Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. W poniedziałek rusza głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023

wal
Apeluję do wszystkich mieszkańców Białegostoku o poparcie projektu ogólnomiejskiego "białostocki pilotażowy program in vitro" - mówiła w piątek na konferencji prasowej radna Jowita Chudzik
Apeluję do wszystkich mieszkańców Białegostoku o poparcie projektu ogólnomiejskiego "białostocki pilotażowy program in vitro" - mówiła w piątek na konferencji prasowej radna Jowita Chudzik
Od poniedziałku [3.10.2022] białostoczanie mogą oddawać głosy w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do wyboru mają 180 projektów, w tym 34 ogólnomiejskie i 146 osiedlowych. Głosować można od 3 do 17 października.

W tej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 247 projektów – z tego 73% zakwalifikowało się do głosowania. Zrealizowanie wszystkich kosztowałoby budżet Miasta ponad 83 mln zł. W ramach BO 2023 jest do dyspozycji 12 mln zł (5 mln na zadania ogólnomiejskie, 7 mln zł na osiedlowe).

Białostoczanie będą mogli wybierać spośród:

  • 43 projektów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem – głównie sprzętem medycznym (np. defibrylatorami),
  • 50 – z kategorii „inne” (budowa i remonty budynków, modernizacje obiektów szkolnych, elewacji itp., zakup wyposażenia),
  • 32 – dotyczących sportu i rekreacji (budowa i modernizacja boisk, placów zabaw, siłowni pod chmurką itp.),
  • 22 – „zielonych” (zagospodarowanie terenu, mała architektura, nasadzenia, wybiegi dla psów i in.),
  • 16 – związanych z infrastrukturą drogową,
  • 16 – kulturalno-społecznych i sportowych

.

Wśród 146 zadań osiedlowych najwięcej zakwalifikowano do głosowania z osiedli Antoniuk (20), Mickiewicza (12) i Sienkiewicza (9).

Głosowanie w ramach BO 2023 potrwa od 3 do 17 października. Mieszkańcy będą mogli głosować tradycyjnie (wersja papierowa) i elektronicznie. Każdy będzie mógł wybrać 4 projekty i zagłosować (tylko raz). Oddać swój głos tradycyjnie będzie można w Urzędzie Miejskim przy ulicy Słonimskiej, Branickiego, w Centrum Aktywności Społecznej oraz w mobilnym punkcie do głosowania. Interaktywna karta do głosowania będzie dostępna od 3 października na stronach: bialystok.pl i cas.bialystok.pl.

- Apeluję do wszystkich mieszkańców Białegostoku o poparcie projektu ogólnomiejskiego "białostocki pilotażowy program in vitro" - mówiła w piątek [30.09.2022] na konferencji prasowej radna Jowita Chudzik

Jej projekt opiewa na 50 tysięcy zł. To maksymalna kwotą, jaką mogą mieć ogólnomiejskie projekty miękkie. To oznacza dofinansowanie w wysokości 5000 zł do jednej procedury zapłodnienia. Kwota 40 000 zł pozwoli na skorzystanie z programu ośmiu białostockim parom.

Z kolei 10 tys. zł. przeznaczonych zostanie na przygotowanie Programu Polityki Zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Białegostoku w roku 2023”.

- Jest on niezbędny, bo zgodnie z prawem samorządy wprowadzając pogramy zdrowotne muszą je przesłać do Agencji Oceny Technologii i Taryfikacji w celu uzyskania opinii - tłumaczyła Jowita Chudzik.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny