Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. W 2020 roku miasto wydało zgody na wycięcie 900 drzew. Wnioskowały o nie spółdzielnie, firmy, instytucje, parafie

OPRAC.: wal
27 kwietnia 2021 roku urzędnicy miejscy przeprowadzą oględziny, po których zdecydują czy wydadzą zgodę na usuniecie drzew rosnących przy Sienkiewicza i Poleskiej
27 kwietnia 2021 roku urzędnicy miejscy przeprowadzą oględziny, po których zdecydują czy wydadzą zgodę na usuniecie drzew rosnących przy Sienkiewicza i Poleskiej Fot. Czytelnik
902 w zeszłym roku, w tym już 256 – na wycięcie tylu drzew w Białymstoku zgodzili się miejscy urzędnicy. Usuwają je instytucje, spółdzielnie, wspólnoty, parafia, osoby prywatne, firmy. Nie tylko ze względu bezpieczeństwa czy ulice, ale i pod bloki.

- Staram się walczyć z tymi wycinkami, bo one bardzo mi nie pasują – zapewnia wiceprezydent Adam Musiuk, odpowiedzialny za ochronę środowiska.

Czytaj też: Wycięli drzewa pod budowę ulic. Teraz miasto Białystok sprzedaje drewno. Na licytacji można kupić 500 metrów przestrzennych [Zdjęcia]

Najbliższa okazja będzie już we wtorek 27 kwietnia. W samo południe odbędzie się wizja lokalna przy ul. Sienkiewicza 81. Wniosek o wycięcie rosnącego w pobliżu tego bloku drzewa złożyła Białostocka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Dziesięć minut później lustratorzy będą oglądać sześć drzew rosnących w pobliżu bloku przy ul. Sieniewicza 89. Wniosek o ich usunięcie także złożyła BSM.

Joanna Firlit, zastępca prezesa zarządu ds. eksploatacji Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, mówi, że spółdzielnia złożyła wniosek zgodnie z procedurą przewidzianą w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody po przeprowadzeniu wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami.

- Bez konieczności wykonywania ekspertyzy dendrologicznej można ocenić, że drzewa wskazane do wycinki we wniosku Administracji Osiedla „Sienkiewicza” usychają bądź są niebezpiecznie pochylone z asymetryczną i niemożliwą do prawidłowego uformowania koroną - tłumaczy Joanna Firlit. - W zmieniających się stopniowo warunkach klimatycznych, przy występujących coraz częściej niebezpiecznych burzach, którym towarzyszą bardzo silne porywy wiatru, pozostawienie takich drzew stwarza realne zagrożenie dla życia oraz mienia, w tym dla ruchu drogowego odbywającego się w ich sąsiedztwie.

Z kolei Rodzina Kolejowa stara się o wydania zezwolenia na usunięcie 4 wierzb białych rosnących przy ul. Rzemieślniczej 11. W tym przypadku wizja lokalna zaplanowana jest na 6 maja. Nie są to jedyne drzewa, o których wycinkę wnioskuje spółdzielnia mieszkaniowa. Stara się też o zgodę na pozbycie się kolejnych czterech drzew, ale w trzech lokalizacjach: przy Blokowej, Scaleniowej i Konstytucji 3 Maja.

Czytaj też:

Tor Wschodzący Białystok. Mimo wypadku nie ma zgody na wycinkę drzew. Opony mają załatwić kwestię bezpieczeństwa [ZDJĘCIA]

W sumie od początku roku do 15 kwietnia Urząd Miejski w Białymstoku wydali 75 decyzji. Wnioski, oprócz spółdzielni, zgłosiły także wspólnoty mieszkaniowe, instytucje, firmy, osoby prywatne, parafie.

Urzędnicy dali zgody na usunięcie 256 drzew. Najwięcej firmom 125 i spółdzielniom 82. W przypadku 11 drzew nie zgodzili się na wycięcie. Zobowiązano wszystkich wnioskodawców do dokonania 217 nowych nasadzeń. Maksymalnie do 30 czerwca 2025r.

To statystyki za niepełny, pierwszy kwartał tego roku. W ubiegłym miasto do miasta wpłynęło 326 wniosków o wycięcie drzew. Najwięcej od spółdzielni i firm. Miejscy urzędnicy zgodzili się na usunięcie 902 drzewa. Z kolei weto postawili przy 192. Najwięcej decyzji odmownych otrzymały firmy – 68.

- Często zdarza się, że petent – przedsiębiorca uzasadnia wniosek tym, że buduje blok. Ale przecież jak kupował działkę, to wiedział, że rośnie na niej drzewo – mówi Adam Musikuk. - Niektórzy nawet uciekają się do tego, ze wycinają je nielegalnie licząc się z tym, że zapłacą nawet karę. Ale i tak to im się opłaca.

Czytaj też: Zielony Białystok? To już przeszłość. Za dużo drzew jest wycinanych. Tak twierdzą organizacje pozarządowe [ZDJĘCIA]

Zdarza się, przyznaje wiceprezydent, że miasto daje zielone światło do usunięcia drzew, ale tych małowartościowych czy owocowych, których wycinki w ogóle nie ma prawa odmówić.

- Nie możemy natomiast walczyć o drzewa, które stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa, na przykład podczas wichury, bo są spróchniałe, czy już uszkodzone. Natomiast w miejscach, w których właściciel nie na zasadzie własnego widzimisię napiera na usunięcia drzewa, to tak łatwo nie zgadzamy się. Naprawdę musi mieć jakieś inne, mocne argumenty.

W 2020 roku wnioskodawcy, którzy dostali zgodę na wycinki drzewa, zostali w sumie zobowiązani do 449 nowych nasadzeń. Najwięcej muszą ich zrobić firmy. Mają czas do końca maja 2022 roku. Z kolei za wycięte przez nie w tym roku 125 muszą do końca czerwca 2025 nasadzić 103 nowe.

Jeśli chodzi o miejskie wycinki, to miasto Białystok nie może samo sobie wydać decyzji.

- Musimy wystąpić o zgodę do marszałka. Wynika to z uwarunkowań prawnych odnośnie ochrony środowiska. Powodują one, że miejska droga, park, las, czy lotnisko podlegają innym zasadom ą

Czytaj też: Mieszkańcy ul. Fabrycznej: Nie wycinajcie nam tej wierzby

Widać dobitnie to na przykładzie Krywlan. Przypomnijmy, że wyciętych ma być 14,5 tys. drzew, które zostały uznane za przeszkody lotnicze uniemożliwiające odblokowanie pasa na całej długości 1350 metrów.

- Wydaliśmy decyzję na wniosek, zarządzającego lotniskiem, choć w świadomości białostoczan zakorzeniło się to, że zrobiliśmy to sami dla siebie – wyjaśnia Adam Musiuk.

Sprawę wycinki drzew z Lasu Solnickiego od strony prawnej rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Czytaj też: Dedata o wycince 14,5 drzew

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny