Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Społecznicy chcą walczyć ze smogiem. Piszą do prezydenta

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Łukasz Pełszyński twierdzi, że straż miejska powinna badać skład sadzy w piecach. – Zdrowie mamy tylko jedno – mówi.
Łukasz Pełszyński twierdzi, że straż miejska powinna badać skład sadzy w piecach. – Zdrowie mamy tylko jedno – mówi. Piotr Sawczuk
Pomysły to m.in. postawienie czujników na osiedlach czy sprawdzanie popiołu w piecach mieszkańców. Ale też uczulenie policji, by kontrolowała stan pojazdów. Bo smog to nie tylko palenie byle czym w piecach, ale też samochody.

Przede wszystkim musi wzrosnąć liczba czujników. Istniejące w mieście stacje pomiarowe (są dwie, zlokalizowane w centrum – przyp. red.) nie dają pełnego obrazu sytuacji. A i to np. w sobotę 26 stycznia normy w centrum miasta zostały przekroczone 8-krotnie! – mówi Łukasz Pełszyński, twórca profilu facebookowego Białostocki Alarm Smogowy.

Razem z innymi społecznikami zamierza wysłać do władz petycję wzywającą do bardziej zdecydowanych działań antysmogowych. Zachęca, abyśmy wszyscy za pomocą FB włączyli się w przygotowanie listy działań, które powinno podjąć miasto.

Smog Białystok. KO zaczyna akcję „Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku”. Zaprasza na dyskusję i zapowiada kupno czujników [WIDEO]

– Nie ma co liczyć na szybką poprawę, jeśli miasto nadal będzie tak wolno jak dzisiaj rozdzielać pieniądze na wymianę pieców – uważa Pełszyński.

Cieszy się, że władze zamierzają kupić smogobus, dzięki któremu ma być badany skład chemiczny dymu z kominów.

– Obawiam się jednak, że ktoś, kto dostałby na tej podstawie mandat mógłby w sądzie wygrać. Moim zdaniem lepiej, gdyby straż miejska sprawdzała sadzę w piecach. Są techniczne możliwości, by na podstawie składu sadzy dowiedzieć się, czym ktoś palił – podkreśla Pełszyński.

– Z tego co wiem, w ramach pracy smogobusu sprawdzany ma być również popiół w piecach. Niemniej to bardzo dobrze, że powstają inicjatywy, które mają pomóc walczyć ze smogiem – komentuje radny niezależny Maciej Biernacki, który jeszcze w poprzedniej kadencji prezentował program antysmogowy.

Smog Białystok. Jakość powietrza bardzo zła. W piątek była najgorsza w Polsce (zdjęcia)

Teraz zaprasza do – działającego przy wydziale architektury PB – laboratorium architektury energooszczędnej i energii odnawialnych. W środę 13 lutego o godz. 17 rozpocznie się tam spotkanie z udziałem specjalistów na temat smogu.

– Jakości powietrza w Białymstoku badanym od zimy 2016 roku. I muszę powiedzieć, że nie jest tak dobrze jak się nam wszystkim wydaje – podkreśla dr Adam Turecki z PB. – 17 lutego 2017 roku mieliśmy najgorszą jakość powietrza w całej Polsce. Przebiliśmy nawet Kraków!

Jak wietrzyć mieszkanie, gdy za oknem smog?

Natomiast w piątek 1 marca Fundacja Soclab zaprasza do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3 na warsztaty budowy domowych czujników smogu. Rozpoczną się o godz. 17.30.

Jak czytamy w zapowiedzi imprezy uczestnicy nie muszą znać się na programowaniu czy budowie elektroniki. – Prowadzący pokażą krok po kroku jak połączyć wszystkie elementy i jak skonfigurować urządzenie. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł zabrać zbudowany przez siebie detektor do domu. Wystarczy zapisać się mailowo na adres: [email protected]. Wstęp jest bezpłatny – głosi wpis na FB.

– Trzeba jednak pamiętać, że – wbrew obiegowej opinii – za produkcję smogu nie odpowiadają przede wszystkim piece, ale jednak samochody. Była o tym mowa podczas konferencji „Aglomeracje miejskie – wpływ transportu drogowego na jakość powietrza” zorganizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli – podkreśla Łukasz Pełszyński. – A po Białymstoku jeździ sporo niesprawnych samochodów – dieseli z cieknącymi wtryskiwaczami. Policja powinna zwracać na to baczniejszą uwagę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny