Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok stoi nienawiścią

Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
Białostoccy rasiści nie oszczędzili domu modlitw lokalnej społeczności muzułmańskiej
Białostoccy rasiści nie oszczędzili domu modlitw lokalnej społeczności muzułmańskiej Archiwum
Dane prokuratury, do jakich dotarliśmy, są zatrważające. Rośnie liczba przestępstw popełnianych z nienawiści, a sprawcy są bezkarni.

Na mapie nienawiści Białystok zajmuje drugie miejsce. W liczbie prowadzonych śledztw, w których ofiarami są np. osoby o innej narodowości, wyprzedza nas tylko Warszawa. Tak wynika z danych Prokuratury Krajowej za pierwsze półrocze 2015 roku, do których dotarliśmy.

Wczoraj ogólnopolski raport został przedstawiony w Sejmie na posiedzeniu komisji mniejszości narodowych i etnicznych. Jest szokujący. Lawinowo rośnie liczba przestępstw z nienawiści (znieważania osób, przemoc i groźby na tle rasowym, narodowościowym, propagowanie faszyzmu). W prokuraturach apelacji białostockiej w pierwszym półroczu 2015 roku prowadzono 116 takich postępowań. Wciąż niska jest wykrywalność sprawców takich przestępstw. Na terenie białostockiej apelacji w tym okresie z powodu niewykrycia sprawców umorzona została połowa prowadzonych postępowań.

- Dane są bardzo niepokojące. Oznaczają, że dotychczasowe działania organów ścigania nie przynoszą oczekiwanych efektów. Potrzebujemy nowych działań i skutecznych sposobów zwalczania przestępstw w sieci. Musimy wreszcie sobie uświadomić, że przestępstwa z nienawiści są w znaczącym stopniu organizowane i realizowane w internecie - uważa Robert Tyszkiewicz, podlaski poseł PO i członek komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

Czytaj też:Adam Andruszkiewicz i Robert Tyszkiewicz mają własne zespoły do relacji z Białorusią

Z ubiegłorocznych danych, jakimi dysponuje prokuratura, wynika, że ponad połowa prowadzonych spraw dotyczyła przestępstw popełnianych w sieci.

- Internet aż ocieka hejtem. Temperatura różnych wypowiedzi wynikających z braku tolerancji - która niejednokrotnie niestety prowadzi też do działań - jest za wysoka. Niepokoi mnie agresja słowna, która może przeradzać się w czyny - mówi Jarosław Zieliński, podlaski poseł PiS, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Czytaj też: Ernest Grecki tłumaczy skąd się bierze internetowy hejt

Sytuację w kraju od lat z niepokojem śledzi i komentuje Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Prowadzi „Brunatną Księgę”, w której rejestruje ataki powodowane nienawiścią.

- To, co od września obserwujemy w Polsce, można nazwać eskalacją przemocy rasistowskiej. Z taką liczbą incydentów jeszcze nie mieliśmy do czynienia. Niewątpliwie trzeba by to wiązać z tą kampanią nienawiści rozpętaną wokół uchodźców. Myślę, że atmosfera nienawiści i ksenofobii, poziom agresji jest teraz tak wysoki, że z uchodźcami ma to już chyba niewiele wspólnego - mówi Anna Tatar z tego stowarzyszenia.

Jej zdaniem, manifestacje - takie jak ta w Białymstoku zorganizowana przez Obóz Narodowo-Radykalny - to przejaw atmosfery wrogości, ale też pokaz siły politycznej.

Czytaj też: 82. rocznica powstania ONR. Obchody w Białymstoku. Marsz nacjonalistów (zdjęcia, wideo)

- Ważne jest edukowanie, w czym my - jako nauczyciele - nie ustajemy. O tolerancji, mniejszościach i odmiennościach. Jesteśmy różni i powinniśmy o to walczyć. To jedyne, co możemy robić, bo stron internetowych, na których pisze się pełne nienawiści komentarze, nie zablokujemy - mówi Anna Kloza, białostocka nauczycielka mocno angażująca się w projekty na rzecz tolerancji.

Czytaj też:Rasiści straszą

Nienawiść w liczbach

24 - tyle przestępstw popełnionych z nienawiści stwierdzili podlascy policjanci od początku tego roku - to propagowanie faszyzmu, przemoc i znieważanie na tle różnic np. narodowościowych

1548 - tyle śledztw dotyczących nienawiści prowadzono w prokuraturach w całym kraju w ubiegłym roku, z czego aż 1169 spraw to były nowe postępowania

32 procent - tyle postępowań zostało w ubiegłym roku umorzonych w całej Polsce z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa z nienawiści

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny