MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Zielone światło do przebudowy ul. Raginisa. GDOŚ wydał decyzję środowiskową (zdjęcia)

OPRAC.: wal
Ulica Raginisa to droga wojewódzka 676 prowadząca do Supraśla
Ulica Raginisa to droga wojewódzka 676 prowadząca do Supraśla Wojciech Wojtkielewicz
W 65 miejscach rok po zakończeniu inwestycji zostaną przeprowadzone badania poziomu hałasu. Pod takim m.in. warunkiem przebudowa ulicy Raginisa dostała zielone światło od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

W przypadku niedotrzymania standardów jakości środowiska, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych bądź technologicznych, chroniących przed ponadnormatywnymi oddziaływaniami hałasu - napisał w uzasadnieniu Andrzej Szweda-Lewandowski, dyrektor generalny Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Licytacja publiczna odbędzie się 5 sierpnia 2020 r. o godz. 10 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Kamiennej 17, pok. 008. W informacji publicznej o przetargu podana jest wartość pojedynczych samochodów, jak i całej floty oraz numery rejestracyjne.

Gmina Białystok sprzedaje auta porzucone przez kierowców. Ho...

Czytaj:To była sprzedaż aut

Rozpatrywała ona odwołania od decyzji środowiskowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Ta we wrześniu 2020 roku uznała, że przebudowę ulicy Raginisa można prowadzić pod 33 warunkami. Od postanowienia odwołały się zarówno organizacje społeczne, jak i osoby fizyczne. Generalna Dyrekcji Ochrony Środowiska kilka razy przedłużała terminy na rozpatrzenie odwołań. Ponadto pw lutym 2022 roku zobowiązała też prezydenta Białegostoku do uzupełnienia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Teraz ostatecznie wydała decyzję środowiskową

Utrzymała w większości postanowienia RDOŚ, ale też niektóre uchyliła i wydała nowe zalecenia. Dotyczą one odwodnienia terenu w rejonie cieku Jaroszówka, wycinki roślinności czy ochrony przed hałasem. Zaleciła też montaż ekranów akustycznych:przezroczystych i odbijających światło.

- Ekrany mają, być wyposażone w pasy fabryczne, według trwałej technologii, odpowiadającej trwałości samych paneli. Zabrania się montowania nowych paneli bez pasów i naklejania ich w późniejszym terminie - postanowił dyrektor generalny ochrony środowiska. - W celu minimalizacji odziaływania akustycznego przedsięwzięcia na całym odcinku rozbudowywanej drogi należy zastosować tzw. cichą nawierzchnię.”

Jeśli chodzi o poziom hałasu, to GDOŚ wyznaczył 65 miejsc, w których rok po zakończeniu inwestycji mają być przeprowadzone dodatkowe badania. Miedzy innymi przy ul. Familijnej, Boruty, Wiklinowej, Wianków, Róży Wiatrów, Rycerskiej. Raginisa.

- Dzięki temu będzie wiadomo, czy m.in. przy nieruchomościach położonych przy ul. Boruty 3 oraz ul. Raginisa 72 potrzebne są ekrany akustyczne - czytamy w uzasadnieniu decyzji GDOŚ. Na obecnym etapie nie widzi ona takiej potrzeby.

Wydanie decyzji środowiskowej (strony mogą się odwoływać do sądu administracyjnego), pozwoli miastu na ostateczne skompletowanie dokumentacji projektowej i przekazanie jej jednostce podległej marszałkowi. To pokłosie umowy zawartej przed kilku laty przez oba samorządy. Zgodnie z nim miasto wzięło na siebie odpowiedzialność za znalezienie źródeł finansowania węzła Porosły, za którego zaprojektowanie odpowiadał Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Ten zaś wziął na siebie finansowanie przebudowy ulicy Raginisa (plus gotowej już drogi od granic Białegostoku do Supraśla - to był jeden projekt), ale to na miasto spadł ciężar przygotowywania dokumentacji.

Przypomnijmy, że chodzi o rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 676. To odcinek ulicy Raginisa za skrzyżowaniem z ul. Kazimierza Wielkiego do granicy Białegostoku. Przebiega on w terenie zabudowanym (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz obiekty o funkcji usługowo-handlowej i przemysłowej). Miała być prowadzona w latach 2022-2023 a pierwotnie koszty jej realizacji szacowano na 30 mln. Wcześniej planowano też, że inwestycję dofinansuj Unia Europejska. Ale ostatecznie samorząd wojewódzki postawił na własny budżet.

Po otrzymaniu dokumentów od miasta Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie mógł ogłosić przetarg na modernizację ulicy.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny