Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Białystok. Związek taksówkarski chce miejsca dla taxi przy wejściu do sądu rejonowego. Za darmo. Dyrekcja sądu mówi jednak: nie

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Myślę, że gdzie jak gdzie, ale pod tak ważną instytucją, jaką jest sąd powinno być wyznaczone miejsce dla taksówek. Tym bardziej, że mówimy o gmachu, który stoi nie w centrum, ale na obrzeżach miasta. - mówi Hieronim Rybołowicz ze Związku Zawodowego Taksówkarzy RP.
Myślę, że gdzie jak gdzie, ale pod tak ważną instytucją, jaką jest sąd powinno być wyznaczone miejsce dla taksówek. Tym bardziej, że mówimy o gmachu, który stoi nie w centrum, ale na obrzeżach miasta. - mówi Hieronim Rybołowicz ze Związku Zawodowego Taksówkarzy RP. Tomasz Mikulicz
Hieronim Rybołowicz już od zeszłego roku walczy o to, by przy sądzie rejonowym było miejsce dla taxi. Dyrekcja sądu wciąż mu jednak odmawia. Nawet teraz, gdy Rybołowicz zaproponował, że związek taksówkarski pokryje koszty oznaczenia miejsca.

Myślę, że gdzie jak gdzie, ale pod tak ważną instytucją, jaką jest sąd powinno być wyznaczone miejsce dla taksówek. Tym bardziej, że mówimy o gmachu, który stoi nie w centrum, ale na obrzeżach miasta. Taksówka, która zawsze byłaby na miejscu naprawdę jest potrzebna - mówi Hieronim Rybołowicz ze Związku Zawodowego Taksówkarzy RP.

Najpierw napisał w tej sprawie do władz miasta. Prezydent przekazał jednak pismo do sądu, bo teren nie należy do miasta. Sąd jednak Rybołowiczowi odmówił. Jak mówi sekretarz sądowy Emilia Nabiałek m.in. z tego powodu, bo mało jest miejsc parkingowych w bezpośrednim sąsiedztwie głównego wejścia do sądu.

Czytaj też: Taxi w Białymstoku. Która korporacja najlepsza? Zobacz numery telefonów (zdjęcia)

- Funkcjonujący w Białymstoku model biznesowy korporacji taksówkowych, które w większości przypadków udzielają zniżek za zamawianie kursu przez telefon (praktycznie każda korporacja udziela zniżki 10%), co w powiązaniu z ogólnym dostępem do telefonów komórkowych uniezależnia klientów od postojów taxi - podkreśla Nabiałek.

Hieronim Rybołowicz nie dał jednak za wygraną i napisał do ministerstwa sprawiedliwości. Tam też spotkał się z odmową. Ministerstwo zwróciło uwagę - podobnie jak sąd - że niedaleko sądu jest miejsce parkingowe do taxi. Mieści się przy ul. Kuronia (od strony wejścia do prokuratur) i leży na terenie gminnym.

Czytaj też: Taksówkarze chcą likwidacji część parkingów taxi. Bo po co miejsca mają się marnować, skoro mogliby z nich korzystać inni kierowcy

- To parking taxi, o którego istnieniu nie wiedzą nawet taksówkarze, nie mówiąc o klientach. Zresztą wystosowaliśmy do prezydenta pismo, by zlikwidować ten parking, bo nikt z niego nie korzysta - mówi Rybołowicz.

Czytaj też: Taksówkarze chcą jeździć w Białymstoku po wszystkich buspasach. Liczą na wyborczy cud

Jego pisma przyniosły tylko taki efekt, że w marcu sąd ogłosił przetarg na wydzierżawienie jednego miejsca parkingowego dla taxi. Żadna korporacja taksówkarska się jednak nie zgłosiła. - Nikt nie chce przecież płacić na dzierżawę. Sąd powinien udostępnić miejsce za darmo w ramach służby społeczeństwu - uważa Rybołowicz.

Zwraca uwagę, że w ogłoszeniu była mowa o tym, że korporacja, która wydzierżawi miejsce ma sama postawić znak: parking taxi i oznaczyć miejsce na nawierzchni parkingu. - Jeśli sąd nie ma na to pieniędzy, deklaruję że związek taksówkarski pokryje koszty tych prac. Od sądu proszę tylko o darmowe udostępnienie miejsca - podkreśla pan Hieronim.

Dyrekcja sądu i tym razem jednak odmawia.

- Na terenie parkingów sądu Rejonowego jest zbyt mało miejsca dla interesantów, aby udostępniać parking dla taksówek. Aktualnie występują takie sytuacje jak: parkowanie interesantów na chodnikach, trawnikach albo na jednym z dwóch miejsc przeznaczonych dla samochodów służbowych - podkreśla Emilia Nabiałek.

Zobacz też: Waszym Zdaniem. Sonda o strajku taksówkarzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny