Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 3
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
„Białystok w łunie światowej pożogi wojennej. „Echo...
fot. Ze zbiorów Dariusza Hajduczeni

Białystok w łunie światowej pożogi wojennej (zdjęcia)

Wiadukt przy ulicy Nowoszosejnej (obecnie Jana Henryka Dąbrowskiego) z torami linii tramwajowej (tzw. konki), zniszczony w wyniku działań wycofujących się wojsk rosyjskich (północny przyczółek wiaduktu widoczny do dzisiaj). W tle pozostałości zabudowy dzi

„Białystok w łunie światowej pożogi wojennej. „Echo Białostockie” 1934, red. Antoni Faranowski”. Publikacja zawiera wspomnienia białostoczan z okresu I wojny światowej, spisane i opublikowane przez redaktora A. Faranowskiego na łamach „Echa Białostockiego” w 20 lat po wydarzeniu, współcześnie wydobyte z archiwów i opracowane przez Arkadiusza Puchalskiego.

Dzięki uprzejmości autora i Galerii im. Sleńdzińskich drukujemy fragment wstępu:

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską i wkroczenie wojsk polskich do Białegostoku w wyniku rozstrzygnięć I wojny światowej jest niepowtarzalną okazją do cofnięcia się w czasie i spojrzenia na mieszkańców miasta okresu 1914-1918. Prezentowane wspomnienia życia okupowanego Białegostoku nie zostały spisane „na gorąco” a z perspektywy dwudziestu lat od rozpoczęcia działań wojennych w Europie. W tym czasie zmieniło się miasto i jego mieszkańcy. Ograniczona dostępność oryginału tekstu oraz duża wartość poznawcza stała się podstawą do decyzji Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku o wydaniu niniejszych wspomnień.
Impulsem do wydania wspomnień z okresu I wojny światowej w Białymstoku w dzienniku „Echo Białostockie” była niewątpliwie dwudziesta rocznica wybuchu Wielkiej Wojny przypadająca na koniec lipca 1934 r. Podbudowę merytoryczną, widoczną w układzie pierwszych artykułów, poprzez kolejność podejmowanych zagadnień, była praca Henryka Mościckiego pt. Białystok zarys historyczny z 22 ilustracjami wydana nakładem Magistratu Miasta Białystok w 1933 r. W kolejnych odcinkach budowę zarysu narracji wspomagały przede wszystkim: wspominana praca Henryka Mościckiego; gazeta wydawana przez okupanta niemieckiego: Bialystoker Zeitung oraz wspomnienia niemieckiego Żyda Sammiego Gronemanna wydane w książce pt. Hawdoloh und Zapfenstreich: Erinnerungen an die ostjüdische Etappe 1916-18 .
Cykl artykułów pod wspólnym tytułem Białystok w łunie światowej pożogi wojennej ukazywał się między 14 sierpnia 1934 r. a 5 grudnia 1934 r.
Największym atutem tekstu jest skupienie się jego twórców na życiu codziennym i zmaganiu się białostoczan przede wszystkim z wszechobecnym głodem, szczególnie pod koniec okupacji niemieckiej. Reportaż jest również przedstawieniem postaw i działalności mieszkańców miasta, którzy w okresie międzywojennym stanowili o jego obliczu politycznym, gospodarczym i edukacyjnym. Zdynamizowanie narracji uzyskano poświęcając część artykułów relacjom żołnierzy niemieckich z miejscowymi kobietami z przekroju wszystkich warstw społecznych. Z pewnością zabieg ten nie był tylko kronikarską powinnością, a przede wszystkim służył zwiększeniu sprzedaży gazety.

Zobacz również

Pałac w Ponarach nad bajecznym Jeziorem Narie, nadal czeka na swoją szansę

Pałac w Ponarach nad bajecznym Jeziorem Narie, nadal czeka na swoją szansę

Niesamowita seria Bayeru Leverkusen trwa dalej. Łukasz Fabiański mógł ich zatrzymać

Niesamowita seria Bayeru Leverkusen trwa dalej. Łukasz Fabiański mógł ich zatrzymać

Polecamy

Barcelona ukarana finansowo za rasistowskie zachowanie kibiców

Barcelona ukarana finansowo za rasistowskie zachowanie kibiców

Uwaga! Tu nie będzie wody!

Uwaga! Tu nie będzie wody!

Miała być feta, a przyszła porażka siatkarek trenera polskiej kadry. Decydujący mecz

Miała być feta, a przyszła porażka siatkarek trenera polskiej kadry. Decydujący mecz