Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Wystawa „W drodze do niepodległości…”. Zdjęcia z życia rekrutów, żołnierskiej musztry, czy ćwiczeń

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
„W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake (1917-1919)”.
„W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake (1917-1919)”. Piotr Łozowik
To już ostatni dzwonek do tego, by zobaczyć ekspozycję planszową „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake (1917-1919)”. Wystawa to ok. 100 eksponatów, wśród nich zdjęcia z życia rekrutów, żołnierskiej musztry, czy ćwiczeń. Uwiecznione zostały również uroczyste wydarzenia, zobaczymy też kadry z obozowej codzienności, poczynając od czasów rekrutacji aż po wyjazd żołnierzy z Kanady przez USA do Francji.

„W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake (1917-1919)” – to tytuł ekspozycji przygotowywanej przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Jak zapewniają organizatorzy to okazja do tego, by przyswoić sobie ciekawą wiedzę nawet w ciągu 30 minut.

Fotograficzna wystawa, autorstwa dr Anitty Maksymowicz, przybliża funkcjonowanie obozu Kościuszko począwszy od jego powstania w 1917 r. aż do rozwiązania w 1919 roku.

Wiele uwagi poświęcono osobom i organizacjom w sposób szczególny wspierającym polskich ochotników w Niagara-on-the-Lake. Uzupełnieniem zdjęć są wiele mówiące o obozowej rzeczywistości dokumenty i listy, a także szkice i obrazy autorstwa Charlesa Williama Jefferysa, który na zlecenie Canadian War Records dokumentował życie obozu Kościuszko.

Swoistym komentarzem do prezentowanych fotografii są fragmenty wspomnień ochotników i ich kanadyjskich przełożonych, jak i fragmenty archiwalnych artykułów z lokalnej gazety Niagara-on-the-Lake – „St. Catharines Standard”, która na bieżąco śledziła życie Polaków w obozie Kościuszko.

Ekspozycja prezentowana jest do 5.02.2022r. w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 48.

Przypomnijmy.

Historia powstania Obozu sięga 1914 r., kiedy to wybuch I wojny światowej, wywołał wśród Polonii Amerykańskiej, chęć militarnej pomocy ojczyźnie.

Utworzenie Polskiej Szkoły Oficerskiej i przyjęcie 150 ochotników, zapoczątkowało powstanie w 1917 r. legendarnego Camp Niagara w kanadyjskim mieście Niagara On The Lake. Obóz Kościuszko zamknięto 11 marca 1919 roku kiedy to ostatni, 73. zaciąg z ogólnej liczby 22 tys. polskich żołnierzy, opuścił miasto.

Nowoczesne, wyszkolone oddziały przetransportowano do Francji. Armia Polska we Francji zwana Armią Błękitną (od koloru mundurów) powstała z inicjatywy Romana Dmowskiego i Komitetu Narodowego Polskiego przy pomocy państw Ententy, a dowodził nią generał Józef Haller.

Z Francji 80-tysięczna armia została przewieziona koleją przez Niemcy do Polski, zasilając młode Wojsko Polskie. Hallerczycy wzięli udział m.in. w wojnie polsko-ukraińskiej, a na froncie polsko-rosyjskim zmagali się z konnicą gen. Siemiona Budionnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny