Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Szpital kliniczny jednak z SOR-em od października. Dyrektor wycofał wypowiedzenie umowy

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szpitalny Oddział Ratunkowy w USK w Białymstoku będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach.
Szpitalny Oddział Ratunkowy w USK w Białymstoku będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach. Wojciech Wojtkielewicz
Dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wycofała wypowiedzenie umowy na prowadzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. To oznacza, że groźba zamknięcia SOR-u od października została zażegnana.

SOR będzie nadal przyjmował pacjentów

Przypomnimy, że jeszcze w czerwcu Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wypowiedział umowę z NFZ na prowadzenie SOR-u. Powodem miały być problemy ze sporządzeniem grafiku ostrych dyżurów i brak chęci współpracy ze strony innych placówek w przekazywaniu pacjentów internistycznych.

Pisaliśmy o tym szerzej w artykule:

Rozmowy w sprawie funkcjonowania SOR-ów trwały od tygodni. Dyrektorzy czterech białostockich szpitali (wojewódzkiego, klinicznego, miejskiego i szpitala MSWiA) próbowali dojść do porozumienia w sprawie grafiku. Szpital MSWiA, który zdaniem dyrekcji szpitala klinicznego, w niedostatecznym stopniu współpracował w odciążaniu USK z mniej poważnych przypadków, zaoferował pomoc - jego zdaniem - adekwatną do możliwości.

Szerzej o reakcji szpitala MSWiA pisaliśmy w artykule:

Ostatecznie Uniwersytecki Szpital Kliniczny cofnął wypowiedzenie umowy:

- W poniedziałek (27 września) wpłynęło do nas pismo informujące o cofnięciu wypowiedzenia umowy na SOR - mówi Beata Leszczyńska, rzecznik prasowa Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - To oznacza, że szpital kliniczny będzie prowadził SOR na dotychczasowych zasadach.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Jan Kochanowicz potwierdza, że wypowiedzenie zostało cofnięte:

- Udało nam się dojść do porozumienia w sprawie grafiku ostrych dyżurów internistycznych. Mamy nadzieję, że teraz szpital miejski i szpital MSWiA będą realizowały to, do czego się zobowiązały.

Zgodnie z porozumieniem, w październiku szpital miejski będzie pełnił 9 dyżurów, szpital MSWiA - 7 dyżurów, USK - 7 dyżurów, a Śniadecja - 8 dyżurów.

Pełny grafik ostrych dyżurów internistycznych na październik znajdziecie w artykule:

Dla kogo ostry dyżur internistyczny?

Czym jest grafik ostrych dyżurów internistycznych? Otóż, jest to miesięczna rozpiska dyżurujących oddziałów wewnętrznych (internistycznych) białostockich szpitali. Trafiają tam pacjenci, którzy nie znajdują się w poważnym stanie zagrażającym życiu. Poważne, niestabilne przypadki wymagające specjalistycznej pomocy zostaną zaopatrzone na SORze (SOR-y dyżurują codziennie w USK i Śniadecji). Pacjenci zgłaszający się na ostre dyżury internistyczne powinni udać się na izbę przyjęć do danego dyżurującego szpitala.

- Ostre dyżury internistyczne mają przede wszystkim odciążyć pracę szpitala klinicznego z przypadków niewymagających wysokospecjalistycznej pomocy, które potrzebują jedynie ustabilizowania stanu zdrowia - mówi doc. Jan Kochanowicz. - Chodzi o np. osoby z niewydolnością krążenia czy o pacjentów nowotworowych wymagających przetoczenia krwi.

Przeczytaj też:

Dyrektor szpitala klinicznego zachęca pacjentów w lżejszym stanie do zgłaszania się na izby przyjęć do szpitali dyżurujących w ramach ostrych dyżurów internistycznych.

- Na SORze obowiązuje bowiem system triażu - tłumaczy Jan Kochanowicz. - Oznacza to, że grupujemy pacjentów według stopnia pilności udzielenia świadczenia, czyli stanu zagrożenia życia i zdrowia. I pacjenci w ciężkim stanie, niestabilni, przywożeni przez karetki, mają pierwszeństwo. Dlatego osoby w lżejszym stanie, którzy utrzymują niższy priorytet, mogą utknąć na SOR-ze na wiele godzin. W szpitalu dyżurującym szybciej uzyskają pomoc.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe funkcjonują obecnie w szpitalu klinicznym oraz Śniadecji. Każdego dnia pełnią na zmianę ostre dyżury.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w USK w Białymstoku został otwarty w listopadzie 2005 roku i jest jednym z najlepiej wyposażonych oddziałów w kraju. Rocznie pomoc otrzymuje tu około 80 tys. pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny