Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok, Wasilków, Tykocin, Choroszcz, Supraśl i Łapy. Tam z okazji Wszystkich Świętych odbędą się kwesty na rzecz ratowania zabytków

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Kwesta na Cmentarzu Farnym w Białymstoku
Kwesta na Cmentarzu Farnym w Białymstoku
Już po raz piąty na Cmentarzu Farnym odbędzie się wielka kwesta. Datki na renowację zabytkowych nagrobków w dniu Wszystkich Świętych będzie zbierało 120 osób. Tradycyjnie zbiórki będą też na nekropoliach w Łapach, Tykocinie, Wasilkowie, Choroszczy i Supraślu.

Co roku nasza kwesta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Bo świadczą o tym wpłaty. W 2015 roku kiedy debiutowaliśmy uzbieraliśmy 15 tysięcy złotych, a rok temu - 27 tysięcy złotych. Mierzę to skalą zaufania do idei ochrony starego Cmentarza Farnego - mówi Elżbieta Kozłowska-Świątkowska z Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan.
Po raz piąty zaangażowała się w organizację kwesty na Cmentarzu Farnym. To najstarsza nekropolia rzymskokatolicka w mieście. Założył ją w 1886 roku ksiądz Wilhelm Szwarce.

Kwesta odbędzie w dniu Wszystkich Świętych, od godz. 10 do 16. W tym roku datki będzie zbierało 120 osób. Jak co roku z puszkami pojawią się też muzealnicy, historycy, artyści. Będą kwestować białostoccy aktorzy: Ryszard Doliński i Jolanta Borowska.

Białystok: Wszystkich Świętych 2019. Jak kursują autobusy? O...

Pieniądze będą zbierali również członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan, esperantyści, seniorzy, harcerze, leśnicy z Nadleśnictwa Dojlidy i Nadleśnictwa Supraśl oraz żołnierze z 18.Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Na cmentarzu spotkamy też ubranych w stroje z epoki rekonstruktorów.

- Zgłosili się też lekarze, adwokaci, studenci, emeryci, osoby pracujące, czyli ludzie wszystkich stanów i dobrej woli, dla których ta idea jest naprawdę ważna - wymienia Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

Przypomina, że podczas czterech ostatnich kwest na Cmentarzu Farnym udało się zebrać 92 tys. zł. Dzięki temu odrestaurowano 24 nagrobki.

- To dużo i mało, bo potrzeby są nieprzeliczalne - przyznaje Elżbieta Kozłowska - Świątkowska. I przypomina, że udało się odnowić nagrobki m.in. Rocha Paszkowskiego (walczył w powstaniu styczniowym, był zesłany na Syberię) bohaterskiego harcerza Zenka Borowskiego, Bronisławy Woźnickiej, założycielki prywatnej szkoły powszechnej i gimnazjum w Białymstoku. Odrestaurowano też nagrobki rodziny Skwarkowskich (wspierali powstańców styczniowych, byli organizatorami życia polskiej społeczności w Białymstoku) a także Jadzi i Stasia Znajewskich z 1898 roku.

- Zgłosił się do nas Instytut Pamięci Narodowej, który ma olbrzymi wkład w odrestaurowanie nagrobka Adolfa Białokoza, który po wybuchu powstania styczniowego pełnił funkcję naczelnika Białegostoku. To jest bardzo cenne. Stowarzyszenie Grupa Wschód odnowiło kwatery żołnierzy walczących w 1920 i 1939 roku - opowiada Elżbieta Kozłowska - Świątkowska.

Czytaj też: Białystok. Odnowiono pomnik powstańca z 1863 roku

Pieniądze z tegorocznej zbiórki w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone na ochronę najcenniejszych starych zabytków.

Jak co roku odbędą się też kwesty na cmentarzach w regionie. Łapskie Towarzystwo Regionalne już po raz dziewiąty będzie zbierało pieniądze na renowację zniszczonych i zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Łapach. Kwesta odbędzie się w dniu Wszystkich Świętych od godz. 8 do 15.

- Zapraszamy wszystkich byłych i obenych burmistrzów Łap, radnych, młodzież, wolontariuszy, ochotników straży pożarnej, społeczników oraz pracowników łapskich instytucji - wylicza Dorota Kondratiuk z Łapskiego Towarzystwo Regionalne, które za organizację kwesty "Ocalmy od zapomnienia" zostało nagrodzone w Wojewódzkim Konkursie Inicjatywa Społeczna Roku 2019.

Tradycyjnie odbędzie się też kwesta na rzecz zabytkowej nekropolii w Wasilkowie.

- Zaczynamy w piątek o godzinie 8.3o. Akcja potrwa do niedzieli w godzinach 9 - 18. Biorą w niej udział harcerze, ludzie dobrej woli, radni, strażacy. Będą zbierane datki na dalsze prace prowadzone na cmentarzu - informuje Sebastian Ptaszyński, który wspólnie z proboszczem parafii Przemieniania Pańskiego ks. Janem Pochodowiczem organizuje zbiórkę.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej, Teatr Amatorski z Tykocina, Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego w dniach 1 – 3 listopada przeprowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytków cmentarza parafialnego.

Kwesty odbędą się także na cmentarzach w Supraślu i Choroszczy.

Zobacz: Kwesta na Cmentarzu Farnym. Chcą ratować zabytkowe nagrobki od zapomnienia

Cmentarz Farny. Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków

Cmentarz Farny. Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków (zdjęcia)

Trzeba pamiętać o naszych bohaterach - mówił Paweł Siwak. W środę malował łańcuch otaczający kwaterę wojskową. Pomagała mu córka Ola. W głębi na zdjęciu Szymon Konopka

Członkowie Grupy Wschód odnawiają zapomniane nagrobki żołnie...

Tu oglądasz: Wszystkich Świętych 2018 na cmentarzu ewangelickim i na cmentarzu św. Rocha

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny