MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Wschodni Ośrodek Sztuk Walk na Węglówce już gotowy. Powstał za pieniądze z budżetu obywatelskiego. Kto będzie mógł wynająć sale?

(mg)
Ośrodek Wschodnich Sztuk Walk został już oddany do użytku
Ośrodek Wschodnich Sztuk Walk został już oddany do użytku UM Białystok
Na ten moment miłośnicy sportu czekali cztery lata. W końcu został oddany do użytku Białostocki Ośrodek Wschodnich Sztuk Walk na Węglowej. Oficjalnie ma zacząć działać od lutego, a kluby sportowe będą mogły wynajmować sale na godziny. A to nie do końca odpowiada przedstawicielom wschodnich sztuk, którzy wymyślili ośrodek na Węglowej.

Ośrodek wschodnich sztuk walk mieści się w magazynie nr 10 przy Węglowej 8. Znajduje się tu pięć sal do ćwiczeń: dwie na parterze i trzy na piętrze. Są też pokoje trenerskie, szatnie, toalety z prysznicami, pomieszczenia techniczne, recepcja, pokoje porządkowe. Poszczególne pomieszczenie trzeba jeszcze wyposażyć.

Sam obiekt powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu na 2016 rok. Jego pomysłodawcami byli przedstawiciele klubów i szkół, które trenują wschodnie sztuki walk. Na realizację projektu musieli jednak czekać cztery lata. Koszt inwestycji to ponad 4 mln zł. Teraz ma zacząć oficjalnie działać.

- Początek obowiązywania umów najmu sal ćwiczeń przewidujemy na początek lutego - zapowiada Agnieszka Błachowska z białostockiego magistratu.

Nad ośrodkiem w imieniu miasta ma czuwać Zarząd Mienia Komunalnego. Na razie ustalono, że sale będą wynajmowane na godziny.

- Pierwszeństwo będą miały stowarzyszenia oraz kluby sportowe realizujące zadania publiczne w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej - podkreśla Agnieszka Błachowska.

To nie do końca odpowiada pomysłodawcom ośrodka. Zgłaszając projekt do budżetu obywatelskiego, proponowali, by służył on klubom i szkołom trenującym wschodnie sztuki walk. Odbywałyby się tu nie tylko zajęcia dla każdej grupy wiekowej, ale też zawody, seminaria itp. Kluby, tworząc np. federację, zarządzałyby całym budynkiem, jednocześnie wynajmując go od miasta. Dzięki temu miałyby możliwość pozyskiwania sponsorów, profesjonalnego wyposażenia sal.

- Prosimy, by ZMK realizował założenia wniosku złożonego do budżetu obywatelskiego, który poparło blisko osiem tysięcy białostoczan. Uważamy, że wynajem na godziny zmniejsza potencjał tego projektu drastycznie. W naszym mieście jest sporo sal, które można wynająć na określony czas - podkreśla Rafał Gólcz, przedstawiciel klubów, które zgłosiły ośrodek do budżetu obywatelskiego. Jednocześnie ciągle liczy na dialog z Zarządem na temat obiektu na Węglowej.

- BOWSW powinien służyć jak najszerszemu gronu odbiorców. Wynajęcie obiektu jednemu podmiotowi lub grupie podmiotów kłóci się z fundamentalnymi zasadami budżetu obywatelskiego, jakimi są powszechność oraz równość w dostępie do jego efektów - odpowiada przedstawicielka magistratu.

Dodaje, że jeśli po wynajęciu sal klubom, które mają pierwszeństwo pozostaną wolne sale i terminy, miasto będzie chciało je zagospodarować tak, by zmniejszać koszty utrzymania budynku.

Na razie do chęć wynajęcia sal zgłosiło siedem szkół i klubów. Dominują wśród nich pomysłodawcy ośrodka.

Budżet obywatelski Białegostoku do zmiany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny