Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Wspólny hołd Państwa Polskiego dla Sybiraków podczas uroczystości otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru [ZDJĘCIA]

OPRAC.: wal
Białystok, 17 września 2021. Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru
Białystok, 17 września 2021. Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Wojtkielewicz
W hołdzie Sybirakom Rzeczypospolita Polska - ten napis znalazł się na wieńcu od Państwa Polskiego wspólnie złożonym przez najwyższych przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, Sybiraków przed pomnikiem Matki Sybiraczki. Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku nie tylko upamiętniło tych, którym Sowieci zgotowali Golgotę Wschodu, ale było solidarnym pokazaniem światu, czym była sowiecka agresja na Polskę 17 września 1939 roku.

Świadectwo to najpełniej wybrzmiało we wspomnieniach Sybiraków. Zarówno tych, którzy występowali oficjalnie, jak i w indywidualnych wspomnieniach. Na uroczystość otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru przybyło ich 200, niektórzy z potomkami. Poza białostoczanami przyjechali m.in. ze Szczecina, Gdańska, Zielonej Góry, Nowej Rudy. Ale też z tak odległych miejsc jak Argentyna.

- Jestem wzruszony i przejęty rozmachem i pietyzmem, z jakim utworzono to muzeum, będące wspólnym dziełem Sybiraków, ich wnuków, władz Białegostoku i władz centralnych. Unikalne eksponaty, jak autentyczne szerokie tory, które tkwią w naszej pamięci, przypominają masowe wywózki na Wschód – mówił Kordian Borejko, prezes Związku Sybiraków. – To wyjątkowe muzeum będzie łączyć przedstawicieli różnych pokoleń, bo pamięć i historia są naturalnym spoiwem tożsamości narodowej.

I dodał: - To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci.

Zarówno on w swoich wspomnieniach, jak i prof. Elżbieta Smułkowa czy Barbara Sokólska podkreślali bohaterską rolę i heroizm matek, którym zawdzięczają ocalenie z piekła zesłania.

- Matki mocą nadludzką i siłą kochania były tarczą, opoką, a w wieczór wigilijny przy pierwszej gwiazdce uczyły znakiem krzyża dzielić kawałek chleba. Dzieląc go ufać Bogu i wierzyć, że przetrwamy. Wierzyć, że wolnej Polski na pewno doczekamy - przypomniał słowa poety Kordian Borejko.

Do tej martyrologii nawiązał też prezydent RP Andrzej Duda.

- Wszystkim, którzy walczyli, a szczególnie tym, którzy cierpieli na Sybirze, składam głębokie wyrazy szacunku - mówił prezydent RP.

Dodał, że nowo otwarte muzeum to ważne miejsce dokumentujące tamte trudne lata.

- To miejsce pokazujące tragedię, cierpienie, ale i to w jaki sposób sobie Sybiracy radzili. To dowód na to, że Polacy są jak trawa, wojna może przez nich przejść, cierpienie, a oni za każdym razem podnoszą się żyją dalej by budować naszą RP - powiedział Andrzej Duda.

Czytaj też: 10 lutego Polska powinna z Białegostoku solidarnie przypomnieć Rosji, kto i kiedy pomagał Hitlerowi. A światu prawdę o białych krematoriach

Prezydent Białegostoku przypomniał, że gdy w 2010 roku podjął decyzję o budowie muzeum w dawnym magazynie przy Węglowej w pobliżu byłego Dworca Poleskiego, skąd byli deportowani białostoczanie na Sybir, kierowała nim przede wszystkim chęć spełnienia marzeń Sybiraków, by powstało miejsce, w którym upamiętnione zostaną ich niezłomność i hart ducha.

- Czekałem na to Muzeum 11 lat, ale Sybiracy czekali całe życie - zaznaczył Tadeusz Truskolaski;

Dodał, że dla niego osobiście, a także dla białostockiego samorządu znaczenie nowej placówki można porównać do tego, jakie dla samorządu Warszawy i śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego miało stworzenie Muzeum Powstania Warszawskiego/

Zobacz:#Zapamiętani

Wagę Muzeum Pamięci Sybiru podkreślił też Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

- To jedno z najważniejszych muzeów budowanych w ostatnim czasie w Polsce - powiedział wicepremier. - To jest działanie całej polskiej wspólnoty. Wszystkich nas Polaków. Możemy być z tego dumni.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości prezydent Tadeusz Truskolaski wspólnie z Sybiraczką Henryką Pagniello uderzyli w dzwon braci Józefa i Bronisława Piłsudskich. Dzwon został umieszczony w Parku Pamięci przy muzeum. Bracia Piłsudscy zostali zesłani na Syberię w 1887 r. za udział w organizacji udaremnionego zamachu na cara Aleksandra III. Dźwięk dzwonu w kolejne rocznice sowieckiej deportacji ma przypominać o tragicznym losie polskich zesłańców i deportowanych na Sybir od XVI do XX w.

Po złożeniu wspólnego wieńca przez pomnikiem Matki Sybiraczki przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i Sybiraków zapalili na torach symboliczne znicze „Światło pamięci” oddając hołd wszystkim Sybirakom.

Jeszcze dziś (17 września) o godz. 19 koncert podczas którego wystąpią: Natalia Kukulska, Atom String Quartet i Michał Dąbrówka, a po godz. 20. wszyscy chętni będą mogli obejrzeć wieczorną iluminację „Doświadczenie Sybiru”, która zostanie wyświetlona na budynku Muzeum Pamięci Sybiru.

W sobotę (18 września) pierwsi zwiedzający przekroczą progi Muzeum Pamięci Sybiru. Bilet można zarezerwować przez internet. Po ekspozycji oprowadzać będą certyfikowani przewodnicy. Do dyspozycji zwiedzających będą audio przewodniki, a dla najmłodszych – tablety z edukacyjnymi grami i quizami. Na ten dzień zaplanowano także rodzinny Piknik Historyczny, podczas którego na placu przy muzeum zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne z całego kraju.

Z kolei 19 września, w niedzielny poranek, odbędzie się Śniadanie Kresowe. Lokalni restauratorzy będą serwować dania kuchni kresowej. Tego dnia ulicami Wygody przejedzie też rajd rowerowy, którego uczestnicy odkryją ostatnie ślady przedwojennej przeszłości osiedla. Na zakończenie odbędzie się pokaz zabytkowych rowerów i mody retro. W Parku Pamięci stanie zaś wystawa „Niepodległa”.

Warto też wiedzieć, że uroczystości otwarcia poprzedziła dyskusja panelowa (16 września) poświęcona problematyce zbrodni sowieckich. Wzięli w niej udział historycy z kraju i ze świata. Powołany został także Instytut Badawczy im. Prezydenta Seweryna Nowakowskiego. Działający w strukturze Muzeum Pamięci Sybiru instytut będzie prowadził badania naukowe nad historią obecności Polaków na Sybirze.

Budowa siedziby Muzeum Pamięci Sybiru sfinansowana z budżetu Miasta oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zakończyła się w ubiegłym roku. Od tamtej pory trwały prace nad urządzeniem wystawy stałej i wnętrza budynku. Na ponad 2 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej zamontowano między innymi 159 gablot, zainstalowano 29 projektorów i 95 urządzeń audio, ustawiono 9 kiosków multimedialnych, 99 symbolicznych steli (w tym 24 imienne), zamontowano 63 panele tekstowe i 356 tabliczek z opisami i podpisami. Przygotowano też multimedia, w tym ponad 100 minut nagrań dźwiękowych i blisko 20 minut filmów. Stworzenie wystawy stałej uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Podczas otwarcia muzeum wzbogaciło się o nowy eksponat. Były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przekazał pamiątkę rodzinną – kubek z więzienia na Łukiszkach w Wilnie, który należał do jego ciotki Zofii Komorowskiej-Majewskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny