Białystok stoi nienawiścią

Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
Białostoccy rasiści nie oszczędzili domu modlitw lokalnej społeczności muzułmańskiej
Białostoccy rasiści nie oszczędzili domu modlitw lokalnej społeczności muzułmańskiej Archiwum
Dane prokuratury, do jakich dotarliśmy, są zatrważające. Rośnie liczba przestępstw popełnianych z nienawiści, a sprawcy są bezkarni.

Na mapie nienawiści Białystok zajmuje drugie miejsce. W liczbie prowadzonych śledztw, w których ofiarami są np. osoby o innej narodowości, wyprzedza nas tylko Warszawa. Tak wynika z danych Prokuratury Krajowej za pierwsze półrocze 2015 roku, do których dotarliśmy.

Wczoraj ogólnopolski raport został przedstawiony w Sejmie na posiedzeniu komisji mniejszości narodowych i etnicznych. Jest szokujący. Lawinowo rośnie liczba przestępstw z nienawiści (znieważania osób, przemoc i groźby na tle rasowym, narodowościowym, propagowanie faszyzmu). W prokuraturach apelacji białostockiej w pierwszym półroczu 2015 roku prowadzono 116 takich postępowań. Wciąż niska jest wykrywalność sprawców takich przestępstw. Na terenie białostockiej apelacji w tym okresie z powodu niewykrycia sprawców umorzona została połowa prowadzonych postępowań.

- Dane są bardzo niepokojące. Oznaczają, że dotychczasowe działania organów ścigania nie przynoszą oczekiwanych efektów. Potrzebujemy nowych działań i skutecznych sposobów zwalczania przestępstw w sieci. Musimy wreszcie sobie uświadomić, że przestępstwa z nienawiści są w znaczącym stopniu organizowane i realizowane w internecie - uważa Robert Tyszkiewicz, podlaski poseł PO i członek komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

Czytaj też:Adam Andruszkiewicz i Robert Tyszkiewicz mają własne zespoły do relacji z Białorusią

Z ubiegłorocznych danych, jakimi dysponuje prokuratura, wynika, że ponad połowa prowadzonych spraw dotyczyła przestępstw popełnianych w sieci.

- Internet aż ocieka hejtem. Temperatura różnych wypowiedzi wynikających z braku tolerancji - która niejednokrotnie niestety prowadzi też do działań - jest za wysoka. Niepokoi mnie agresja słowna, która może przeradzać się w czyny - mówi Jarosław Zieliński, podlaski poseł PiS, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Czytaj też: Ernest Grecki tłumaczy skąd się bierze internetowy hejt

Sytuację w kraju od lat z niepokojem śledzi i komentuje Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Prowadzi „Brunatną Księgę”, w której rejestruje ataki powodowane nienawiścią.

- To, co od września obserwujemy w Polsce, można nazwać eskalacją przemocy rasistowskiej. Z taką liczbą incydentów jeszcze nie mieliśmy do czynienia. Niewątpliwie trzeba by to wiązać z tą kampanią nienawiści rozpętaną wokół uchodźców. Myślę, że atmosfera nienawiści i ksenofobii, poziom agresji jest teraz tak wysoki, że z uchodźcami ma to już chyba niewiele wspólnego - mówi Anna Tatar z tego stowarzyszenia.

Jej zdaniem, manifestacje - takie jak ta w Białymstoku zorganizowana przez Obóz Narodowo-Radykalny - to przejaw atmosfery wrogości, ale też pokaz siły politycznej.

Czytaj też: 82. rocznica powstania ONR. Obchody w Białymstoku. Marsz nacjonalistów (zdjęcia, wideo)

- Ważne jest edukowanie, w czym my - jako nauczyciele - nie ustajemy. O tolerancji, mniejszościach i odmiennościach. Jesteśmy różni i powinniśmy o to walczyć. To jedyne, co możemy robić, bo stron internetowych, na których pisze się pełne nienawiści komentarze, nie zablokujemy - mówi Anna Kloza, białostocka nauczycielka mocno angażująca się w projekty na rzecz tolerancji.

Czytaj też:Rasiści straszą

Nienawiść w liczbach

24 - tyle przestępstw popełnionych z nienawiści stwierdzili podlascy policjanci od początku tego roku - to propagowanie faszyzmu, przemoc i znieważanie na tle różnic np. narodowościowych

1548 - tyle śledztw dotyczących nienawiści prowadzono w prokuraturach w całym kraju w ubiegłym roku, z czego aż 1169 spraw to były nowe postępowania

32 procent - tyle postępowań zostało w ubiegłym roku umorzonych w całej Polsce z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa z nienawiści

Wideo

Komentarze 121

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 01.07.2017 o 10:09, Gość napisał:

Zwolennicy przyjmowania powinni zapraszać do własnych domów, zapewnić opiekę , wziąć odpowiedzialność za postępowanie .  Tak sie wymaga w USA, a niedawno u nas zapraszając obywateli ze Wschodnich krajów.

nie zgadzam się na takie rozwiązania - niech kupują im mieszkania w Niemczech i niech tam ich utrzymują - musi być zakaz wjazdu do Polski.

G
Gość
W dniu 01.07.2017 o 10:09, Gość napisał:

Zwolennicy przyjmowania powinni zapraszać do własnych domów, zapewnić opiekę , wziąć odpowiedzialność za postępowanie .  Tak sie wymaga w USA, a niedawno u nas zapraszając obywateli ze Wschodnich krajów.

Chcę, ale Konfetti na polecenie naczelnika nie pozwala.

G
Gość
W dniu 01.07.2017 o 13:57, Ajwaj/Alleluja i do przodu napisał:

Teraz Białystok "ubogaci" preżydęt wschodzącego miasta. My, przedstawiciele największych polskich miast, rozumiemy znaczenie migracji w rozwoju naszych metropolii. Przez wieki Polska była krajem wieloetnicznym i wielokulturowym, przyjmującym nowych przybyszów, gościnnym dla ludzi innych narodowości, ras czy religii – czytamy w deklaracji.   Podpisali się pod nią prezydenci kilkunastu największych miast w Polsce. Są to włodarze Szczecina, Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia.

Co robi w tej grupie 230- tysięczny Białystok bez przemyslu ??

A
Ajwaj/Alleluja i do przodu

Teraz Białystok "ubogaci" preżydęt wschodzącego miasta.

 

My, przedstawiciele największych polskich miast, rozumiemy znaczenie migracji w rozwoju naszych metropolii. Przez wieki Polska była krajem wieloetnicznym i wielokulturowym, przyjmującym nowych przybyszów, gościnnym dla ludzi innych narodowości, ras czy religii – czytamy w deklaracji.

 

Podpisali się pod nią prezydenci kilkunastu największych miast w Polsce. Są to włodarze Szczecina, Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia.

 

G
Gość
W dniu 30.06.2017 o 21:42, Iza napisał:

Stop islamizacji Europy!!! Amen! Mam prawo wyrazac swoje zdanie. Przestance lewaki serwowac nam pieklo ktore rozpeta sie w Polsce po przyjeciu muzulmanow! Jest ich w Polsce coraz wiecej, a mowi sie ze oni nie chca tu przyjezdzac!!!

Zwolennicy przyjmowania powinni zapraszać do własnych domów, zapewnić opiekę , wziąć odpowiedzialność za postępowanie .  Tak sie wymaga w USA, a niedawno u nas zapraszając obywateli ze Wschodnich krajów.

I
Iza
Stop islamizacji Europy!!! Amen! Mam prawo wyrazac swoje zdanie. Przestance lewaki serwowac nam pieklo ktore rozpeta sie w Polsce po przyjeciu muzulmanow! Jest ich w Polsce coraz wiecej, a mowi sie ze oni nie chca tu przyjezdzac!!!
t
tdk

Artykuł nie oddaje prawdy, ludzie mają prawo mieć uprzedzenia, zwłaszcza mniej "światowi" bardziej

żyjący z zasadami wiary, tradycji, natury. Nowe obce to jak kiedyś cyganki na wsi, trzeba łapać kury.

Robienie sensacji z tego że ktoś przestrzega, wymaga, zwraca uwagę na odpowiednie 

zachowanie się że to jest rasizm to po prostu kolejne chamstwo. Jak pojedziemy do innego kraju nawet do rodziny w gości - "tańczymy po cichutku i jak grają".

c
cytuję dla przemyślenia

Unia Europejska i jej państwa członkowskie ograniczyły wolność słowa. Napływ tak wielu imigrantów przyspiesza islamizację Europy, co staje się niepopularne. Wzrosła przestępczość, gwałty i molestowanie kobiet, opór przed przymusem serwowania jedzenia halal w szkołach i zgoda na to, żeby studenci płci męskiej odmawiali podania ręki nauczycielkom – te rzeczy nie podobają się obywatelom. Ale z punktu widzenia przywódców Unii nie ma odwrotu – migracja musi postępować, jest to ważna część planu. Dlatego nie wolno dopuścić do dyskusji na temat tych spraw, nie wolno wzywać przywódców do dokonania zmian. Krytyka islamu i islamizacji musi zostać zabroniona. Organizacja Współpracy Islamskiej i ONZ nazwały to „zniesławianiem religii” i czyn ten jest karalny w całej Europie. W praktyce wygląda to tak, że UE wymusza egzekwowanie prawa szariatu na swoich rdzennych mieszkańcach.

 

G
Gość
W dniu 23.05.2016 o 11:31, Fajko napisał:

Jest jeden człowiek, co ma więcej bezrozumnej nienawiści niż wszyscy rasiści, antytęczowi, skacowani, czy zostawieni w tyle kierowcy rajdowcy. Nazywa się Stefan Niesiołowski.


Unia nie stosuje wobec Polski żadnego ultimatum, ale szef Kodu jedzie do Szefa Unii Tuska z następnymi donosami na naszą Ojczyznę Polskę . Więc kto sieje nienawiść ????
F
Fajko

Jest jeden człowiek, co ma więcej bezrozumnej nienawiści niż wszyscy rasiści, antytęczowi, skacowani, czy zostawieni w tyle kierowcy rajdowcy. Nazywa się Stefan Niesiołowski. 

t
the observer

"....mamy największa w Polsce społeczność muzułmańską."

tak., ale polscy Tatarzy wyglądem niewiele różnią się od Polaków. I trudno ich znależć , by za wiarę dać wp....l. Ciekawe, czy taka samo byłoby, gdyby mieszkało to kilkudziesięciu  muzułmanów np. z Sudanu czy innego Gabonu.

 

Przypomina to trochę stary radziecki dow.: Wania mówi: "U nas nie ma rasizmu... bo nie ma Murzynów"

W dniu 28.04.2016 o 14:05, Gość napisał:

~xxx~ Większość polskich gazet należy do firmy axel springer która jakby nie patrzeć należy do kapitału niemieckiego. Dlatego pytanie czy i Poranny również. W którym miejscu napisałem ze mi to przeszkadza? Za oszczerstwa uważaj byś nie odszczekiwał tego w sądzie. Natomiast do Administratora. Województwo podlaskie na tle innych miast w kraju wypada bardzo dobrze jeżeli chodzi o tolerancje. W poznaniu pobicie Syryjczyka w Krakowie pobicie Hindusa.  W Białymstoku natomiast w ostatnim czasie nie było żadnych tego typu ekscesów. Zwłaszcza że mamy największa w Polsce społeczność muzułmańską. Świadczy to o Państwa miernym dziennikarstwie szukającym sensacji. Zaznaczanie że Białystok jest najbardziej rasistowskim miastem jest nie tylko kłamstwem ale i znieważaniem.

 

z
zs
W dniu 28.04.2016 o 13:08, 1234 napisał:

Mam dwa pytania do redakcji. Jesteście żydowska czy niemiecka gazeta? I czy obrażanie Polaków i Białostoczan jakiego dokonujecie na swoich stronach nie jest przejawem rasizmu?

To właśnie jest odpowiedź na tytuł artykułu, i na cały artykuł, ten prymityw wyPISujący swoje przemyślenia jest właśnie przykładem typowej nienawiści ! Hołota,która nie jest w stanie zrozumieć co czyta i pisze !

D
Drogowy
Cały kraj tym stoi.
Z
Zawsze POLSKA
Po co pisać bzdury, że Białystok stoi nienawiścią. Od dawna wiadomo, że milicja ma swoich painterów co malują różne grafiti itp. w całym mieście, zasiewając propagandę o nazistach,skinach i braku tolerancji. Na pewno są w mieście tacy ludzie ale jest ich garstka i wątpię, żeby w czasach internetu,narażali się na złapanie na ulicy malując bzdury.
Dużo obiektów jest monitorowanych, a podczas malowania nigdy się nic nie nagrywa i nie ma winnych. Za to jak babcie przyjdą sprzedać 3 jabłka na Jurowieckiej to afera na całe miasto.
Totalne bzdury i sianie nienawiści. Napuszczanie polaka na polaka i tyle.
K
Kik

Bardzo patriotyczne garffiti

Dodaj ogłoszenie