Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Spektakl "Serce", produkcji TR Warszawa, rozpoczął 36. Dni Sztuki Współczesnej

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Spektakl "Serce" w reżyserii Wiktora Bagińskiego, produkcji TR Warszawa, rozpoczął w poniedziałek 23 maja, 36. Dni Sztuki Współczesnej. Bieżąca edycja odbywa się pod hasłem "Głosy z końca świata".

Podczas 36. edycji festiwalu zaproszeni zostali m.in. artyści z Białorusi i Ukrainy, zaś poruszane tematy, mają być wyrazem sprzeciwu wobec zła i jego aktualnych przejawów, wobec wojny w Ukrainie i łamania praw człowieka w Białorusi. Pojawią się wątki dotyczące kryzysu klimatycznego, ekonomicznego i pandemii.

Spektakl „Serce”, rozpoczął bieżącą edycję. To dokumentalna opowieść młodego, czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii reżysera.

Reżyser, Wiktor Bagiński o spektaklu

Moja tragedia nie polega na tym, że jestem czarny. Moja tragedia nie polega nawet na tym, że jestem czarnym Polakiem. Tragedia, której najbardziej się obawiam — idąc za Jamesem Baldwinem — polega na zaakceptowaniu teologii, która odmawia życia. Chodzi tutaj o dopuszczenie do siebie możliwości bycia podczłowiekiem. Jeśli taka możliwość, a raczej po prostu myśl zostanie dopuszczona, wtedy rozpoczyna się walka o swoje człowieczeństwo. Spektakl ten rezygnuje z dyskursu na rzecz doświadczenia. Doświadczenia utraty i odrzucenia, które to przyniosły cierpienie. Jednak samo poszukiwanie momentu narodzin nienawiści pozwala na beztroską afirmację BRAKU. Braku ojca

To opowieść o tożsamości, o poczuciu straty, godzeniu się z tragicznymi okolicznościami, o podróży do serca swojej historii. Spektakl porusza także kwestie rasizmu, stereotypów, poczucia nienawiści.

To również zaproszenie, by poszukiwać własnego "ja". Wyprawa podczas której trzeba będzie skonfrontować się z własnymi lękami, wyobrażeniami, niedojrzałością.

Przewidziano we wtorek (24.05) niezależną produkcję teatralną "Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone" w reżyserii Julii Wyszyńskiej, zaś w środę (25.05) odbędą się wernisaże dwóch wystaw: Andrieia Dostlieva "Okupacja" oraz zbiorowa "Granice człowieczeństwa" i tego dnia zobaczymy też przedpremierowy pokaz filmu „Kolano Ahed”.

36. Dni Sztuki Współczesnej potrwają do niedzieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny