Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Wkrótce otwarcie Rynku Siennego z artystyczną kaplicą. Betonowy klocek czy artystyczny pomnik?

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda monument autorstwa prof. Perszki.
Tak wygląda monument autorstwa prof. Perszki. Wojciech Wojtkielewicz
Betonowy bunkier. Kolejny klocek który ma niby coś symbolizować. Betonoflia białostocka - to tylko niektóre z komentarzy, które pojawiły się na Facebooku. A chodzi o monument, który stanął na Rynku Siennym w ramach przywracania pamięci o istniejącym tu przed laty cmentarzu ewangelickim. Jej autor prof. Jarosław Perszko mówi, że chodziło mu o uniwersalizm. Pracy broni też historyk Andrzej Lechowski i architekt Janusz Grycel.

Jest takie rosyjskie powiedzenie: Na wkus i cwiet tawariszcza niet (czyli "W guście i smaku przyjaciela nie znajdziesz" - przyp. red.). Tak i tutaj, jedni powiedzą: Jaka piękna bryła. A drudzy: A cóż to za jakieś nie wiadomo co - komentuje były dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski.

Chodzi o monument, nazywany też artystyczną kaplicą, który - w ramach przywracania pamięci o istniejącym tu przed laty cmentarzu ewangelickim - stanęła na Rynku Siennym. Wkrótce miejsce zostanie oficjalnie otwarte i można będzie ją podziwiać. Już teraz trwa jednak dyskusja na profilu FB Kronika Białostocka, gdzie pojawiło się sporo niepochlebnych opinii na temat pracy rzeźbiarza prof. Jarosława Perszki.

Czytaj też: Rynek Sienny. Jest pomysł na artystyczną kaplicę

- Betonowy bunkier. Kolejny klocek który ma niby coś symbolizować. Betonoflia białostocka - to tylko niektóre z komentarzy.

Na rynku stanęły cztery prostokątne bryły. Ich ściany zdobi 20 płaskorzeźb Perszki. Widać na nich odlewy ze śladami pociągnięć ludzkich palców. Można je odczytać jako ślady, które każdy z nas zostawia na Ziemi. Pod ziemią umieszczono zaś kryptę ze szczątkami, które wydobyto w ramach inwestycji.


Czytaj też: Rynek Sienny pełen grobów, tak pokazał georadar. Inwestycje mogą się opóźnić.

- Chodziło mi o pokazanie uniwersalizmu. Wobec śmierci wszyscy jesteśmy wszak równi. Bez względu na nasze wyznanie czy poglądy - mówi Jarosław Perszko.

Niepochlebne komentarze odbiera jako wyraz gustu, a o gustach - jak wiadomo - się nie dyskutuje.

- Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania. Projekt był jednak konsultowany w szerokim gronie tych, którzy profesjonalnie zajmują się przestrzenią i formą architektoniczną. Ocenią mnie współcześni ludzie i historia - podkreśla artysta.

Czytaj też: Białystok. Otwarcie Rynku Siennego z monumentem już coraz bliżej. Trwają prace wykończeniowe [ZDJĘCIA]

Architekt Janusz Grycel komentuje, że minimalistyczna i wręcz powściągliwa forma monumentu jest wyrafinowana.

- Nie każdy ją rozumie, choć ma do tego prawo. Ja bym natomiast bronił tej pracy. Poprzez swoją prostotę - w dobrym tego słowa znaczeniu - oddaje klimat tego miejsca. Poczekajmy zresztą na efekt końcowy. Dopiero gdy podejdziemy bliżej, i dotkniemy płaskorzeźb będziemy mogli oceniać - podkreśla.

Czytaj też: Projekt gotowy od dawna. Miasto szuka firmy, która zmieni oblicze Rynku Siennego

Pomysł na taką formę upamiętnienia cmentarza ewangelickiego wyszedł w 2015 roku od wspomnianego na wstępie Andrzeja Lechowskiego. To on - w ramach wystawy "Przejście" - zaprezentował w miejskim ratuszu płaskorzeźby Jarosława Perszki po czym przekonał artystę do wykorzystania jego prac na Rynku Siennym. W formie instalacji artystycznej. Pomysł podchwyciły władze miasta, które nie chciały by dalej mieścił się w tym miejscu dziki parking.

- To była bardzo dobra decyzja. Oprócz parkingu rynek był wykorzystywany m.in. na imprezy modowe czy strefę kibica. Wyobraźmy sobie, że do Białegostoku przyjeżdżają potomkowie Commichaów czy Hasbachów, którzy zostali tu pochowani i widzą parking - mówi Andrzej Lechowski.

Przypomina też, że bez niemieckich (ale też żydowskich) przemysłowców nie byłoby dzisiejszego Białegostoku. - To oni stworzyli Manchester Północy, czyli wprowadzili do naszego miasta przemysł i wyższą kulturę techniczną - mówi Andrzej Lechowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny