MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. W otoczeniu Pałacu Branickich stanęła ławeczka w biało-czerwonym konturze Polski

OPRAC.: wal
Mimo że ławeczka z polską flagą stanęła na gruncie UMB, władze miasta wyślą pismo do podlaskiej konserwator zabytków z zapytaniem, jakie względy przeważyły o ustawieniu ekspozycji w tym miejscu
Mimo że ławeczka z polską flagą stanęła na gruncie UMB, władze miasta wyślą pismo do podlaskiej konserwator zabytków z zapytaniem, jakie względy przeważyły o ustawieniu ekspozycji w tym miejscu Wojciech Wojtkielewicz
Brązowa ławeczka w biało-czerwonym konturze Polski wspartym niebieskim podestem została ustawiana między parkanem a Pałacem Branickich. Terenu użyczyły władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ekspozycję skrytykował wiceprezydent Rafał Rudnicki. I podlaską konserwator zabytków.

O ławkach w kształcie Polski było głośno na przełomie sierpnia i września. Wtedy wielu miastach m.in. w Rzeszowie, Kielcach, Gdańsku zaczęły się pojawiać instalacje składające ze stelażu, siedziska postumentu zabezpieczonego łańcuchem. Do drewnianej ławeczki wpisanej w biało-czerwony Polski dołączono 15-punktową instrukcję jak skorzystać z eksponatu. Wielu obserwatorów zwracała uwagę, że są niedostępne dla osób niepełnosprawnych.

Okazało się, że ławki stanowią element kampanii Banku Gospodarstwa Krajowego w szesnastu miastach wojewódzkich, a rząd - jak tłumaczył jego rzecznik - tylko wsparł „logistyczne kwestie związane ze współpracą z wojewodami”. Z kolei jak tłumaczyła w oświadczeniu rzeczniczka banku instalacje powstały w ramach promocji inwestycji, których realizację wspiera bank, a każda z ekspozycji kosztowała 100 tys. zł.

Czytaj też:Ławki z Polską w polskich miastach

Teraz taka ławka pojawiła się w Białymstoku.

- Absurdalna, PiSowska ławka pojawiła się obok Pałacu Branickich szpecąc otoczenie tego zabytku. Została ustawiona bez zgody władz Białegostoku - napisał na Twitterze Rafał Rudnicki, pierwszy zastępca prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

Wyraził nadzieję, że za jakiś czas „zniknie” z przestrzeni publicznej.

- Tak jak „zniknie” wojewódzka konserwator zabytków, która dała na to zgodę - dodał Rafał Rudnicki.

Ekspozycja stoi w miejscu, którym zarządza Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Jego rzecznik mówi, że teren został użyczony na prośbę wojewody podlaskiego.

- Do końca listopada - dodaje Marcin Tomkiel.

Anna Dzierszko, rzecznik prasowy wojewody, tłumaczy, że Podlaski Urząd Wojewódzki na etapie wstępnym wspierał działania BGK w kwestii wskazania możliwych lokalizacji na terenie Białegostoku.

- Instalacja stanowi element akcji informacyjno-promocyjnej poświęconej inwestycjom, których realizację wspomaga BGK - podkreśla Anna Dzierszko.

Do twitterowych słów wiceprezydenta Rudnickiego krytycznie odniósł się szef radnych PiS w białostockiej radzie miasta.

- Postawa zastępcy prezydenta, byłego członka PiS, jest skandalem - uważa Henryk Dębowski. - W sytuacji kiedy Polska walczy o reparacje od Niemiec, wzmacnianie postaw patriotycznych poprzez wszelkie elementy jest bardzo wskazane. Skoro uwiera mu polskość niech powie wprost.

Oświadczenie wydała też prof. Małgorzata Dajnowicz, wojewódzka konserwator zabytków. Napisała w nim, że wbrew temu co sugerował wiceprezydent w swojej wypowiedzi ławeczka nie powstała na podstawie wydanego przez nią pozwolenia, bo do jej urzędu nie wpłynął wniosek o uzgodnienie lokalizacji instalacji. Wypowiedzi wiceprezydenta uznała, za obraźliwe i godzące w jej dobre imię.

- Żądam od Pana prezydenta Tadeusza Truskolaskiego wyciągnięcia konsekwencji wobec jego zastępcy za niewątpliwe upowszechnianie mowy nienawiści w przestrzeni publicznej - napisała wojewódzka konserwator zabytków.

Wspomniała, że w otoczeniu pałacu, jak ogrodów odbywa się wiele wydarzeń patriotycznych z tymczasowymi instalacjami.

- Obecnie przygotowywany jest wniosek o wydanie pozwolenia - napisała prof. Dajnowicz o ławeczce.

Po godz. 13 Rafał Rudnicki zwołał konferencję prasową na tle instalacji. Zapowiedział, że miasto skieruje pismo do wojewódzkiej konserwator zabytków z zapytaniem, dlaczego ławeczka z polska flagą stanęła w tym miejscu i czy konserwator wydała na to zgodę.

- A jeżeli tak, to jakie było uzasadnienie oszpecenia zabytku, czy uzyskały zgodę właściciela i kiedy zostanie usunięta - mówił wiceprezydent.

Pytamy, czy nie lepiej byłoby wysłać zapytania do pani konserwator, a później publikować twitt o jej "zniknięciu" odpowiedział:

- Uważam, że słowo "zniknie" napisane w cudzysłowiu oznacza fakt przestania pełnienia funkcji wojewódzkiego konserwatora zabytków - odpowiedział wiceprezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny