Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Uczcimy 76. rocznicę Powstania w Getcie Białostockim

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Anatol Chomicz
W najbliższy piątek będziemy obchodzili 76. rocznicę Powstania w Getcie Białostockim. W miejscach upamiętniających cierpienie Żydów zostaną złożone kwiaty. A wieczorem usłyszymy tango w wykonaniu Olgi Avigail.

Z 15 na 16 sierpnia 1943 roku hitlerowscy okupanci rozpoczęli likwidację żydowskiego getta w Białymstoku. Chcieli całkowicie zniszczyć żydowską ludność. W odpowiedzi na to wybuchło powstanie. Był to drugi co do wielkości - po powstaniu w getcie warszawskim - zryw, który zakończył się klęską. Źle uzbrojeni, nieliczni powstańcy stanęli naprzeciw wielokrotnie liczniejszych oddziałów regularnego wojska. Plan zakładał przedarcie się do Puszczy Knyszyńskie. Opór został złamany po kilku dniach. Przywódca powstania Mordechaj Tenenbaum i jego zastępca Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo.

W piątek będziemy obchodzili 76. rocznicę tych wydarzeń.

Prezydent Białegostoku zaprasza mieszkańców do wspólnego uczczenia pamięci o tym wydarzeniu. W piątek o godz. 11 przed Pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej zostaną złożone kwiaty, a pół godziny później - przed tablicą upamiętniającą Icchocka Malmeda.

Zawyły syreny w Białymstoku. 75. rocznica powstania w białostockim getcie. Kwiaty przy pomniku Wielkiej Synagogi (zdjęcia)

Główne uroczystości rozpoczną się w południe pod pomnikiem Bohaterów Getta na Placu im. Mordechaja Tenenbauma.

Obchodom 76. rocznicy powstania w Getcie Białostockim będzie towarzyszył koncert Olgi Avigail i Tango Attack: Yiddish Tango, który odbędzie się w klubie Fama przy ul. Legionowej 5. Wstęp wolny.

Usłyszymy tango w jidisz, po polsku i hebrajsku. Nie zabraknie słynnej „Rebeki” urodzonego w Białymstoku kompozytora Zygmunta Białostockiego, który zginął w warszawskim getcie.

Wstęp wolny. Początek godz. 18.

Wcześniej, bo o godz. 13 w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku przy ul. Waryńskiego 24a zostanie otwarta wystawa My, Białostoczanie – pamiętamy! I będziemy zawsze pamiętać. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną kolorowe zdjęcia, nigdy wcześniej nie publikowane, wykonane przez anonimowego niemieckiego żołnierza w sierpniu 1943 r.

Wystawę zrealizowało Stowarzyszenie Zapomniany Białystok, Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu (www.jewishbialystok.pl) przy wsparciu finansowym Departamentu Kultury Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz dzięki uprzejmości Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Rocznica Powstania w Getcie. Białystok upamiętnił powstańców...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny