Białystok. To tu jest najwięcej cerkwi w Polsce. Sprawdź, gdzie się znajdują [ZDJĘCIA, ADRESY, NABOŻEŃSTWA]

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Cerkiew pw. Świętego Ducha jest największa w Polsce. Powierzchnia wynosi ponad 800 mkw. Obok niej jest dzwonnica. Mierzy 70 metrów i jest trzecim najwyższym budynkiem w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
W Białymstoku jest aż 11 cerkwi prawosławnych. To ewenement w skali całej Polski. W żadnym innym mieście nie ma ich aż tylu. Poznaj je wszystkie.

Świątynie buduje się na planie koła (symbol wiecznego trwania cerkwi), prostokąta (symbol arki oraz życia na łodzi) lub krzyża (symbol śmierci Chrystusa i tryumfu nad grzechem i śmiercią).

Każda z białostockich cerkwi jest wyjątkowa i warta zobaczenia. Na szczególną uwagę zasługuje sobór pw. św. Mikołaja. To główna świątynia diecezji białostocko-gdańskiej i jedna z najstarszych w mieście - mówi ks. mitrat Grzegorz Misijuk, proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Białymstoku.

Architektura świątyni często nawiązuje do tradycji bizantyjskich. Świetnym tego przykładem jest cerkiew Hagia Sophia znajdująca się na ulicy Trawiastej.

Stanowi ona nawiązanie do słynnej świątyni Hagia Sophia z Konstantynopola. W Białymstoku znajduje się jej 15-krotnie zmniejszona wersja. Nie zachowano wszystkich szczegółów, ale jest to udana kopia. W środku znajdują się wspaniałe freski greckiego artysty Konstantinosa Spandinosa. Dzięki nim w cerkwi wyczuwalny jest klimat greckich świątyń - mówi Igor Wieremiejuk.

To ikonograf. Jest absolwentem policealnego studium ikonoraficznego w Bielsku Podlaskim. Jest znawcą historii cerkwi prawosławnej.

Wieremiejuk opowiada, że freski na ścianach są bardzo ważnym elementem wystroju cerkwi. Zazwyczaj przedstawiają sceny biblijne bądź świętych. Pomagają one ludziom w głębszym przeżywaniu duchowym nabożeństwa, a także stanowią dopełnienie symboliki liturgii prawosławnej.

Wartym zwrócenia uwagi jest fresk Michaiła Awiłowa w soborze pw. św. Mikołaja. Powstał w 1910 roku. Przedstawia Chrystusa Zmartwychwstałego i znajduje się w części ołtarzowej. Niestety jest to jedyne malowidło autora, które dotrwało do dziś - opowiada Igor Wieremiejuk. - Z moich obserwacji wynika też, że bardzo dużo osób chwali freski w cerkwi pw. Świętego Ducha. Największe wrażenie sprawia ich kolorystyka oraz rozmiar.

Rozmiar fresków nie dziwi, ponieważ sama świątynia jest bardzo duża. Jest największa nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Jej powierzchnia wynosi ponad 800 mkw. Obok znajduje się dzwonnica. Mierzy ona 70 metrów i jest trzecią najwyższą budowlą w Białymstoku.

Inny przykład wspaniałych fresków można zobaczyć w cerkwi pw. św. Jerzego na Nowym Mieście. - Nasza cerkiew, mimo tego że jest jedną z najmłodszych, może pochwalić się wyjątkowymi freskami - mówi ks. Grzegorz Misijuk. - Wykonał je Podlasianin Jarosław Wiszenko.

Jest jednym z bardziej znanych podlaskich ikonografów. Jego polichromię można zobaczyć m.in. w cerkwi na Grabarce.

Każda parafia ma swój chór, który w trakcie nabożeństw śpiewa modlitwy w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Powszechnie używa się go w trakcie liturgii.

Ten język jest niezwykle melodyjny. Pomaga w duchowym przeżywaniu nabożeństwa i stanowi dopełnienie symboliki nabożeństwa - mówi Igor Wieremiejuk. - Na szczególną uwagę zasługuje chór z soboru pw. św. Mikołaja. Występuje na festiwalach muzyki cerkiewnej, a w 2012 roku zdobył II nagrodę w kategorii chórów parafialnych miejskich Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Dyrygentem jest tam ks. Aleksander Łysynkiewicz. W odbiorze muzyki pomaga też dobra akustyka soboru.

Przy zwiedzaniu cerkwi należy pamiętać o odpowiednim stroju i zachowaniu. - Z szacunku do miejsca ważnego dla każdego chrześcijanina, prosimy o przychodzenie w strojach godnych - zaleca ks. Grzegorz Misijuk. - Jeśli przychodzimy z zamiarem fotografowania wnętrza świątyni, to warto wcześniej spytać o zgodę. W niektórych cerkwiach znajdują zabytki, którym nie służy robienie zdjęć. Ja w swojej parafii tego nie zabraniam.

Ceny mieszkań w końcu w dół

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 kwietnia, 07:25, Gość:

Jak w Rosji, co druga ulica to cerkiew.

Zdecydowanie !!! Tylko pedofili jakby mniej.

G
Gość

Jak w Rosji, co druga ulica to cerkiew.

Dodaj ogłoszenie