Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok uczcił 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
W Białymstoku uczczono 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent miasta Tadeusz Truskolaski oraz marszałek województwa Artur Kosicki.

W czwartkowe południe w Białymstoku rozbrzmiały syreny alarmowe, a przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka rozpoczęła się uroczystość. Tak Białystok uczcił 81. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

Władze Białegostoku, Sybiracy, służby mundurowe, harcerze oraz mieszkańcy miasta wspólnie uczcili pamięć o ofiarach komunistycznej napaści na Polskę i późniejszych zbrodni sowieckich, a zwłaszcza wywózek. Pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Sybiraka zapłonęły znicze, zostały złożone kwiaty. W południe w całym mieście rozległ się dźwięk syren.

– Warto w takim momencie zatrzymać się na chwilę i oddać hołd ofiarom tamtych wydarzeń. Jesteśmy im to winni. W Białymstoku i na całym Podlasiu pamięć o wywózkach jest szczególnie silna. Masowe deportacje w latach czterdziestych XX wieku, podczas których setki tysięcy ludzi wywieziono w głąb Związku Sowieckiego, najmocniej dotknęły Polaków zamieszkujących wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Chcemy, aby pamięć o tragedii Sybiraków żyła i łączyła kolejne pokolenia – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Także pod Pomnikiem Katyńskim w Parku Zwierzynieckim zostały dziś złożone kwiaty i zapalone znicze. Prezydenta Białegostoku reprezentował jego zastępca Przemysław Tuchliński.

Pod białostockim Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka hołd ofiarom agresji sowieckiej oddał też Artur Kosicki, marszałek województwa.

- Ofiary stalinizmu, osoby, które zostały wywiezione na Sybir, które zapłaciły często najwyższą cenę tylko za to, że były Polakami - dla nich tu dziś jesteśmy - mówił marszałek. - Naszym obowiązkiem jest pamiętanie. Powinniśmy o nich mówić i przekazywać pokoleniom prawdę o wydarzeniach nie tylko z 17 września, ale całej wojny - o tym, że Polacy zapłacili życiem za to, żebyśmy mogli dziś żyć w wolnym, niepodległym kraju - dodał.

W czwartkowych uroczystościach uczestniczyli także: Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, służb mundurowych, duchowieństwa.

Związek Sowiecki, uczestnicząc wspólnie z III Rzeszą w rozbiorze Polski, zajął w 1939 r. obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln osób. Wśród nich było ok. 5 mln Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. Liczba ofiar sowieckiej okupacji z lat 1939-1941 do dziś nie jest w pełni znana.

(na podst. bialystok.pl i wrotapodlasia.pl)

Pomnik Bohaterskim Matkom Sybiraczkom odsłonięty 16.09.2020

Muzeum Pamięci Sybiru. Pomnik Bohaterskim Matkom Sybiraczkom...

19. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru  rozpoczął się przy Pomniku Katyńskim

19. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru (zdjęcia)

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny