Białystok. Schronisko dla zwierząt znów jest otwarte dla gości i wolontariuszy. 150 psów czeka na nowy dom! (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska
Olga Goździewska
Te psy czekają na dom! Wojciech Wojtkielewicz
Po wielu miesiącach białostockie schronisko znów jest otwarte dla odwiedzających. Można przyjść, poznać psy, pójść z nimi na spacer czy adoptować wybranego czworonoga. Do przytuliska dla bezdomnych zwierząt wracają też wolontariusze. Poszukiwane są nowe osoby do pomocy przy psach.

Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku było zamknięta przez kilka ostatnich miesięcy i tylko pracownicy mogli wejść na jego teren. Nawet adopcje w dużej mierze odbywały się przez telefon. Dziś placówka jest otwarta dla każdego. Poruszanie się po jej terenie jest możliwe bez maseczek ochronnych.

Adoptuj psa! Te zwierzaki czekają na dom w Białymstoku:

Do schroniska wrócili również wolontariusze. Są poszukiwane nowe, odpowiedzialne osoby, które chcą być wsparciem dla pracowników placówki i opiekować się psami.

Zobacz też: Białystok. Po pożarze w MPO psy ze schroniska trafiły do domów tymczasowych. Wolontariusze pokazali urocze zdjęcia zwierzaków "na urlopie"

Potrzebne jest 15 osób. Wytrwałych, odpowiedzialnych i systematycznych, których zapał nie wygaśnie po tygodniu, miesiącu, roku.
Schronisko prosi, by zgłaszały się tylko te osoby, które mają czas i szczere chęci współpracy.

Praca wolontariusza to nie tylko blaski, są też i cienie i dużo skrajnych emocji. Sama miłość, którą chcesz dać psom, choć znaczy wiele nie wystarczy - przypominają pracownicy schroniska.

Podstawowe zasady dot. wolontariatu:
• ukończone 16 lat (w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest również zgoda rodzica/opiekuna prawnego)
• pozytywne nastawienie do psów i wrażliwość na ich los
• zobowiązanie się do regularnych wizyt w schronisku i wyprowadzanie psów na spacer co najmniej 2 razy w tygodniu, w dniach nie następujących po sobie ( osoby mogące być tylko w weekendy, prosimy o nie aplikowanie)
• wyrobienie w przeciągu 3 miesięcy minimum 40 godzin
• chęć pracy z psem, przygotowywanie psa do adopcji, sprawdzanie psa w różnych sytuacjach
• gotowość do udziału w różnorodnych formach i akcjach promujących psy
• umiejętność radzenia sobie ze stresem
• gotowość do wizyt w schronisku niezależnie od pogody

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 czerwca. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie schroniska.

Dolina Dolistówki jest czynna w godz. 10 -17 od poniedziałku do piątku, do godz. 16. w soboty i do 14. w każdą drugą niedzielę miesiąca. Obecnie w schronisku na dom czeka około 150 psów.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

Radni zapisali też warunki, jakie muszą spełniać adoptujący zwierzęta. Każdy adoptujący zobowiązuje się do: zapewnienia zwierzęciu właściwej opieki, humanitarnego traktowania i właściwych warunków zgodnych z ustawą o ochronie zwierząt; zapewnieniu zwierzęciu opieki weterynaryjnej oraz profilaktycznych szczepień ochronnych i koniecznych zabiegów weterynaryjnych; zaopatrzenie zwierzęcia w obroże, sterylizację lub kastrację zwierzęcia; chipowanie.

Każdy z adoptujących będzie musiał się liczyć z kontrolą warunków, w jakich przebywa pies i w razie niespełnienia tych warunków - zwrotem rekompensaty, kiedy pies trafi od takiej rodziny do schroniska.

Adoptujący nie może sprzedać zwierzęcia innej osobie, a o jego zaginięciu lub padnięciu wraz z wyjaśnieniem okoliczności powiadomić gminę.

Chipowanie i sterylizacja

Od ubiegłego roku odławianiem bezdomnych zwierząt z terenu Michałowa realizuje Pensjonat dla zwierząt ?Cyganowo? w Sejnach.

W tym roku gmina przeznaczyła 61 546 zł na realizację zadań wynikających z Programu. Na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, ich wyłapywanie przeznaczono 15 tys. zł; na zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt - 12 546 zł. Z kolei na opiekę nad wolno żyjącymi kotami oraz ich sterylizację i kastrację - 7 000 zł; na kastrację i sterylizację psów i kotów należących do właściciela lub opiekuna - 13 000 zł; na chipowanie psów - 9 000 zł. Na program adopcji psów przeznaczono w budżecie 5 000 zł

autor BIA24 agsa [email protected]

https://bia24.pl/kategorie/wiadomoci/1500-zł,-jeśli-adoptujesz-bezdomnego-psa.-tak-zachęca-michałowo.html

w
www.i.Bialystok.pl

1500 zł, jeśli adoptujesz bezdomnego psa. Tak zachęca Michałowo

Bia24.pl 1500 zł, jeśli adoptujesz bezdomnego psa. Tak zachęca Michałowo

Na budowę kojca, zakup budy, karmy, koszty zabiegów weterynaryjnych... Na to mają być przeznaczone pieniądze, które każdemu, kto przygarnie bezdomnego psiaka, obiecuje gmina Michałowo.

Rada Miejska w Michałowie w czwartek, 11 marca jednogłośnie przyjęła "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Michałowa". Najważniejszą i najbardziej rewolucyjną zmianą jest wprowadzenie rekompensat w wysokości do 1500 zł na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem i adopcją bezdomnego psa, tj.: budowy kojca, zakup budy, zakupu karmy, kosztów zabiegów weterynaryjnych. Ogólnie na realizację programu w tym roku przeznaczono w budżecie gminy 61 546 zł.

Marek Nazarko, burmistrz Michałowa, podkreśla, że od samego początku to samorząd dba o polepszenie warunków życia zwierząt, także tych bezdomnych.

- Od lat konsekwentnie staramy się poradzić z tą sprawą: chipowanie psów, wybór nowego schroniska dla zwierząt. A teraz idziemy krok dalej i wprowadzamy tzw. Adopcję na pniu - mówi Marek Nazarko. - Zanim umieścimy psa w schronisku, poszukamy mu nowego domu. A potem, jako samorząd zapłacimy za to nawet 1500 zł.

Przyjęta przez radnych uchwała stanowi, że w przypadku adopcji jednego bezdomnego psa wyłapanego z terenu Gminy Michałowo, nowy właściciel - adoptujący otrzyma rekompensatę w wysokości do 1500 zł na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem psa tj. budowy kojca, zakup budy, zakupu karmy, kosztów zabiegów weterynaryjnych. Z tego - 50% wysokości rekompensaty zostanie wypłacone zaliczkowo w momencie zawarcia umowy i rozliczone w terminie do 12 miesięcy od momentu adopcji na podstawie faktur dokumentujących poniesione wydatki, pozostałe 50% wysokości rekompensaty będzie wypłacane w terminie do 24 miesięcy od dnia adopcji zgodnie z dostarczonymi fakturami dokumentującymi poniesione wydatki na utrzymanie psa.

Zanim zwierzak trafi do schroniska "Cyganowo" w Sejnach (z którym Michałowo ma podpisaną umowę) przez 14 dni pozostanie na miejscu i będzie szukany dla niego nowy dom. Gmina jednak zastrzega sobie prawo do podjęcia decyzji o oddaniu zwierzęcia do adopcji w zależności od warunków umożliwiających zapewnienie przez adoptującego właściwej opieki. W ramach programu jedno gospodarstwo domowe, może adoptować maksymalnie 2 psy rocznie.

Dodaj ogłoszenie