Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Wojewódzka konserwator zabytków podsumowała 2020 rok. Udzieliła 52 dotacji na ponad 2,2 mln zł. Przybyło 37 nowych zabytków

OPRAC.: wal (na podstawie WUOZ)
O najważniejszych kwestiach związanych z funkcjonowaniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, w środę (03.03), podczas konferencji prasowej mówiła prof. Małgorzata Dajnowicz podlaska konserwator zabytków.
O najważniejszych kwestiach związanych z funkcjonowaniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, w środę (03.03), podczas konferencji prasowej mówiła prof. Małgorzata Dajnowicz podlaska konserwator zabytków. Wojciech Wojtkielewicz
Blisko 90 wniosków o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru wpłynęło w tym roku do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Łączna wnioskowa kwota to w tym roku ponad 10 mln zł.

Pieniądze na prace przy zabytkach pochodzą z budżetu państwa. W tym roku do dyspozycji Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przewidziano 2 miliony 270 tysięcy złotych. Teraz wszystkie złożone wnioski będą analizowane i weryfikowane pod kątem formalnym i merytorycznym - mówiła na konferencji prasowej [3.03.3021] prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

Czytaj też: Zostanie tylko front i kawałek szczytu

W ubiegłym roku Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków udzielił 52 dotacji na kwotę ponad 2,2 mln złotych. Były to m.in. prace przy zabytkowym meczecie w Kruszynianach, prace konserwatorskie przy szalunku i stolarce kościoła pw. św. Barbary w Kramarzewie i konserwacja pomnika Stefana Czarnieckiego w Tykocinie.

- Najwyższa dotacja (170 tys.) została przyznana na remont domu staromiejskiego (dawnej plebanii) w Supraślu. Były to prace ratownicze, absolutnie niezbędne - dodała prof. Małgorzata Dajnowicz.

Czytaj też: Trwa remont zabytkowego domu starobojarskiego. To dawna plebania

Wojewódzka konserwator zabytków mówiła, że do rejestru zabytków w 2020 roku zostało wpisanych 37 obiektów (10 nieruchomych i 27 ruchomych). M.in. budynek fabryki włókienniczej Flakiera w Białymstoku, drewniane domy przy ulicy Złotej w Białymstoku, neon "Albatros" w Augustowie i sztandar Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach." Wojewódzka ewidencja zabytków w ubiegłym roku wzbogaciła się o 29 zabytków nieruchomych.

Na liście obecnie procedowanych wpisów do rejestru zabytków znajduje się m.in leśniczówka w Białowieży, w której mieszkała Simona Kossak, cmentarz staroobrzędowców w Białogórach, budynki magazynowe dawnej Supraskiej Sukiennej Manufaktury S. H. Cytrona w Supraślu

Czytaj też: Legendarna lesniczówka może zostać zabytkiem

Podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz wszczęła z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa podlaskiego leśniczówki i stodoły ze spichlerzem w Białowieży.

Białowieża. Legendarna leśniczówka może zostać zabytkiem. T...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny