MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Spalarnia gotowa do pracy na pełnych obrotach

Marta Gawina
Spalarnia w Białymstoku
Spalarnia w Białymstoku Lech
Od początku roku spalonych zostało ok. 19 tysięcy ton śmieci. Od soboty powinno być ich jeszcze więcej. Nie ma jednak porozumienia z gminami.

Chodzi o dziewięć sąsiednich samorządów, które sześć lat temu podpisały umowy z Białymstokiem. Zobowiązały się wtedy, że będą wozić śmieci do zakładu przy ul. Andersa.

- Taki obowiązek nakłada również Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Podlaskiego. Zmieszane odpady komunalne z rejonu centralnego województwa podlaskiego powinny być kierowane do zagospodarowania w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych - przypomina Zbigniew Gołębiewski, przedstawiciele spółki Lech.

Od 12 marca będzie nią właśnie białostocka spalarnia. - Będziemy współpracować, kiedy zostanie zmienione porozumienie. Na razie mamy podpisaną swoją umowę w sprawie odbioru śmieci. Obowiązuje do końca roku - mówi Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. Podobnie jak inne sąsiednie gminy obawia się o koszty współpracy z zakładem przy Andersa. Bo śmieci trzeba odebrać od mieszkańców, przewieźć je do Białegostoku i zapłacić za spalenie. Jedna tona to 230 zł.

- Ja nie jestem przeciwko spalarni, ale potrzebuję konkretów. A porozumienie sprzed sześciu lat było podpisywane w całkiem innych warunkach. Wtedy to nie gminy odpowiadały za śmieci - przypomina Jacek Chrulski, burmistrz Czarnej Białostockiej.

Rozmowy z stolicą województwa trwają. Białostocka spalarnia została otwarta kilka tygodni temu. Od początku roku spalono tutaj ok. 19 tysięcy ton śmieci. Wyprodukowano 11 MWh energii elektrycznej.

- Obecnie czekamy na decyzję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o ustaleniu taryfy na ciepło. Ma zapaść w najbliższych tygodniach. Wówczas będziemy mogli rozpocząć produkcję ciepła, które będzie trafiać do miejskiej sieci - zapowiada Zbigniew Gołębiewski.

Ul. Andersa. Spalarnia prawie gotowa (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny