Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Zmiana sposobu naliczania opłat za śmieci? Mieszkańcy zbierają podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Potrzeba trzysta podpisów, by projektem uchwały zajęła się całą rada miasta. Prezydent obiecuje analizę skutków przejścia ze sposobu naliczania opłat opartego o metraż mieszkania i domu na rozliczenie w oparciu o ilośćzużytej wody. Na wyliczenia czeka też PiS, który od tego uzależnia poparcie dla zmian.

Otrzymaliśmy dużo maili, telefonów, opinii od białostoczan, którzy pozytywnie odebrali nasz pomysł uzależnienia stawki opłaty za odbiór śmieci od ilości zużytej wody - mówi Maciej Biernacki, radny niezależny.

Czytaj też: Podwyżka opłat za śmieci

Razem z Tomasz Kalinowskim (jesienią opuścił klub KO) zaproponował w listopadzie 2020 roku rewolucję w zmianach rozliczania płatności za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców. Tłumaczyli, że wiele miast obrało taki właśnie kierunek konstrukcji systemu gospodarowania odpadami

- Dlatego postanowiliśmy iść za przykładem Sopotu, Warszawy i sprawić, by system naliczania opłat za odpady był bardziej uczciwy. By każdy mieszkaniec płacił za siebie. I ulży samotnym osobom, które mieszkają na dużych metrażach i płacą duże kwoty niż rodziny wielodzietne – argumentował Maciej Biernacki.

Czytaj też: Białystok. Koalicja Obywatelska straciła w radzie miasta kolejnego radnego. Klub opuścił radny Tomasz Kalinowski

Radni niezależni zaproponowali, by stawka opłat wyniosła 3,5 zł metr sześc.

- Każda osoba zużywa około 4 metrów sześciennych wody – mówił Maciej Biernacki.

Zdaniem radnych niezależnych przez ilość zużytej wody należy rozumieć średniomiesięczne jej zużycie obliczone za 6 kolejnych miesięcy. Podstawą byłoby wskazanie wodomierza głównego przypisanego do danej nieruchomości lub informację lub fakturę uzyskaną z wodociągów. Dokumenty te byłyby dołączone do deklaracji mieszkańców o wysokości opłaty za gospodarowanie opłatami. Dla tych, którzy w mieszkają w nieruchomości niewyposażonej w wodomierz główny lub nie podłączonej do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, ustalony zostałby ryczałt - 4 metrów sześciennych od osoby.

Radni niezależni podkreślali, że jest to też najbardziej ekologiczna metoda, która zachęci ludzi do oszczędzania wody. Liczyli na poparcie pozostałych radnych i podkreślali, że mieszkańcy z Kartą Dużej Rodziny mogliby nadal korzystać z ulgi.

Czytaj także: Białystok. Radni niezależni proponują zmianę systemu opłat za odpady. Chcą, by były naliczane od zużycia wody

Tomasz Kalinowski i Maciej Biernacki zwrocili się w grudniu do prezydneta z wnioskiem, w sprawie przeliczenia wysokości opłaty za odpady naliczanej w oparciu o I m3 zużytej wody

- Zostanie przeprowadzona analiza – tak sekretarz miasta z upoważnienia prezydenta odpowiedział na interpelację radnych.

Na wyliczenia czeka też klub PiS.

- Dopiero po ich otrzymaniu ustosunkujemy się do zmiany sposobu naliczania opłaty - mówi Henryk Dębowski, szef klubu PiS.

Radni niezależni nie wykluczają, że ich pomysł trafi pod obrady w formie inicjatywy uchwałodawczej. By tak się stało, musi poprzeć go co najmniej trzystu mieszkańców. Innym rozwiązaniem, by cała rada zajęła się projektem uchwały, to poparcie wniosku przez pięciu radnych.

- Zapewne nie byłoby z tym żadnych trudności, ale wolimy, by w tej sprawie wypowiedzieli się mieszkańcy. Ich głos będzie miał duże znaczenie - mówi Tomasz Kalinowski.

Czytaj też: Wasilków. Burmistrz Adrian Łuckiewicz nie przekonał radnych. Rada Miejska odrzuciła podwyżkę opłaty za wywóz śmieci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny