zbiorowiska brzeziny bagiennej.
Ścieżka edukacyjna "Borek bartny" (0,25 km) - znaki żółte. W obwodzie ochronnym "Grzędy" Biebrzańskiego Parku Narodowego przygotowano ścieżkę na trasie której możemy obserwować 2 zasiedlone przez pszczoły barcie oraz 3 kłody: wiszącą, stojącą i leżącą.

Ścieżka edukacyjna "Długa luka" (0,4 km) - znaki zielone - to kładka, która prowadzi 400 m w głąb największego na bagnach biebrzańskich kompleksu torfowisk niskich. Dzięki kładce i wybudowanych pomostach widokowych możemy z bliska obserwować faunę i florę torfowisk niskich. Na północ od ścieżki znajduje się wieża widokowa przy "Bagnie Ławki". Każdego roku na początku września mają tu miejsce Biebrzańskie Sianokosy, czyli Mistrzostwa Europy i Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody (termin: 24 sierpień 2013)

Ścieżka edukacyjna "Grobla Honczarowska" (3,5 km) - znaki zielone - trasa prowadzi w głąb torfowisk w kierunku rzeki Biebrzy. Na trasie jest 6 przystanków i wieża widokowa na Bagnie Ławki.

Ścieżka edukacyjna "Wokół fortu IV Twierdzy Osowiec" (4,5 km) - znaki zielone - umożliwia zapoznanie się z wyglądem i historią fortu IV Twierdzy Osowiec, szatą roślinną ściśle związaną z tymi obiektami, a także przyrodą borów sosnowych na tarasie wydmowym doliny. 15 przystanków.

Ścieżka edukacyjna "Brzeziny Kapickie" (4,2 km) - znaki zielone - znajduje się w obwodzie ochronnym "Kapice". Na trasie przygotowano 10 przystanków z tablicami edukacyjnymi.

Ścieżka edukacyjna "Las w zasięgu ręki" (0,15 km) - znaki zielone - w skład ścieżki wchodzą elementy infrastruktury pozwalające poznać bogactwo lasu. Wzdłuż trasy i na polanie można odnaleźć rodzime gatunki krzewów i młodych drzew. Sala ekspozycyjna i Punkt Informacji Turystycznej znajdują się w siedzibie parku. Tuż przy jego siedzibie znajduje się Fort I carskiej twierdzy Osowiec oraz Muzeum. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem (tel. 600 941 954, twierdza.goniadz.org.pl).

Ścieżka edukacyjna "Las" (3,2 km) - znaki zielone - trasa prowadzi przez kompleks leśny. Na trasie 9 tablic edukacyjnych.

Ścieżka przyrodnicza "Błota Biebrzańskie - Szuszalewo" (2,5 km) - znaki czerwone dzięki dwóm wieżom widokowym i 5 przystankom możemy obserwować murawy psammofilne, zarośla brzozy niskiej i kępy wełnianeczki alpejskiej.

Ścieżka edukacyjna Terenowy Ośrodek Edukacyjny (2 km) - znaki czerwone - na trasie 3 schrony bojowe i wieża widokowa na "Górze Skobla". Na trasie jest 12 przystanków. Ścieżka edukacyjna Terenowy Ośrodek Edukacyjny (2,2 km) - znaki zielone - na trasie 2 wieże widokowe, kładka i pomosty obserwacyjne z opisami przyrodniczo- historycznymi. Przebiega w pobliżu fortu II Twierdzy Osowiec.

Ścieżka edukacyjna "Torfowisko wysokie" (1 km) - znaki czarne - trasa biegnie kładkami przez torfowisko wysokie i niskie, kończy się na pomoście widokowym na rezerwat "Czerwone Bagno". Przy leśniczówce Grzędy, urządzono ekspozycję etnograficzną, a ok. 1 km od leśniczówki znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Są tu wybiegi dla dzików, łosi oraz woliery dla ptaków.

Ścieżka edukacyjna "Wydmy" (2,3 km) - znaki zielone - prowadzi na przemian przez drewniane kładki i wydmy, a kończy się przy wieży widokowej z rozległym widokiem na biebrzańskie bagna.

"Przystanek Biebrza" to nie tylko "klimatyczne i rodzinne" gospodarstwo agroturystyczne, w którym turysta znajdzie nocleg, smaczną lokalną kuchnię, ale też możliwość skorzystania z niekonwencjonalnych form zwiedzania Biebrzy. Wśród atrakcji są: spływy biebrzańskimi tratwami, kajakami i canoe czy spływy pychówkami z flisakiem, wyprawy survivalowe, zorganizowane wycieczki po BPN, rajdy rowerowe, jazda konna. W celu podziwiania biebrzańskich krajobrazów można skorzystać z wieży widokowej wraz z pomostem obserwacyjnym (Więcej informacji: tel. +48 85 738 39 26, +48 603 078 051, www.dolinabiebrzy.pl). Oferta "Przystanek Biebrza" otrzymała Wyróżnienie Prezesa PROT jako Najlepszy Produkt Turystyczny 2010!

"Piątka znad Biebrzy" jest przykładem wzorowej współpracy 5 gospodarstw agroturystycznych świadczących usługi turystom. Jej główną ideą jest promocja regionu, jego zwyczajów, gościnności, historii. Jedną z propozycji Piątki jest szlak rowerowy "Dookoła centrum Europy" w 5 dni. Trasa wynosi od 87 do 191 km. Wśród propozycji są także spływy kajakowe, pokazy wypieku sękaczy wraz z degustacją, wędkowanie, spacery ścieżkami przyrodniczo-edukacyjnymi, biebrzańskie fotosafari, nordic walking, kuligi, jazdę konną, ruską banię (sauna parowa), wypożyczalnię rowerów. Oferta "Piątki znad Biebrzy" otrzymała Wyróżnienie Prezesa PROT jako Najlepszy Produkt Turystyczny 2008, 2009!

Jednak najbardziej popularną formą spędzania czasu w BPN są spływy tratwami. Zostały one zbudowane z myślą o turystach chcących obcować z dziewiczą przyrodą o każdej porze dnia i nocy. Spływ tratwą daje możliwość całkowitego relaksu - goście sami narzucają tempo, organizują postoje i noclegi w miejscach, które uznają za najlepsze do podziwiania niepowtarzalnej natury oraz biebrzańskich wschodów i zachodów słońca. (Więcej: tel. +48 87 641 21 79, www.agroturystyka-biebrza.pl).

Więcej informacji o atrakcjach Biebrzańskiego Parku Narodowego - Punkt Informacji Turystycznej tel. +48 85 738 3035, www.biebrza.org).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna