Wystawę można zobaczyć w Muzeum Wojska Polskiego przy ul. Kilińskiego. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją, dostępną w naszej galerii.
Bohaterami wystawy są białostoccy stróżowie prawa, strzegący porządku publicznego na terenie miasta i powiatu białostockiego w latach dwudziestolecia międzywojennego.
Ekspozycja została przygotowana ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Historycznego. Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Archiwum Państwowego w Białymstoku, Narodowego Archiwum Cyfrowego i kolekcji prywatnych.
Została otwarta z okazji setnej rocznicy uchwalenia ustawy o Policji Państwowej. Jej bohaterami są białostoccy stróżowie prawa, strzegący porządku publicznego na terenie miasta i powiatu białostockiego w latach dwudziestolecia międzywojennego.
- W 1939 roku załoga policyjna Miasta Białegostoku liczyła blisko 450 funkcjonariuszy. Stu trzynastu z nich zostało potem zastrzelonych przez sowieckich funkcjonariuszy NKWD w Kalininie, setki innych pomordowano na wschodzie w trakcie brutalnych przesłuchań w więzieniach śledczych, podczas deportacji i niewolniczej pracy w łagrach. Tylko nielicznym udało się ocalić swoje życie. Po powrocie do kraju byli już zupełnie innymi ludźmi. O nich chcemy też opowiedzieć na tej wystawie. O ich życiu rodzinnym, kulturalnym i sportowym, bo tak jak inni obywatele byli też synami, ojcami i mężami, a przede wszystkim mieszkańcami naszego miasta - mówi Marek Gajewski, autor wystawy.
Piękne funkcjonariuszki pracujące w policji. Galeria zdjęć p...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?