Białystok. W debacie o lotnisku będzie mogło, poza stronami postępowania administracyjnego, uczestniczyć 25 osób

OPRAC.: wal (na podstawie UMBialystok)
Pas na Krywlanach na 1350 metrów. Ale dziś można korzystać z odcinka o długości 850 metrów. By był w pełni dostępny muszą zostać - zdaniem miasta - usunięte przeszkody lotnicze, czyli 14,5 tys. drzew w Lesie Solnickim Anatol Chomicz/Archiwum
Czas: środa 14.04.2021, godz. 11. Miejsce: stadion miejski przy Słonecznej. Cel: debata w sprawie przyszłości lotniska na Krywlanach. Uczestniczy: Władze Białegostoku, eksperci, przedstawiciele Lasów Państwowych, stowarzyszenia Okolica i 25 osób, które wcześniej wyślą zgłoszenie uczestnictwa w debacie i zostaną zakwalifikowane. Zapisywać się można od 8 kwietnia do 12 kwietnia.

Jakie nowe możliwości lotnisko stworzy białostoczanom, co jest jeszcze potrzebne do jego uruchomienia, z jakimi trudnościami musimy się zmierzyć, zanim osiągniemy wyznaczone cele? Czy konieczne jest wycięcie 14,5 tys. drzew z Lasu Solnickiego? Dla kogo będzie lotnisko?

Odpowiedzi na te pytania ma przynieść organizowana przez Miasto Białystok debata z udziałem ekspertów z dziedziny lotnisk, aktywistów i mieszkańców zainteresowanych tym tematem i wdrażanymi rozwiązaniami. W czwartek (8 kwietnia) zastępca prezydenta Rafał Rudnicki wystosował zaproszenia do udziału w dyskusji, między innymi stronom w postępowaniu administracyjnym dotyczącym usunięcia przeszkód lotniczych – czyli Lasom Państwowym i Małgorzacie Grabowskiej-Snarskiej ze Stowarzyszenia „Okolica”.

- Na pewno weźmiemy udział w debacie - mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Czytaj też: Białystok. Po leśnikach teraz społecznicy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie chcą wycinki drzew pod lotnisko

W dyskusji, która odbędzie się na Stadionie Miejskim z uwzględnieniem szczególnych, niezbędnych rygorów sanitarnych związanych z pandemią, będzie mogło osobiście wziąć udział 25 osób. Chętni powinni zarejestrować się korzystając z adresu mailowego zgloszenia@um.bialystok.pl. W zgłoszeniu obowiązkowo trzeba podać imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania, adres e-mail, oraz dodatkowo (nieobowiązkowo) numer telefonu do kontaktu w nagłej sytuacji. Zgłoszenia będą przyjmowane od 8 kwietnia do 12 kwietnia. Dzień później, 13 kwietnia, osoby zakwalifikowane do udziału w debacie zostaną o tym poinformowane za pomocą poczty internetowej.

Na debatę będą mogły przyjść wyłącznie osoby zdrowe, bez objawów zarażenia koronawirusem, nie objęte izolacją i nie przebywające na kwarantannie. Wszyscy wchodzący będą musieli zdezynfekować ręce i zmierzyć temperaturę. Organizator może odmówić wpuszczenia na debatę osób z objawami choroby, np. uporczywym kaszlem, gorączką równą lub przekraczającą 37,5 st.C. Do obiektu będzie można wejść tylko w maseczce zasłaniającej usta i nos. Przed wejściem trzeba będzie wypełnić i podpisać oświadczenie. Na debatę należy przyjść o wyznaczonej godzinie, a na sali zająć miejsce wyznaczone przez organizatora (miejsca będą znajdowały się w dystansie od siebie – ok. 30 m2/os.).

Czytaj też: Zielone światło do wycinki na Krywlanach

Wszyscy niezakwalifikowani do osobistego udziału w debacie a zainteresowani lotniskiem będą mogli śledzić przebieg spotkania na facebookowym profilu Miasta www.facebook.com/bialystokUM. Pytania związane z tematem debaty można przesyłać na adres lotniskokrywlany@um.bialystok.pl.

Czytaj też:

Białystok. Władze miasta przedstawiły "białą księgę" w sprawie lotniska na Krywlanach. Zarządzać nim może spółka samorządowa

Protest pielęgniarek. Wysoka średnia wieku i niskie płace

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.FederacjaZielonych.pl

Dlaczego wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki: kradnie telefon dziennikarza, każe wykasować nagranie, niszczy sprzęt? http://ibialystok.blogspot.com/2020/05/wiceprezydent.html nagranie! https://youtu.be/iP4cJU3zGM0 Ustawa Prawo Prasowe Art. 43. Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Art. 44. 1. Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności

od: Zgłoszenia UM Białystok

do:

data: 13 kwi 2021, 12:49

temat: Informacja o niezakwalifikowaniu na debatę

Dzień dobry,

w związku z otrzymanym zgłoszeniem do udziału w „Debacie o lotnisku Krywlany” informuję o niezakwalifikowaniu na Debatę z powodu braku wolnych miejsc. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest bardzo ograniczona.

Proszę o nieprzychodzenie na Debatę.

Istnieje możliwość śledzenia przebiegu spotkania na facebookowym profilu Miasta www.facebook.com/bialystokUM gdzie na żywo będzie transmitowania Debata.

Z poważaniem,

Emilia Rudzińska

Centrum Aktywności Społecznej

Urząd Miejski w Białymstoku

ul. Św. Rocha 3, 15-879 Białystok

tel. 85 879 74 47

e-mail: zgloszenia@um.bialystok.pl

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

A największymi „przeszkodami lotniczymi” jest nie las Solnicki (którego 30 ha pod pozorem „lotniska” może trafić do Kościoła, na początek na cmentarz, a po 20 latach jako bardzo atrakcyjne tereny w mieście przy strefie ekonomicznej) ale Stadion Miejski i Sąd Rejonowy. Dokąd miałyby sens połączenia z Białegostoku, skoro w 2 godziny za 30 zł można być pociągiem na największym lotnisku w Polsce Warszawa Okęcie? Czy nie lepiej byłoby sprzedawać lub dzierżawić tereny lotniska dla firm, które płaciłyby podatki w Białymstoku a tak uciekają poza Białystok, a za pozyskane pieniądze wybudować na początek krótki pas w np. Topolanach koło Michałowa, gdzie jest duża rezerwa terenu Skarbu Państwa i możliwość rozbudowy pasa do wymaganej długości 2,5 km dla prawdziwego lotniska, takiej możliwości nie ma w Białymstoku, a pseudo lotnisko blokuje rozwój miasta przez ograniczenia zabudowy, strefy ograniczonego użytkowania, hałasu? Wszędzie na świecie lotniska buduje się poza miastami. Dlaczego winą za niedziałający za przekręt, który nigdy nie będzie prawdziwym lotniskiem prezynadęt i Urząd Miasta próbuje obciążyć organizacje społeczne, ekologiczne i Lasy Państwowe? Już przed rozpoczęciem budowy było wiadomo że to zła ostrzegałem ich przed tym przedwyborczym przekrętem na sesji Rady Miasta: https://youtu.be/Tn7vPI1P2Fo?t=3121

Ile kosztowała akcja przygotowania druku i dystrybucji „bezpłatnego biuletynu informacyjnego Urzędu Miejskiego nr 1 (1) kwiecień 2021 Bialystok.pl #OdkryjBialystok”, („Druk Agora SA www.fruk.agora.pl” ”wydawca Gazety Wyborczej) czy to zarejestrowany w Sądzie tytuł prasowy? Dlaczego jest w nim nieaktualna informacja o terminie debaty: podano godzinę 12 podczas gdy na https://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/porozmawiajmy-o-lotnisku-krywlany.html godzinę 11?

Dlaczego zdjęcie na okładce wprowadza w błąd pokazując samolot rejsowy dla kilkuset pasażerów, skoro takie samoloty nie mogą i nigdy nie będą mogły odlatywać z lotniska w Białymstoku z powodu braku możliwości przedłużenia pasa startowego do 2,5 km? Dlaczego tytuł „Jedyna szansa na lotnisko dla Białegostoku” wprowadza w błąd?

w
www.i.Bialystok.pl

Zbojkotujcie tę propagandową pseudo debatę, nie uwiarygadniajcie jej, zażądajcie prawdziwej debaty dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców! Bojkot propagandowych kłamstw! Dlaczego tę „pseudo debatę” o „pseudo lotnisku” zorganizowano celowo w sposób uniemożliwiający udział i zabranie głosu wszystkim zainteresowanym? Na stadionie który ma ponad 22 tysiące miejsc tylko dla wybranych przez Urząd …25 osób? W np. sobotę o godzinie 17 dla wszystkich mieszkańców? Konstytucja Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Dlaczego takie same lotnisko w Suwałkach naprawdę działa i kosztowało 20 milionów złotych a w Białymstoku kosztowało 2 razy więcej, 40 milionów złotych? Dlaczego żadna firma nie dofinansowała budowy jak np. w Suwałkach połową potrzebnej kwoty?

Dodaj ogłoszenie