Białystok. Uczelnie chciałyby wrócić do nauki stacjonarnej. Wszystko jednak zależy od sytuacji epidemicznej

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
- Bardzo ważne jest dla nas także bezpieczeństwo studentów i pracowników, dlatego nie wykluczamy, że w uzasadnionych przypadkach (np. w dużych grupach wykładowych) możliwe będzie realizowanie zajęć w formie hybrydowej lub zdalnej - mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Białymstoku.
- Bardzo ważne jest dla nas także bezpieczeństwo studentów i pracowników, dlatego nie wykluczamy, że w uzasadnionych przypadkach (np. w dużych grupach wykładowych) możliwe będzie realizowanie zajęć w formie hybrydowej lub zdalnej - mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
Do rozpoczęcia nowego roku akademickiego pozostały niecałe dwa miesiące. Białostockie uczelnie chciałyby wrócić do nauki stacjonarnej. Jednak nie w każdym przypadku będzie to możliwe. - Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemicznej i obowiązujących przepisów. Niemniej jednak władze rektorskie Uniwersytetu w Białymstoku stoją na stanowisku, że w roku akademickim 2021/2022 kształcenie powinno być realizowane głównie w formie stacjonarnej, w murach wydziałów i instytutów - mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Białymstoku.

Ostatni rok akademicki upłynął studentom w głównej mierze na nauce zdalnej. Jedynie w uzasadnionych przypadkach mogli oni uczestniczyć w tradycyjnej formie zajęć. Od października wracają zajęcia. Białostockie uczelnie prezentują różne podejście do tego czy studenci wrócą na uczelnie, czy jednak dalej będą kształcić się zdalnie. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku czeka na ewentualne zmiany prawne.

- Na dziś obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16.10.2020 o ograniczeniu działalności uczelni medycznych, stąd brak zmian w Zarządzeniach Rektora regulujących realizację dydaktyki na rok 2021/2022 - mówi Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Oznacza to, że tylko zajęcia praktyczne i kliniczne będą mogły odbywać się w stacjonarnej formie.

Z kolei Uniwersytet w Białymstoku chciałby, żeby studenci wrócili do nauki stacjonarnej.

- Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemicznej i obowiązujących przepisów. Niemniej jednak władze rektorskie Uniwersytetu w Białymstoku stoją na stanowisku, że w roku akademickim 2021/2022 kształcenie powinno być realizowane głównie w formie stacjonarnej, w murach wydziałów i instytutów. Oczywiście bardzo ważne jest dla nas także bezpieczeństwo studentów i pracowników, dlatego nie wykluczamy, że w uzasadnionych przypadkach (np. w dużych grupach wykładowych) możliwe będzie realizowanie zajęć w formie hybrydowej lub zdalnej - mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Białymstoku.

Politechnika Białostocka informuje, że od 1 października 2021 roku większość zajęć dydaktycznych będzie się odbywała stacjonarnie - w murach uczelni. Chyba, że zmienią się przepisy związane z sytuacją epidemiczną w Polsce.

- Wszystkie zajęcia będą realizowane zgodnie z rozkładami zajęć, które zostaną opracowane tak, aby w zależności od rozwoju sytuacji sanitarno-epidemicznej, proces kształcenia można było zamienić w sposób płynny na hybrydowy lub całkowicie zdalny. Doświadczenia minionego roku akademickiego pozwalają na zorganizowanie procesu dydaktycznego w sposób bezpieczny - pisze w komunikacie dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prorektor ds. kształcenia Politechniki Białostockiej. - O ostatecznej formie prowadzenia zajęć na poszczególnych kierunkach studiów zadecydują dziekani, uwzględniając potrzeby studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich, oraz specyfikę wydziału.

W ubiegłym tygodniu rektor Uniwersytetu Śląskiego poinformował, że w akademikach będą mogli mieszkać jedynie zaszczepieni studenci. Spytaliśmy, czy białostockie uczelnie rozważają podjęcie podobnych kroków.

- Nie widzimy w tej chwili podstaw prawnych do tego, by różnicować zasady i kryteria uczestnictwa w zajęciach lub zamieszkania w akademiku dla studentów zaszczepionych i niezaszczepionych - mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Białymstoku.

- Nie ma możliwości formalno-prawnej rozdzielenia zaszczepionych od niezaszczepionych - mówi Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Na wszystkich białostockich publicznych uczelniach niezmiennie będą obowiązywały podobne zasady sanitarne jak w zeszłym roku akademickim. Wśród nich są zachowywanie dystansu społecznego, nakładanie maseczki w budynkach oraz dezynfekcja rąk.

"Eksplozja pandemii" - Minister Niedzielski

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie