Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Straż miejska może ukarać mieszkańców mandatem za zwierzęta. Ale nie wszystkich. Sprawdź, kogo.

OPRAC.: red
W Białymstoku zmieniły się przepisy odnośnie utrzymania porządku i czystości
W Białymstoku zmieniły się przepisy odnośnie utrzymania porządku i czystości Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Mieszkańcy, którzy hodują zwierzęta gospodarskie na działkach o powierzchni poniżej 1000 metrów kwadratowych muszą liczyć się z mandatem od straży miejskiej. Tak wynika z regulaminu utrzymania czystości i porządku w Białymstoku, którzy uchwalili radni na styczniowej sesji.

Do tej pory także nie można było utrzymywać zwierząt gospodarskich na działkach poniżej 1000 metrów. Ponadto były jeszcze zapisy mówiące o odległościach, które trzeba zachować od granic nieruchomości działki. Teraz zgodnie z nowelą regulaminu urzędnicy zaproponowali ich wykreślenie.

- Wynika to z orzecznictwa wojewodów, którzy uznają, że w tego typu aktach prawnych nie można podawać odległości - wyjaśniała radnym Ewa Kadłubowska, zastępca dyrektora departamentu gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

BIŁYSTOK ZIMĄ NA ZDJĘCIACH SPRZED KILKU LAT

Zakaz hodowli pozostał bez zmian. I wzbudził kontrowersje wśród radnych. Alicja Biały przypomniała, że do nie,j jako radnej z osiedli domków jednorodzinnych, wielokrotnie zwracali się mieszkańcy, którzy mają działki niewiele poniżej tysiąca metrów kwadratowych.

- Na tych działkach mają osiem, dziesięć kur, Czy jest jakaś tolerancja ze strony urzędu miejskiego umożliwiająca hodowlę w tej liczbie na działce zbliżonej do tysiąc metrów - pytała radna.

Ewa Kadłubowska mówiła, że tak jak w wielu innych sprawach, także w tej jest wielu zwolenników i przeciwników hodowli zwierząt na terenie miasta .

- Spotykamy się ze skargami, gdzie ludzie zarzucają nam, że zbyt mało restrykcyjne są przepisy dotyczące hodowli zwierząt, bo dla nich stanowi to uciążliwość - mówiła wicedyrektor.

Zaznaczyła, że projekt był opiniowany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii i Państwowego Inspektora Sanitarnego.

- Niestety, w momencie wpisania (do regulaminu) konkretnej wielkości działki straż miejska kontrolując takie nieruchomości przestrzega, by nie było przekroczeń w tej kwestii - przyznała Ewa Kadłubowska.

Z kolei radny Henryk Dębowski zauważył, że przyjęcie tej uchwały spowoduje, że do radnych na dyżury będą przychodzić oburzeni mieszkańcy.

- Kurze jaja są świeże, zdrowe. Kurki w ilości kilku sztuk są hodowane na takich działkach. Na pewno będziemy mieszkańców na dyżurach - przestrzegał szef klubu PiS.

Większość radnych nie wsłuchała się w te przestrogi i zagłosowała za zmianą regulaminu utrzymania czystości i porządku w wersji zaproponowanej przez prezydenta. Doprecyzowano w nim zasady utrzymywania pszczół miodnych na terenie miasta Białegostoku w tym przez instytucje realizujące działania edukacyjne. Będzie to możliwe pod warunkiem utrzymywania pszczół charakteryzujących się obniżoną agresywnością wobec potoczenia (łagodnych) i niską rojliwością. Ponadto pasieki mogą być umieszczane, w tym na dachach budynków, ale jedynie na działkach o powierzchni powyżej 1000 metrów kwadratowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny