MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Zwycięzcy Primary Schools Art Competition wyłonieni. Uczniowie rysowali swój region i rodzinę

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
09-05-2023 bialystok laureaci nagrody prezydent zs 5 konkurs primary schools art compettion fot. wojciech wojtkielewicz / kurier poranny / gazeta wspolczesna / polska press
09-05-2023 bialystok laureaci nagrody prezydent zs 5 konkurs primary schools art compettion fot. wojciech wojtkielewicz / kurier poranny / gazeta wspolczesna / polska press Wojciech Wojtkielewicz
Tegoroczna odsłona konkursu plastyczno-językowego Primary Schools Art Competition, skierowanego do europejskich szkół podstawowych, odbywała się pod hasłem "My Region, My Family". Nasze miasto reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 5 w Białymstoku. Tam też we wtorek, 9 maja, odbyło się uroczyste wręczenie nagród, którego dokonał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

- W tym roku Komitet Regionów, który jest współorganizatorem tego konkursu wydał broszurę z pracami uczestników - mówi Marta Brzozowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 5 w Bialymstoku, Szkoły Podstawowej nr 48. - Opublikowanych zostało trzydzieści prac. Z tego sześć to prace z Polski, a trzy - to prace uczniów naszej szkoły.

Była to kolejna już edycja konkursu skierowanego do dzieci w wieku 6-12 lat, organizowanego przez grupę Przymierza Europejskiego, funkcjonującą w Komitecie Regionów. Udział wzięły dzieci z państw Unii Europejskiej.

- Inicjatywa ta ma wzbudzić w dzieciach, tych najmłodszych, poczucie solidarności i przynależności do szerszej społeczności europejskiej, ale w oparciu o szacunek i docenienie naszego dziedzictwa i kultury oraz tradycji naszego regionu - dodaje Marta Brzozowska. - W ramach konkursu dzieci przygotowały prace plastyczne, które mają na celu pokazanie ich regionu i tego, co ten region dla nich znaczy w kontekście przynależności do Unii Europejskiej. Bo Unia Europejska to my.

Pierwsze miejsce zajęła praca przedstawiająca białostockie murale, której autorem jest Paweł Szerszenowicz. Na drugim miejscu uplasował się Lucjan Daniłowicz, a na trzecim - Julian Daniłowicz.

- Namalowałem region w którym mieszkam czyli Podlasie - opowiadał podczas odbierania nagrody Julian. - Namalowałem mój dom na działce, podlaskie lasy, żubry i inne zwierzęta.

Z wygranej bardzo ucieszył się Paweł Szerszenowicz. Chłopak wziął udział w konkursie, ponieważ uważa, że jest uzdolniony plastycznie i lubi malować.

- Namalowałem różne murale, które można zobaczyć na blokach w Białymstoku - zapewnił Paweł. - Na przykład dziewczynkę która podlewa drzewo. Wybrałem murale, bo jest ich w Białymstoku dużo. I są ciekawe. Wyróżniają nasze miasto.

Prezydent pogratulował zwycięzcom, pożartował z zebranymi uczniami, ale też porozmawiał na tematy ważne - m.in. o pieniądzach jakie z Unii Europejskiej płyną do Białegostoku czy o tym, że dzięki uczestnictwie w niej i w strefie Schengen możemy swobodnie podróżować.

- Cieszę się, że mogę być w waszej szkole - zapewnił prezydent Truskolaski. - Cieszę się, że widzę wasze uśmiechnięte twarze, wasz entuzjazm. Dziękuję bardzo, że przystąpiliście do tego konkursu.

Prezydent dodał, że każdy element który promuje Unię Europejską jest ważny. I, że warto przekonywać młodzież, aby utrzymywała tę jedność europejską, bo to przecież oni są przyszłością.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny