Białystok. Społecznicy chcą walczyć ze smogiem. Piszą do...

  Białystok. Społecznicy chcą walczyć ze smogiem. Piszą do prezydenta

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Mikulicz

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Pomysły to m.in. postawienie czujników na osiedlach czy sprawdzanie popiołu w piecach mieszkańców. Ale też uczulenie policji, by kontrolowała stan pojazdów. Bo smog to nie tylko palenie byle czym w piecach, ale też samochody.
  Łukasz Pełszyński twierdzi, że straż miejska powinna badać skład sadzy w piecach. – Zdrowie mamy tylko jedno – mówi.
  1/2
  przejdź do galerii

  Łukasz Pełszyński twierdzi, że straż miejska powinna badać skład sadzy w piecach. – Zdrowie mamy tylko jedno – mówi. ©Piotr Sawczuk

  Przede wszystkim musi wzrosnąć liczba czujników. Istniejące w mieście stacje pomiarowe (są dwie, zlokalizowane w centrum – przyp. red.) nie dają pełnego obrazu sytuacji. A i to np. w sobotę 26 stycznia normy w centrum miasta zostały przekroczone 8-krotnie! – mówi Łukasz Pełszyński, twórca profilu facebookowego Białostocki Alarm Smogowy.

  Razem z innymi społecznikami zamierza wysłać do władz petycję wzywającą do bardziej zdecydowanych działań antysmogowych. Zachęca, abyśmy wszyscy za pomocą FB włączyli się w przygotowanie listy działań, które powinno podjąć miasto.

  Smog Białystok. KO zaczyna akcję „Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku”. Zaprasza na dyskusję i zapowiada kupno czujników [WIDEO]

  – Nie ma co liczyć na szybką poprawę, jeśli miasto nadal będzie tak wolno jak dzisiaj rozdzielać pieniądze na wymianę pieców – uważa Pełszyński.

  Cieszy się, że władze zamierzają kupić smogobus, dzięki któremu ma być badany skład chemiczny dymu z kominów.

  – Obawiam się jednak, że ktoś, kto dostałby na tej podstawie mandat mógłby w sądzie wygrać. Moim zdaniem lepiej, gdyby straż miejska sprawdzała sadzę w piecach. Są techniczne możliwości, by na podstawie składu sadzy dowiedzieć się, czym ktoś palił – podkreśla Pełszyński.

  – Z tego co wiem, w ramach pracy smogobusu sprawdzany ma być również popiół w piecach. Niemniej to bardzo dobrze, że powstają inicjatywy, które mają pomóc walczyć ze smogiem – komentuje radny niezależny Maciej Biernacki, który jeszcze w poprzedniej kadencji prezentował program antysmogowy.

  Smog Białystok. Jakość powietrza bardzo zła. W piątek była najgorsza w Polsce (zdjęcia)

  Teraz zaprasza do – działającego przy wydziale architektury PB – laboratorium architektury energooszczędnej i energii odnawialnych. W środę 13 lutego o godz. 17 rozpocznie się tam spotkanie z udziałem specjalistów na temat smogu.

  – Jakości powietrza w Białymstoku badanym od zimy 2016 roku. I muszę powiedzieć, że nie jest tak dobrze jak się nam wszystkim wydaje – podkreśla dr Adam Turecki z PB. – 17 lutego 2017 roku mieliśmy najgorszą jakość powietrza w całej Polsce. Przebiliśmy nawet Kraków!

  Jak wietrzyć mieszkanie, gdy za oknem smog?

  Natomiast w piątek 1 marca Fundacja Soclab zaprasza do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3 na warsztaty budowy domowych czujników smogu. Rozpoczną się o godz. 17.30.

  Jak czytamy w zapowiedzi imprezy uczestnicy nie muszą znać się na programowaniu czy budowie elektroniki. – Prowadzący pokażą krok po kroku jak połączyć wszystkie elementy i jak skonfigurować urządzenie. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł zabrać zbudowany przez siebie detektor do domu. Wystarczy zapisać się mailowo na adres: soclab@soclab.org.pl. Wstęp jest bezpłatny – głosi wpis na FB.

  – Trzeba jednak pamiętać, że – wbrew obiegowej opinii – za produkcję smogu nie odpowiadają przede wszystkim piece, ale jednak samochody. Była o tym mowa podczas konferencji „Aglomeracje miejskie – wpływ transportu drogowego na jakość powietrza” zorganizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli – podkreśla Łukasz Pełszyński. – A po Białymstoku jeździ sporo niesprawnych samochodów – dieseli z cieknącymi wtryskiwaczami. Policja powinna zwracać na to baczniejszą uwagę.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych

  Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych