Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Sztuka jedzenia. Wernisaż wystawy "... daj nam dzisiaj" w Galerii Arsenał

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Uroczyste otwarcie wystawy "... daj nam dzisiaj" (11 czerwca godz. 18).
Uroczyste otwarcie wystawy "... daj nam dzisiaj" (11 czerwca godz. 18). Alicja Olchanowska
- Jest to niesamowicie ekscytujące, że możemy się z tu z państwem dzisiaj spotkać - cieszyła się Monika Szewczyk, dyrektorka Galerii Arsenał. 11 czerwca o godzinie 18 nastąpiło otwarcie "... daj nam dzisiaj", na której zobaczymy prace aż 15 artystów z Polski i ze świata. Ich punktem wspólnym jest jedzenie, z pozoru powszechna czynność, wzbudza rozmaite skojarzenia, wspomnienia i traumy.

Wystawa jest bardzo zróżnicowana. Znajdują się na niej: rysunki, obrazy, instalacje, materiały wideo i unikalne rzeźby. Autorami prac są: Adelina Cimochowicz, Oskar Dawicki, Alberto De Braud, Wojtek Doroszuk, Andrii Dostliev, Lia Dostlieva, Elżbieta Jabłońska, Karolina Konopka, Tomasz Kręcicki, Anna Królikiewicz, Paweł Matyszewski, Sergey Shabohin, Małgorzata Niedzielko, Dorota Podlaska, Ala Savashevich. Dużą część z twórców pojawiło się na wernisażu. Kuratorką wystawy jest Ewa Chacianowska.

- Bardzo mi miło, że wreszcie możemy spojrzeć sobie w twarz bez maseczki. Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie powróci do nas ten stół codzienny. Pandemia nam go zabrała. My przy stole załatwialiśmy mnóstwo spraw, jedliśmy, żyliśmy, pisaliśmy wiersze, odrabialiśmy lekcje, kłóciliśmy się, całowaliśmy się. Mam nadzieję, że tą wystawą poniekąd zamkniemy ten niedobry okres pandemii. Zapraszam was serdecznie - mówiła wczoraj przed Galerią Arsenał.

Każda z prac przedstawia zupełnie inną wizję tej codziennej czynności i kładzie nacisk na różny jej aspekt. I tak na przykład Karolina Konopka zainteresowała się tortami.

- W tortach fascynuje mnie ich forma, wygląd, kształt i wszystkie zwyczaje, które są związane z krojeniem tortów. Praca, którą prezentuję na wystawie związana jest z historią wyskakiwania z tortów, która swój początek miała na dworach królewskich i wtedy zapiekano w ciastach żywe gady i ptaki, które wyskakiwały po ich rozkrojeniu. Teraz z tortu wyskakuje kobieta - zauważa artystka.

Na wystawie "... daj nam dzisiaj" obejrzymy instalację artystyczną jej autorstwa. To piękny, zdobiony, wielopiętrowy tort, w środku ciasta znajduje się ekran, w którym Karolina Konopka opowiada o historii wyskakiwania z tortu, to efekty jej wieloletnich badań.

Sama artystka torty traktuje głownie jako obiekt badań i fascynacji. Osobiście za nimi nie przepada.

- Bardzo chętnie rozmawiam z ludźmi o ich własnych przeżyciach związanych z tortami. Myślę, że każdy z nas ma takich przeżyć bardzo dużo. Chcę, by osoby, które obejrzą moją pracę, przypomniały sobie osobiste doświadczenia jedzenia czy otrzymywania tortów - tłumaczy Karolina Konopka.

Pracą obok, której nie sposób przejść obojętnie to drzwi samochodu wypełnione sztucznym mięsem. W środku tych drzwi jest przyklejony monitor. Projekcja wideo przedstawia "Kontrabandę biominerałów". Autorami instalacji są Paweł Matyszewski i Sergey Shabohin.

- Nasza praca dotyczy przemytu żywności, który się odbywa tutaj koło nas, na granicy polsko-białoruskiej. Projekcja wideo, rejestruje przyłapane przypadki przemycania mięsa. Może to się wydawać momentami śmieszne, kuriozalne, ale takie rzeczy się naprawdę odbywają - opowiada Paweł Matyszewski.

Instalacja powstała przy okazji realizacji projektu "Styk" w Brześciu. Artyści zwrócili na niej uwagę na wszelkie zjawiska związane z przekraczaniem granic i terytorialnych i ciała czy ludzkiego doświadczenia.

- Chcemy pokazać, że dzieje się bardzo dużo wszelakich rzeczy, podskórnych, których na co dzień nie widzimy. Żyjemy w komforcie, w takiej bańce, a wokół nas dzieje się naprawdę mnóstwo różnych historii, jedną z nich jest ta dotycząca przemytu mięsa, który jest też podyktowany warunkami ekonomicznymi, tym, że żywność w jednym miejscu jest tańsza, w innym droższa lub tym, że niektórych stać na dane pożywienie, a innych nie. To są wszystko takie niuanse, których na ogół nie dostrzegamy - wyjaśnia Paweł Matyszewski.

Na "... daj nam dzisiaj" zobaczymy nie tylko prace artystów i artystek. Elżbieta Jabłońska zaangażowała w swój projekt "Substancja odżywcza" ludzi z zewnątrz, odwiedzających Galerię Arsenał. Od 19 kwietnia na Facebooku instytucji poszukiwane były kartki z zeszytów z przepisami kulinarnymi, odziedziczonymi po matkach, babciach, ojcach i dziadkach. Każdy mógł podzielić się takim zapisem i współtworzyć wystawę. To wspaniała inicjatywa pokazująca wspólnotowy charakter jedzenia, jak i całego przedsięwzięcia.

"... daj nam dzisiaj" pozostanie w Galerii Arsenał do 25 lipca. Wystawie towarzyszy również szereg wydarzeń towarzyszących, warsztatów i spotkań z ciekawymi osobistościami. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10–18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny