Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Wystawa IPN "Niemieckie Obozy Zagłady" pod Podlaskim Urzędem Wojewódzkim. Będzie czynna do końca tygodnia

OPRAC.:
Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Wystawa jest czynna od poniedziałku (27.06) do końca tygodnia. Można ją obejrzeć pod Podlaskim Urzędem Wojewódzkim.
Wystawa jest czynna od poniedziałku (27.06) do końca tygodnia. Można ją obejrzeć pod Podlaskim Urzędem Wojewódzkim. IPN
Od poniedziałku (27.06) pod Podlaskim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Mickiewicza w Białymstoku prezentowana jest wystawa elementarna IPN "Niemieckie Obozy Zagłady". Wystawa będzie czynna do końca tygodnia. Jest ona jednym z punktów obchodów 81. rocznicy Spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku.

Wystawa przed urzędem wojewódzkim

Wystawa prezentuje najważniejsze informacje na temat niemieckich obozów zagłady Żydów z okresu drugiej wojny światowej:

  • rodzaje obozów
  • problematykę „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”
  • mechanizm ludobójstwa.

Osobne plansze poświęcone zostały sześciu obozom zagłady utworzonych przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich, a także ofiarom oraz osobom odpowiedzialnym za popełnione zbrodnie.

Niemiecki obozy zagłady: zarys historyczny

27 czerwca 1941 r. dowodzony przez mjr. Ernsta Weisa niemiecki 309. batalion policji dokonał pacyfikacji dzielnicy żydowskiej. Uzbrojeni w pistolety automatyczne i granaty ręczne Niemcy, rozpoczęli poszukiwania Żydów w plątaninie uliczek sąsiadujących z Wielką Synagogą. Wokół Siennego Rynku, w dzielnicy Chanajki, rozgrywały się tragiczne sceny. Z domów okalających rynek wyprowadzano Żydów, ustawiano pod murem i rozstrzeliwano. Niemcy wrzucali też granaty do okolicznych domów, więc wkrótce w ogniu stanęła cała dzielnica wokół synagogi (tzw. Schulhof).

W pierwszym dniu okupacji Białegostoku Niemcy zamordowali ok.2️ tys. Żydów.

Tego samego dnia, 27 czerwca 1941 r., dowódca wojsk niemieckich wezwał naczelnego rabina Białegostoku dr. Gedaliego Rozemana i nakazał mu utworzenie rady złożonej z dwunastu Żydów. W ten sposób powstał Judenrat, czyli organ administracyjny społeczności żydowskiej całkowicie podległy okupantowi.

Kolejne zbrodnie na ludności żydowskiej Niemcy popełnili już tydzień po pacyfikacji Schulhofu – 3 lipca 1941 r. w lesie na pobliskich Pietraszach, dokonali mordu na przedstawicielach inteligencji żydowskiej przedwojennego Białegostoku. Życie straciło ok. 300 mężczyzn. Do kolejnej odsłony niemieckiego terroru doszło dziewięć dni później, ponownie na Pietraszach. Tym razem rozstrzelano ok. 2–5 tys. osób.

Masowe egzekucje, pojedyncze zabójstwa, aresztowania

Na początku lipca 1941 r. władze niemieckie zarządziły, że wszyscy Żydzi powyżej 10. roku życia mają obowiązek nosić żółtą gwiazdę przyszytą z przodu na lewej piersi i na plecach. Rozporządzenie o utworzeniu getta zostało wydane 26 lipca 1941 r. Żydzi mieli 5 dni na przeniesienie do wyznaczonego obszaru między ulicami: Lipową, Przejazd, Poleską i Sienkiewicza. Bramy getta zamknęły się 1 sierpnia 1941 r. Uwięziono w nim ok. 50–60 tys. Żydów z miasta i okolicznych miejscowości.

Codzienność okupacyjnej rzeczywistości stanowiły masowe egzekucje, pojedyncze zabójstwa, aresztowania. Ów terror miał na celu zastraszenie miejscowego społeczeństwa, zmuszenie go do bezwzględnego posłuszeństwa, zapobieżenie tworzeniu się ruchu oporu i wszelkich form walki z okupantem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny