Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. W operze gości wystawa o 30-leciu istnienia Giełdy Papierów Wartościowych. Są i czerwone szelki (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wystawa o 30-leciu istnienia Giełdy Papierów Wartościowych w OiFP
Wystawa o 30-leciu istnienia Giełdy Papierów Wartościowych w OiFP Andrzej Matys
Trzydzieści fotogramów na trzydziestolecie. Tak najkrócej można nazwać wystawę o Giełdzie Papierów Wartościowych, którą od piątku (22.04) można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Początki warszawskiego parkietu były skromne, a dziś to największa giełda w tej części Europy.

- Zapraszamy wszystkich na wycieczkę przez sukces polskiej gospodarki, bo na to, że warszawska giełda jest największą giełdą Trójmorza (dwukrotnie większa niż giełda austriacka czy grecka) złożyły się: talent polskich przedsiębiorców i odwaga polskich inwestorów. Warszawską giełdę zbudowali inwestorzy indywidualni, więc możemy dzisiaj, w Białymstoku, świętować sukces polskiej przedsiębiorczości. I warto pamiętać, że giełda to nam się udała - mówił prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl.

- Ta wystawa pokazuje jak zmienił się cały rynek kapitałowy w Polsce, poczynając od Centralnego Domu Maklerskiego, papierowych zleceń i czerwonych szelek, które stały się symbolem rynku, po zdigitalizowany świat obecnie. Ale nadal kapitał intelektualny zamienia się na giełdzie w kapitał gospodarczy - dodał Piotr Kozłowski, dyrektor Biura Maklerskiego Pekao SA.

Wystawa o jubileuszu GPW odwiedza wyłącznie mniejsze miasta Polski (była już m.in w Pile i Zamościu. Jak zapewnił Dietl, chodzi o pokazanie giełdy w ośrodkach, z których wywodzą się firmy.

- Wiele spółek giełdowych ma siedziby w Warszawie, ale ich zakłady, serca biją w różnych regionach Polski. Chcemy też pokazać, że giełda to nie wymysł warszawskich elit, który nie wpływa na życie w Białymstoku. Nieprawda, giełda jest bardzo związana z całą Polską. Jest symbolem transformacji - podkreślił Marek Dietl.

Wystawę o historii Giełdy Papierów Wartościowych można oglądać w godzinach pracy Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Odeska) do 9 maja.

Czytaj również:

Dodajmy, że pierwsza, historyczna sesja GPW odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Wtedy warszawski parkiet notował pięć spółek. Dziś jest ich ponad 800 przedsiębiorstw, a siedem z nich to podlaskie firmy. Dlatego w otarciu wystawy uczestniczyli m.in. Katarzyna Rutkowska, wiceprezes AC SA (11 lat na GPW) i Jan Mikołuszko szef Rady Nadzorczej Unibep SA (na GPW od 14 lat).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny