Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Spalarnia przy Andersa przesyła energię cieplną do MPEC

Marta Gawina
Do spalarni trafiają odpady zmieszane. Wytworzona dzięki nim energia elektryczna będzie w stanie zasilić około 16 tysięcy gospodarstw domowych.
Do spalarni trafiają odpady zmieszane. Wytworzona dzięki nim energia elektryczna będzie w stanie zasilić około 16 tysięcy gospodarstw domowych. Anatol Chomicz
Od piątku zakład przy Andersa będzie już przesyłał energię cieplną do miejskiej sieci. A 24 kwietnia zostanie zorganizowany dzień otwarty w spalarni

Na dostarczanie ciepła do MPEC-u zgodził się już prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Została ustalona taryfa, która będzie obowiązywać do końca kwietnia 2017 roku. - Przesyłanie energii cieplnej będzie możliwe od 15 kwietnia - informuje Zbigniew Gołębiewski ze spółki Lech, która odpowiada za spalarnię.

Tu do końca marca spalono już 28 tysięcy ton śmieci. Wyprodukowano 11 MWh energii elektrycznej. Tę kupuje Operator Systemu Dystrybucyjnego. Na energii cieplnej spalarnia też będzie zarabiać. Zapłaci za nią MPEC. Jego przedstawiciele zapewnili nas jednak, że białostoczanie tych kosztów nie odczują. Podwyżek cen ciepła nie będzie.

- Niewątpliwa korzyść jest taka, że energia powstaje z odpadów, których nie da się już ponownie wykorzystać. Zamiast trafiać na wysypisko, służą do wytwarzania energii - przypomina Zbigniew Gołębiewski.

Dodaje, że do spalarni dostarczane są w tej chwili zmieszane odpady z białostockich osiedli. Przywożą je firmy, które odpowiadają za odbiór śmieci. Gminy ościenne, które też miały korzystać z zakładu przy Andersa, odpadów ciągle nie przywożą. Nadal negocjują. Problemem jest bowiem cena - 230 złotych netto za odbiór jednej tony przywiezionej do spalarni. Taką stawkę dla gmin, także dla Białegostoku, ustaliła spółka Lech. Według samorządów to znacznie więcej, niż gminy płacą teraz. Trzeba np. doliczyć koszt transportu śmieci.

- Jesteśmy na finiszu rozmów z sąsiednimi gminami. Po ich zakończeniu podamy szczegóły - zapewnia Robert Jóźwiak, zastępca prezydenta Białegostoku.

Pewne jest za to, że już 24 kwietnia spalarnię będzie mógł zobaczyć każdy chętny. Lech organizuje tu festyn z okazji Dnia Ziemi. Impreza rozpocznie się o godz. 14. Zaproszeni są wszyscy zainteresowani.

Białostocka spalarnia została oficjalnie otwarta w lutym tego roku. Instalacja jest zdolna przetworzyć w godzinę 15,5 tony odpadów, a więc do 372 ton w ciągu doby. Przez rok w ZUOK może być unieszkodliwianych 120 tys. ton odpadów komunalnych.

Wybudowanie spalarni kosztowało 333 mln zł.

Fakty

Droga opadów do spalenia

Samochody z odpadami wjeżdżają do hali wyładunku. Stąd śmieci trafiają do bunkra.

Odpady z bunkra są podawane przez operatora do leja zasypowego. Poprzez szyb zasypowy i dozownik, odpady trafiają na ruszt, gdzie poddawane są spaleniu w temperaturze ok. 1000 stopni.

Spaliny, które powstają podczas procesu są kierowane do instalacji oczyszczania, stamtąd do komina.

Jak zapewniają pracownicy spalarni, spaliny są przez cały czas monitorowane. Ich ilość jest minimalna - znacznie niższa od wartości określanych przez przepisy jako dopuszczalne.

Spalarnia w konkursach

Obiekt bierze udział aż w dwóch ważnych plebiscytach.

ZUOK został nominowany do tegorocznej edycji Top Inwestycji. W finale znalazło się w sumie 30 projektów. Głosowanie potrwa do 9 maja.

Obiekt przy Andersa docenił też urząd marszałkowski. Spalarnia znalazła się w konkursie Podlaska Marka w kategorii inwestycje. O zwycięstwo walczą tu także: nowoczesna hala produkcyjna Malow oraz modernizacja infrastruktury Białostockiego Centrum Onkologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny