Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Spacer historyczny i kwesta na renowację zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Farnym

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Dzięki kwestom, które na Cmentarzu Farnym są prowadzone od 2015 roku udało się odrestaurować 25 zabytkowych nagrobków
Dzięki kwestom, które na Cmentarzu Farnym są prowadzone od 2015 roku udało się odrestaurować 25 zabytkowych nagrobków Wojciech Wojtkielewicz
W niedzielę (30.10) na Cmentarzu Farnym odbył się kolejny spacer historyczny połączony z kwestą. Zorganizowały go białostockie Muzeum Wojska i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Na swoistą wycieczkę po cmentarzu przyszło około dwudziestu osób.

Spacer był okazją do poznania historii tego miejsca i osób związanych z Białymstokiem. Na tym cmentarzu znajdują się m.in. groby prezydentów miasta, duchownych, lekarzy, ludzi kultury i sztuki.

- Za chwilę zaczynamy nasz spacer po Cmentarzu Farnym. Chcemy w ten sposób m.in. pokazywać, że pamiętamy o tych wszystkich, którzy odeszli. Jednocześnie ponownie będziemy zbierali datki na dalszą konserwację tego pięknego cmentarza. Cmentarza ogrodu, który jest zabytkowym obiektem, a jak powszechnie wiadomo, o dziedzictwo narodowe trzeba dbać – mówiła w niedzielne przedpołudnie Izabela Walentynowicz, przewodniczka PTTK w Białymstoku, która prowadziła niedzielny spacer.

Czytaj również:

Spacery po Cmentarzu Farnym połączone z kwestą odbywają się od 2015 roku. Dzięki wsparciu białostoczan zostało odrestaurowanych 25 najstarszych i najpiękniejszych nagrobków. – Dzisiaj pójdziemy właśnie trasą tych odnowionych nagrobków, a tym, który odwidzimy na wstępie, będzie pomnik Elwiry Wieczorek – dodała Izabela Walentynowicz.

- Podstawowym celem kwesty jest ratunek zabytkowych nagrobków na tym cmentarzu. Jako przewodnicy pierwszy raz uczestniczymy tej jakże potrzebnej akcji i robimy to z wielką radością – podkreśliła Małgorzata Łupińska z białostockiego PTTK dodała, że 1 listopada na cmentarzu Farnym też będzie prowadzona zbiórka pieniędzy.

Jak z kolei informowała Barbara Maliszewska (także przewodnik PTTK) każdy, kto wrzuci do puszki datek większy niż 20 zł otrzyma książkę- cegiełkę pt. "Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie", która opowiada m.in. o odrestaurowanych pomnikach, ich konserwacji i ratowaniu dziedzictwa Cmentarza Farnego. I jak widzieliśmy, szybko pojawili się darczyńcy, dzięki którym w puszce lądowały 50-złotowe banknoty.

Czytaj również:

- Cmentarz parafii Najświętszej Maryi Panny powstał za sprawą proboszcza ks. Wilhelma Szwarca w 1887 roku, który objął tutejszą parafię siedem lat wcześniej. W końcu grudnia 1884 roku urząd miejski kupił grunty, a budowa cmentarza trwała dwa lata. Ksiądz Szwarc poświęcił go uroczyście 6 kwietnia 1887 roku, a 16 kwietnia odbył się pierwszy pochówek – opowiadała uczestnikom spaceru Izabela Walentynowicz.

Zgodnie z założeniami białostocki cmentarz miał przypominać ogród, a nawet park krajobrazowy, dlatego podzielono go na prostokątne kwatery, wokół których posadzono sporo drzew (a niektóre z nich przetrwały do naszych czasów): - W ten sposób powstała jakby namiastka parku. Wzorem dla naszego cmentarza była słynna paryska nekropolia Pere Lachaise – przypomniała przewodniczka.

Cmentarz został oficjalnie otwarty 15 kwietnia 1887 roku. Klikając w kolejne zdjęcia zobaczysz nagrobki i poznasz historię osób ważnych dla Białegostoku wyróżnionych przez Muzeum Historyczne

Cmentarz Farny. Groby ludzi, którzy wywarli wpływ na histori...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny