Białystok. Szpital MSWiA bez nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Gdzie udać się, gdy zachorujemy w weekend lub święta?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szpital Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Administracji w Białymstoku.
Szpital Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Administracji w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
Od 1 grudnia 2021 r. SP ZOZ MSWiA w Białymstoku im. M. Zyndrama–Kościałkowskiego nie będzie realizować świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Szpital rozwiązał umowę z NFZ.

Szpital MSWiA bez nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Od 1 grudnia szpital MSWiA w Białymstoku nie świadczy już pomocy w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

- Umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie tych świadczeń została rozwiązana 30 listopada na wniosek SP ZOZ MSWiA w Białymstoku - informuje Beata Leszczyńska, rzecznik prasowa Podlaskiego Oddziału NFZ.

Tak naprawdę od czasu wybuchu pandemii szpital MSWiA prawie całkowicie zawiesił działalność nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

- Z uwagi na pełnienie funkcji szpitala covidowego szpital MSWiA dostał zgodę dyrektora Podlaskiego OW NFZ na przerwę w udzielaniu świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w roku 2020: od dnia 15 kwietnia 2020 r. do 02 sierpnia 2020 r. i od 09 października 2020 do 31.12.2020 r. oraz w roku 2021: od 1 stycznia 2021 r. do 31 maja 2021 r. i od 01.11.2021 do 30.11.2021.

Dlaczego szpital nie przyjmował pacjentów w ramach nocnej i świątecznej opieki?

- W związku z realizacją zadań na rzecz walki z pandemią COVID-19 świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej były okresowo zawieszane z powodu konieczności zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego pacjentom zgłaszającym się do szpitala - informuje wydział prasowy MSWiA.

Jak tłumaczy rzecznik prasowa podlaskiego NFZ, szpital MSWiA w Białymstoku w systemie zabezpieczenia szpitalnego jest szpitalem ogólnopolskim i jako taki nie jest prawnie zobligowany do realizowania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jako warunku kwalifikacji do tzw. sieci szpitali.

- Należy zaznaczyć, że świadczeń w tym zakresie zaczął udzielać od 1 czerwca 2019 r. na podstawie własnej deklaracji, tak samo jak UDSK - podkreśla Beata Leszczyńska. - Zaś przed tą datą na terenie miasta Białystok były dwa miejsca, gdzie udzielano nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, tj. w Samodzielnym Szpitalu Miejskim im. PCK, SP ZOZ Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego.

Wszystko przez pandemię?

Zapytaliśmy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, dlaczego teraz szpital całkowicie rozwiązał z funduszem umowę na realizację opieki nocno-świątecznej, ale nie otrzymaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Ministerstwo wskazuje jedynie, jaką część miejsc do hospitalizacji musi przeznaczyć dla pacjentów z COVID-19.

- Obecnie szpital przeznacza 77 łóżek na rzecz realizacji decyzji wojewody, tj. 40% łóżek posiadanych - czytamy w odpowiedzi wydziału prasowego MSWiA.

Przypomnijmy, że wszystkie szpitale powiatowe muszą zapewnić łóżka dla pacjentów z COVID-19, a w trakcie obecnej fali pandemii to często znaczna część ich bazy łóżkowej, a mimo to nadal realizują świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W 2019 r. liczba świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanych przez szpital MSWiA w Białymstoku wynosiła 2 805, natomiast w 2020 r. było - 1320.

Przeczytaj też:

Trzy białostockie szpitale udzielą pomocy

Rzecznik podlaskiego funduszu zapewnia, że brak udzielania świadczeń przez SP ZOZ MSWIA w Białymstoku w okresach przerw nie spowodował ograniczenia dostępu do opieki nocnej i świątecznej:

- Świadczenia były realizowane przez pozostałe podmioty na terenie m. Białystok, tj. Samodzielny Szpital Miejski im. PCK, SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku.

Przeczytaj też:

I właśnie te trzy placówki nadal przyjmują pacjentów w Białymstoku w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Na terenie całego województwa podlaskiego - oprócz Białegostoku - pomoc w ramach nocnej i świątecznej opieki można uzyskać w szpitalach wojewódzkich w Łomży i Suwałkach, w szpitalach powiatowych w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Dąbrowie Białostockiej, Grajewie, Hajnówce, Knyszynie, Kolnie, Łapach, Mońkach, Sejnach, Siemiatyczach, Sokółce, Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie oraz w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku (z miejscem udzielania świadczeń w Wasilkowie).

Kiedy i gdzie skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Przypomnijmy, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Przeczytaj też:

Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) lub telefonicznie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Przeczytaj też:

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

Niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta można też uzyskać w ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. To nowa usługa, która wystartowała w maju b.r. Pacjenci, dzwoniąc pod bezpłatny numer TPK – 800 137 200 mogą uzyskać konsultację z lekarzem, pielęgniarką lub położną. Podczas połączenia, w razie potrzeby, personel medyczny może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie.

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w całej Polsce

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kosmitka
3 grudnia, 19:28, Gość:

Pisie kartonowe państewko się rozpada... A jeszcze pisiego ładu nie wprowadzili, to dopiero będzie

3 grudnia, 23:49, Kosmitka:

A co proponują inne partie?

4 grudnia, 18:35, Gość:

Proponują by skończyć z bolszewicką propagandą .

To niewiele proponują. Bo co to zmieni?

G
Gość
3 grudnia, 19:28, Gość:

Pisie kartonowe państewko się rozpada... A jeszcze pisiego ładu nie wprowadzili, to dopiero będzie

3 grudnia, 23:49, Kosmitka:

A co proponują inne partie?

Proponują by skończyć z bolszewicką propagandą .

K
Kosmitka
3 grudnia, 19:28, Gość:

Pisie kartonowe państewko się rozpada... A jeszcze pisiego ładu nie wprowadzili, to dopiero będzie

A co proponują inne partie?

G
Gość
Pisie kartonowe państewko się rozpada... A jeszcze pisiego ładu nie wprowadzili, to dopiero będzie
G
Gość
A co z pacjentami mniej opłacalnymi? Mają zachorować na katar, by zostali przyjęci na oddział szpitalny?
G
Gość
Takie prawo wolnego rynku. Jak świadczeniodawcy się nie opłaca, to rezygnuje ze świadczenia słabo opłacanych usług. NFZ i tak nie zrozumie .
Dodaj ogłoszenie