MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej (zdjęcia, wideo)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Wojciech Wojtkielewicz
Uroczysty apel, wręczenie awansów, medali, ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy, a na koniec piknik rodzinny - tak podlascy policjanci świętowali razem z mieszkańcami.

To wyjątkową, bo już setna rocznica utworzenia Policji Państwowej. Podlaski garnizon świętował ją 29 lipca na odnowionym niedawno placu przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

W uroczystości, prócz samych funkcjonariuszy i ich rodzin, wziął udział I Zastępca Komendanta Głównego Policji - nadinsp.r Dariusz Augustyniak, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Jarosław Zieliński, wojewoda podlaski - Bohdan Paszkowski, marszałek województwa podlaskiego - Artur Kosicki, liczni przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych (m.in. wojska, żandarmerii wojskowej, straży granicznej, Lasów Państwowych), duchowieństwa, a także zagraniczni goście z Litwy - komendanci policji w Mariampolu i Alytusie, oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Policja Państwowa '39".

Zobaczcie zdjęcia pięknych policjantek pracujących w komendach w całym kraju. Są też nasze z podlaskiej policji.

Piękne funkcjonariuszki pracujące w policji. Galeria zdjęć p...

Właśnie do okresu 20-lecia międzywojennego nawiązał w swoim przemówieniu szef podlaskiej policji, nadinsp. Daniel Kołnierowicz. Mówił o czerpaniu właściwych wzorców, pamięci o ojczyźnie i tych policjantach - ofiarach zbrodni katyńskiej - którzy służąc ojczyźnie, oddali swoje życie. Wzorce wraz z rosnącymi środkami z budżetu na inwestycje, doposażenie policji w sprzęt, pojazdy, sprawia jego zdaniem, że warunki i efekty pracy mundurowych są coraz lepsze.

Białystok. Blisko 50 nowych funkcjonariuszy złożyło przyrzeczenie i wstąpiło w szeregi podlaskiej policji [ZDJĘCIA]
- Policja się rozwija, podnosi się etos zawodu policjanta, prestiż - wymienia nadinsp. Daniel Kołnierowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku. - W tej chwili policja ma bardzo wysokie poparcie społeczne - 75 procent. 98 procent mieszkańców czuje się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania. To wszystko jest efektem dobrej albo bardzo dobrej pracy naszych policjantów, w tym garnizonu podlaskiego. Nie mamy się czego wstydzić. Jesteśmy dumni ze swoich policjantów.

Przypominamy dziś brawurowe i głośne akcji białostockich oraz podlaskich policjantów. O wpadkach tego dnia zapominamy.

Brawurowe akcje białostockiej policji. Strzelaniny i pościgi...

Tym najbardziej wyróżniającym się w służbie, podczas święta przyznano akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W garnizonie podlaskim awanse otrzymało 803 funkcjonariuszy. W korpusie oficerów - 72 policjantów, w korpusie aspirantów - 293 policjantom, w korpusie podoficerów – 234, zaś szeregowych – 204.

Ale to nie wszystko. Aż 109 funkcjonariuszy z woj. podlaskiego zostało w ramach obchodów wyróżnionych medalami i odznaczeniami resortowymi i prezydenta RP. Otrzymali oni m.in. medale "Za Długoletnią Służbę", „Za zasługi dla Policji” oraz Odznakę „Zasłużony Policjant. Sześć osób otrzymało medale związane z 25-leciem NSZZ Policjantów.

Białystok. Wojewódzkie Obchody Święta Policji. Policjanci przemaszerowali przez miasto (zdjęcia)

Podczas tegorocznego Święta Policji obecni byli również nowo przyjęci policjanci, którzy złożyli przy tej okazji uroczyste ślubowanie. 35 nowych funkcjonariuszy przysięgało „Strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia…”.

Oficjalnie wstąpili w szeregi podlaskiej policji, w której służy obecnie 2.970 funkcjonariuszy (w tym 626 kobiet). Blisko 600 osób liczy korpus pracowników cywilnych.

W trakcie obchodów zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą policjantów poległych i zamordowanych w obronie wolności i suwerenności. Na koniec uroczystości odbyła się defilada w wykonaniu Kompanii Honorowej wystawionej przez Oddział Prewencji Policji w Białymstoku, sztandaru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz pododdziału odznaczanych i mianowanych funkcjonariuszy.

Do wspólnego świętowania zaproszono również mieszkańców. Po oficjalnej części przed KWP odbył się piknik rodzinny, z dmuchańcem, pokazem policyjnych pojazdów i atrakcjami dla najmłodszych.

Zobaczcie zdjęcia pięknych policjantek pracujących w komendach w całym kraju. Są też nasze z podlaskiej policji.

Piękne funkcjonariuszki pracujące w policji. Galeria zdjęć p...

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej (zdjęcia, wideo) - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny