Białystok: Wyniki wyborów 2018 do rady miasta. Wielcy przegrani, czyli kwartet, który żegna się z radą miasta. Nawet po 20 latach

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tomasz Madras, Krzysztof Stawnicki, Kazimierz Dudziński i Wojciech Koronkiewicz (od góry od lewej) nie będą radnymi Białegostoku Archiwum
Kazimierz Dudziński, Krzysztof Stawnicki i Tomasz Madras z PiS. A także Wojciech Koronkiewicz z Inicjatywy dla Białegostoku. Ich już nie zobaczymy na sesjach Rady Miasta Białystok. Przynajmniej przez pięć lat.

Byłem radnym od pięciu kadencji, czyli przez 20 lat. Trzy razy otwierałem inauguracyjną sesję jako radny-senior - wspomina Kazimierz Dudziński z PiS.

Oni nie dostali się do Rady Masta Białegostoku. Kliknij i zobacz

Tym razem jednak przegrał bój o radę miasta. - To nie ja przegrałem. Przegrała pewna koncepcja. Żałować to mogą młodzi, bo zamyka się im pewna perspektywa. Ja to co mogłem - to osiągnąłem - tłumaczy Dudziński.

W mijającej właśnie kadencji był wiceprzewodniczącym rady miasta. Choć jego klub ostro atakował władze miasta i PO on nieraz apelował o kulturę prowadzenia sporów. Na jednej z sesji tłumaczył na przykład, że przemawiając z mównicy, nie można zwracać się do radnych po imieniu. - Obserwują nas przecież mieszkańcy - podkreślał.

I jego apel poskutkował. Od tego czasu na przykład pod adresem Macieja Biernackiego z PO nie padało już ze strony radnych PiS: „Maćku”.

Zobacz też: Wyniki wyborów do sejmiku woj. podlaskiego 2018. Trzech kandydatów na marszałka województwa (zdjęcia)

Kazimierz Dudziński stanął też przeciw „jastrzębiom” ze swojego klubu, którzy domagali się, by prezydent podał konkretne dane, którym wiceprezydentom i po ile wypłacił nagród. - Nawet jeśli będziemy mieli taką wiedzę, co z nią zrobić? - pytał na jednej z sesji.

Kolejnym z wielkich przegranych jest Tomasz Madras z PiS, który przewodniczył bardzo ważnej komisji - budżetu i finansów. Tak samo jak Dudziński, nie czuje się jednak przegranym. - Proszę zwrócić uwagę, że dostałem prawie 2 tys. głosów, a cztery lata temu było to ok. 1,1 tys. Biorąc pod uwagę liczbę oddanych na mnie głosów te wybory są moim największym sukcesem. Metody przeliczania są jednak takie a nie inne, więc nie dostałem się do rady - podkreśla Madras.

Był uważany za jednego z radnych PiS, którzy częściej niż politycznie wypowiadali się merytorycznie. Na przykład sprawnie wyłapywał w licznych propozycjach zmian do budżetu przedstawianych przez władze miasta te punkty, które okazywały się później dyskusyjne. Punktował też prezydenta za nierealizowane inwestycje.

Zobacz także: Wyniki wyborów samorządowych 2018 do sejmiku. Wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz zrzeknie się mandatu do sejmiku? (zdjęcia)

Tomasz Madras na co dzień wykłada na wydziale inżynierii i zarządzania Politechniki Białostockiej. - To zawsze był mój priorytet, jeśli chodzi o karierę i rozwój zawodowy - podkreśla. Dodaje, że nadal będzie działał w sferze polityczno-społecznej. Czy będzie doradzał kolegom z PiS, którzy do rady weszli? - Na pewno tak. Na razie najważniejsze jednak, bym nieco odpoczął po kampanii - podkreśla.

Do rady miasta nie wszedł też Krzysztof Stawnicki z PiS. W poprzednich wyborach startował z pierwszego miejsca. Dostał ponad 2 tys. głosów. Teraz o około połowę mniej.

Decyzją miejskiego zarządu PiS umieszczono go dopiero na trzecim miejscu. - Zarząd miejski jest obecnie zdominowany przez dawnych działaczy Platformy Obywatelskiej. Przykro mi, że starzy członkowie PiS zostali w taki sposób potraktowani - mówi Stawnicki.

Zobacz również: Tadeusz Truskolaski: Niech cała Polska bierze przykład z Białegostoku (zdjęcia, wideo)

Tutaj warto wspomnieć o radnym PiS Marku Chojnowskim, którego na listach w ogóle zabrakło. We wrześniu pisaliśmy, że miała to być kara. Bo Chojnowski podczas jednego z głosowań był za tym, by zwiększyć liczbę miejsc parkingowych na terenie dawnego targowiska u zbiegu ulic Antoniukowskiej i Wierzbowej. To teren, na którym firma Jaz-Bud chce budować 50-metrowy blok. Z Jaz-Budem natomiast - jako prawnik obsługujący w przeszłości tę firmę - związany był szef miejskich struktur PiS Artur Kosicki. Na listach PiS znalazł się zresztą Mateusz Sawicki - syn prezesa Jaz-Budu Jana Sawickiego, który nota bene dostał się do rady miasta z listy PiS.

Gdy podczas kampanii wyborczej do Białegostoku przyjechał prezes PiS Jarosław Kaczyński, lokalni działacze mówili anonimowo, że sprawa Chojnowskiego dotarła do warszawskiej centrali partii. I że jeśli PiS przegra wybory, to Kaczyński zacznie rozliczać. Może nawet Krzysztof Jurgiel straci pozycję szefa podlaskich struktur. PiS bój o radę miasta przegrał, ale będzie rządził w sejmiku. Czy Jarosław Kaczyński będzie rozliczał? Przeciw temu przemawia fakt, że Artur Kosicki jest jednym z kandydatów na marszałka województwa.

Warto przeczytać: Wyniki wyborów samorządowych do rady miasta Białystok 2018. Zobacz kto zdobył mandaty. Radni Białegostoku 2018 (zdjęcia)

- Trudno powiedzieć jak będzie. Uważam, że zwycięskiego składu z 2014 roku nie powinno się zmieniać. Wynik tegorocznych wyborów do rady miasta pokazał, że dawni członkowie PO nie zapewnili większości w radzie miasta. Nasz wynik na pewno były lepszy, gdyby w wyborach postawiono na sprawdzonych działaczy PiS - podkreśla Stawnicki.

Jednak chyba największym przegranym jest Wojciech Koronkiewicz. Na Facebooku napisał, że zabrakło mu do uzyskania mandatu radnego tylko 20 głosów. Być może zaważyło to, że Koronkiewicz niemal w ostatniej chwili ogłosił, że nie będzie startował - jak poprzednio - z list SLD, ale z Inicjatywy dla Białegostoku. Czy wyborcy potraktowali to jako zdradę? Koronkiewicz nie chce teraz o tym rozmawiać. - Trzeba patrzeć w przyszłość - twierdzi.

Wojciech Koronkiewicz był bardzo aktywnym radnym. Składał dziesiątki interpelacji, często zabierał głos na posiedzeniach. Natomiast na Facebooku zamieszczał relacje z sesji oraz relacje z rozmów z mieszkańcami, którzy zgłaszali mu problemy. Koronkiewicza żałował nawet prezydent Tadeusz Truskolaski, który stwierdził w poniedziałek, że „może i niestety” ten radny nie zdobył mandatu.

Zobacz koniecznie: Wybory na prezydenta Białegostoku - wyniki. Kto został prezydentem Białegostoku? Nowy prezydent Białegostoku to Tadeusz Truskolaski ZDJĘCIA

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 63

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
W dniu 24.10.2018 o 21:01, dupek z tego miasta napisał:

Panie "on" gratuluję, sama prawda ale niestety w dzisiejszych czasach prawosławie dla rządzących tym krajem jest marginesem nad czym ubolewam jako katolik wierzący ale nie praktykujący, który widzi obłudę, fałsz i chciwość KK przy obecnej władzy. Szkoda bo na podlasiu żyją przynajmniej 3 kultury religijne jak nie więcej i do tej pory byli sobie równi... (katolik, żyd, prawosławny, tatar)

Do polityki nie miesza się wiary, mniejszości narodowe to są Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, mieszkający w Polsce i nie muszą być prawosławni czy katolicy czy innego wyznania.

d
deweloper rządzi
W dniu 24.10.2018 o 20:54, normalny napisał:

mam też zastrzeżenia do Tadeusza ale wolę jego niż jakiegoś sralka. Tadek przynajmniej komunikacyjnie rozwinął miasto w postaci ulic a pisowsy prezydenci rozdawali ziemie dla kleru za grosze. Jurgiel, Tur czy inni dla miasta nie zrobili nic. Truskolaski sporo.

 


Może dlatego tyle pobudował ulic między domkami jednorodzinnymi bo Trusk rządził w latach kiedy do Polski kasa z UE płynęła strumieniami? Takiś normalny a normalnych logicznych wniosków nie umiesz wyciągać.

G
Gość

Na zdjęciu twarzyczka słodkiej radnej.która wdrapywała się na dachy a i tak dostała łupnia od kierowniczka !!! A przecież była jedynką na liście...

j
jolanda

Znów udało się Siemieniuk . Czy Ona ma jakieś szkoły?  A Koronkiewicz  dość picowania  wsiadaj na rowerzyk i hulaj , Buhaha. Szkól np. Politechniki brak  no to na budowę do cementu. Buhaha 

G
Gość
W dniu 24.10.2018 o 22:32, Gość napisał:

Fany, cryo, hexy i inne ciepłe chłopaki. Zamiast się czubić spotkajcie się w końcu w realu, przeczyśccie sobie nawzajem co tam chcecie i darujcie sobie publiczne wypociny

słyszysz hexa? nie rób burdelu z każdego wątku,tam gdzie normalni ludzie piszą,spełnij swoje największe marzenie jedz do wawy ,wbijaj na nowogrodzką i w końcu spróbuj zrobić laskę wodzowi,on lubi takich w odpowiednim wieku:)

G
Gość

Fany, cryo, hexy i inne ciepłe chłopaki. Zamiast się czubić spotkajcie się w końcu w realu, przeczyśccie sobie nawzajem co tam chcecie i darujcie sobie publiczne wypociny

r
raz sierpem raz młotem ...
W dniu 24.10.2018 o 21:01, dupek z tego miasta napisał:

Panie "on" gratuluję, sama prawda ale niestety w dzisiejszych czasach prawosławie dla rządzących tym krajem jest marginesem nad czym ubolewam jako katolik wierzący ale nie praktykujący, który widzi obłudę, fałsz i chciwość KK przy obecnej władzy. Szkoda bo na podlasiu żyją przynajmniej 3 kultury religijne jak nie więcej i do tej pory byli sobie równi... (katolik, żyd, prawosławny, tatar)

 

Taki z ciebie katolik jak z odbytu skrzypce.

 

"Mniejsości" stanowiące większość w NKWD, SB i UB nie p i e r d o l i ł y się w czasie wojny i 50 lat później w sentymenty.

G
Gość
W dniu 24.10.2018 o 22:06, cryo napisał:

"venusjanin" .... ciekawe ...ciekawe ...

he he ,a jaki milutki hexix:) venus normalnie :)

G
Gość
W dniu 24.10.2018 o 21:49, gość napisał:

   O d p i e r d o l  się gnoju,jak chcesz zobaczyć jaki ze mnie "hexa" to powiedz gdzie, i kiedy,to zrozumiesz swój błąd...cieniasie z zapadniętą klatą... :angry: 

oj hexa hexa ,pieluchomajtki zaraz tak jak zawsze zasrasz,jeszcze raz nie rób wszedzie gdzie wejdziesz bagna ,spadaj stad,twoje miejsce jest na gadzinówkach,przeciez cały czas piszesz ze kurier to niemiecka gazeta to na h... tu siedzisz?

c
cryo

"venusjanin" .... ciekawe ...ciekawe ...

f
fan
W dniu 24.10.2018 o 21:49, gość napisał:

O d p i e r d o l się gnoju,jak chcesz zobaczyć jaki ze mnie "hexa" to powiedz gdzie, i kiedy,to zrozumiesz swój błąd...cieniasie z zapadniętą klatą... :angry:

Tu chcesz kogoś pobić, w innym temacie szantażyk... jakoś pisdusiem zalatuje :)
g
gość
W dniu 24.10.2018 o 17:00, Gość napisał:

czy ty hexa naprawde musisz z każdego wątku robić bagno?

 

czy ty hexa naprawde musisz z każdego wątku robić bagno?

O d p i e r d o l  się gnoju,jak chcesz zobaczyć jaki ze mnie "hexa" to powiedz gdzie, i kiedy,to zrozumiesz swój błąd...cieniasie z zapadniętą klatą... :angry:

d
dupek z tego miasta
W dniu 24.10.2018 o 20:10, on napisał:

Ogromny szacunek dla Pana/Pani za ten post. Szczerze podziwiam. Pozdrawiam

Panie "on" gratuluję, sama prawda ale niestety w dzisiejszych czasach prawosławie dla rządzących tym krajem jest marginesem nad czym ubolewam jako katolik wierzący ale nie praktykujący, który widzi obłudę, fałsz i chciwość KK przy obecnej władzy. Szkoda bo na podlasiu żyją przynajmniej 3 kultury religijne jak nie więcej i do tej pory byli sobie równi... (katolik, żyd, prawosławny, tatar)

n
normalny

mam też zastrzeżenia do Tadeusza ale wolę jego niż jakiegoś sralka. Tadek przynajmniej komunikacyjnie rozwinął miasto w postaci ulic a pisowsy prezydenci rozdawali ziemie dla kleru za grosze. Jurgiel, Tur czy inni dla miasta nie zrobili nic. Truskolaski sporo.

D
DM
W dniu 24.10.2018 o 13:14, Lampa napisał:

Panu Madrasowi i panu Piontkowskiemu nie zapomnimy nazwania jednej z ul. naszego miasta imieniem bandyty. Nowa rado, musicie coś z tą nazwą zrobić.

 

Klasyczny strzał w kolano i szybki rezultat - 5 radnych z FMP. Ulica mordercy szybko zniknie z mapy Białegostoku!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3