Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok wyróżniony w III edycji inicjatywy "Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom" (zdjęcia)

(adek)
Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białystok oraz Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica S.A.
Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białystok oraz Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica S.A. materiał promocyjny
Białystok został wyróżniony w ramach III edycji inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom". Podczas uroczystego podsumowania tegorocznej edycji w Warszawie, organizatorzy ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, nagrodzili 10 gmin, które zrealizowały najciekawsze i wyróżniające się działania na rzecz poprawy warunków życia owadów zapylających.

Białystok jest jedną z 269 gmin, które przyłączyły się do tegorocznej edycji „Manifestu Gmin Przyjaznym Pszczołom", który jest częścią realizowanego od dziewięciu lat programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W ramach projektu utworzono w tym roku w Białymstoku m.in. Miejski Sad Edukacyjny, gdzie na powierzchni 850 m2 posadzono 25 drzew oraz 100 krzewów owocowych. Podczas oficjalnego otwarcia sadu mieszkańcy otrzymali 1000 drzewek owocowych, które mogli zasadzić w swoich ogrodach. W październiku ponownie rozdano białostoczanom 2000 sadzonek jabłoni, śliw, grusz, wiśni i czereśni. W sadzie ustawiono tablice edukacyjne z opisem starych odmian drzew i krzewów. Obok sadu powstała też rabata bylinowa z gatunkami roślin chętnie odwiedzanymi przez owady zapylające, takimi jak: lawenda, wrzos, miodunka i wiele innych. W pobliżu rabaty ustawiono domek dla pszczół.

Ponadto, na terenie gminy Białystok założono 55 000 m2 łąk kwietnych jednorocznych, wieloletnich oraz pól sezonowych – słonecznikowych i rzepakowych. Ustawione zostały także 33 tablice informacyjne o roli i znaczeniu łąk oraz upraw. Co więcej, w różnych punktach miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie łąk i pól słonecznikowych postawiono kilkanaście dużych domków dla owadów zapylających. Urząd miasta zaprosił mieszkańców do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Białostockie łąki kwietne”, aby uchwycili ich piękno. W konkursie wyłonionych zostanie 10 laureatów, a najlepsze zdjęcia zostaną wykorzystane przy realizacji kalendarza miejskiego na rok 2020. W mieście powstała także pierwsza miejska pasieka. Pięć uli, w tym cztery zabytkowe pochodzące z różnych rejonów Podlasia, stanęło przy rzeczce płynącej przez skwer przy ul. Augustowskiej. Ule otaczają założone w 2019 r. łąki kwietne i pola słonecznikowe. Na skwerze zostały też posadzone drzewa owocowe i obficie kwitnące krzewy, a także inne rośliny bogate w pyłek i nektar.

Ponad 80 proc. wszystkiego co jemy, powstaje w wyniku zapylenia przez pszczoły. W Białymstoku robimy wiele, aby je wspomóc. Budujemy domki dla owadów, nie wykaszamy części zieleńców, tworzymy miejską pasiekę. Założyliśmy też 6 ha łąk kwietnych, sadzimy drzewa owocowe i kwitnące krzewy, a także rośliny bogate w pyłek i nektar. Dzięki temu pszczoły mają u nas wystarczającą ilość pożywienia od początku wiosny do później jesieni.

- Tworzymy im dobre warunki, a tym samym włączamy się w walkę z groźnym zjawiskiem masowego wymierania tych pożytecznych owadów - komentuje Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku.

Celem „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom" jest zwrócenie uwagi na problem spadku liczebności pszczół oraz aktywizacja gmin z całej Polski do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających. Gminy, które poprą Manifest oraz zrealizują działania na rzecz pszczół, otrzymują prawo posługiwania się tytułem i logotypem Gminy Przyjaznej Pszczołom. Do „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom" może przystąpić każda gmina, która dostrzega kluczową rolę pszczół dla ekosystemów i konieczność dbania o zachowanie bioróżnorodności oraz aktywnie działa w tym obszarze. W trzecim roku trwania inicjatywy Manifest podpisało o 27% więcej gmin niż w roku ubiegłym, a dzięki podjętym przez nie działaniom posadzono łącznie blisko 450 000 roślin przyjaznych pszczołom, ponad 100 000 krzewów, blisko 30 000 drzew oraz ponad 22 mln m2 łąk kwietnych. Ponad to, gminy angażowały się m.in. w takie przedsięwzięcia jak organizacja: warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży dotyczących ochrony pszczół; pikników i festynów dla mieszkańców, spotkań z przyrodnikiem lub pszczelarzem nt. ochrony przyrody i pszczół czy konferencji dla rolników oraz miłośników ogrodnictwa nt. ochrony pszczół i sadzenia roślin przyjaznych pszczołom.

Firma ZT Kruszwica S.A., inicjator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” oraz inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”, postanowiła wyróżnić 10 gmin, które podjęły w ramach programu najciekawsze oraz wyróżniające się działania. W tym gronie znalazły się: Białystok, Elbląg, Poznań, Pszczółki, Gostycyn, Legnica, Lubin, Szczaniec, Świeradów-Zdrój oraz Wołomin. Przedstawiciele gmin najbardziej zaangażowanych w ochronę owadów zapylających otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wzięli udział w praktycznych warsztatach, podczas których mogli dowiedzieć się m.in. jak promować gminę przez aspekty środowiskowe i turystyczne.

- Od dawna uważnie śledzimy działania gmin i cieszy nas, że coraz więcej samorządów angażuje się w poprawę warunków życia owadów zapylających. Co więcej, biorą w nich udział całe społeczności lokalne – od przedszkolaków i uczniów, przez różne organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego wspierane przez lokalny samorząd, po grupy mieszkańców z osiedli, dzielnic czy sołectw. Mamy nadzieję, że działania na rzecz ochrony pszczół i osiągane przez gminy sygnatariuszki „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom" społeczno-edukacyjne efekty, będą inspiracją dla pozostałych samorządów - komentuje Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica S.A.

Więcej informacji o Manifeście na stronie: pomagamypszczolom.pl.

Zobacz także:

Kwietne łąki i zielone przystanki w Białymstoku

Kwietne łąki, zielone przystanki. W Białymstoku mocno się za...

05-08-2019 bialystok laka kwietna wysoki stoczek fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polskapress

Pola słoneczników w Białymstoku. To teraz najmodniejsze miej...

Łąki kwietne konferencja (23.01.2019)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny