Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Ruszyła rekrutacja do żłobków. Prezydent podpisał list intencyjny w sprawie zawodu opiekuna dziecka

OPRAC.: wal
Prezydent Tadeusz Truskolaski i parlamentarzyści wyrazili poparcie dla projektu ustawy, który ma na celu ustanowienie dnia 4 kwietnia Dniem Opiekuna oraz przyznanie osobom sprawującym opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3 uprawnienia do ulgi 33% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych, uprawnienia do ulgi 33% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej na podstawie biletów imiennych miesięcznych. Domagają się także ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych i dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 5 dni roboczych przysługującego raz na 2 lata w sytuacji, kiedy opiekun przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 5 lat w żłobku, klubie dziecięcym lub jako dzienny opiekun.
Prezydent Tadeusz Truskolaski i parlamentarzyści wyrazili poparcie dla projektu ustawy, który ma na celu ustanowienie dnia 4 kwietnia Dniem Opiekuna oraz przyznanie osobom sprawującym opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3 uprawnienia do ulgi 33% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych, uprawnienia do ulgi 33% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej na podstawie biletów imiennych miesięcznych. Domagają się także ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych i dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 5 dni roboczych przysługującego raz na 2 lata w sytuacji, kiedy opiekun przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 5 lat w żłobku, klubie dziecięcym lub jako dzienny opiekun. Wojciech Wojtkielewicz
Rodzice najmłodszych białostoczan mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do żłobków miejskich. Rekrutacja w placówkach odbywa się przez cały rok, natomiast jednorazowe przyjęcie większej liczby dzieci z listy oczekujących odbywa się w chwili przejścia starszych dzieci do przedszkoli. Pierwszy etap tego naboru rozpoczął się w poniedziałek 9 maja.

Rekrutacja do miejskich żłobków jest ciągła i trwa przez cały rok. Po nadaniu numeru PESEL dziecku rodzice mogą składać wniosek do żłobka za pośrednictwem strony: nabor.pcss.pl/bialystok.

Opiekun dziecka ma prawo wyboru maksymalnie trzech żłobków (I preferencja – żłobek najbardziej pożądany, II i III preferencja – placówki dodatkowe w razie braku miejsc w żłobku I preferencji). Po uzupełnieniu wszystkich danych rodzic musi wydrukować swój wniosek, podpisać i dostarczyć do placówki I preferencji. W momencie przyjęcia wniosku przez pracownika żłobka dziecko wpisywane jest na listę oczekujących.

Jednorazowe przyjęcie większej liczby dzieci z listy oczekujących odbywa się w chwili przejścia starszych dzieci do przedszkoli. W związku z powyższym harmonogram rekrutacyjny na rok 2022/2023 wygląda następująco:

  • I etap rekrutacji – termin 9-20.05.2022 r. – żłobki miejskie rekrutują dzieci z I preferencji według daty zapisu i przydziału do konkretnej grupy wiekowej. W tym terminie rodzice potwierdzają chęć zawarcia umowy na korzystanie z usług żłobkowych.
  • II etap rekrutacji – termin 23-27.05.2022 r. – rekrutacja dzieci z II i III preferencji na pozostałe wolne miejsca.
  • III etap rekrutacji – ogłoszenie list dzieci przyjętych – 30.05.2022 r. godz. 12.00.

Pracownicy placówek będą bezpośrednio kontaktowali się z rodzicami dzieci, które zostały wstępnie zakwalifikowane do danego żłobka. Opiekunowie będą musieli dostarczyć wymagane dokumenty do sporządzenia umowy na świadczenie usług przez żłobek.

W Białymstoku działa obecnie dziewięć żłobków miejskich, które sprawują opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3. Oferują w sumie 1 273 miejsca

Czytaj też: Kryteria naboru do żłobków

W dniu rozpoczęcia rekrutacji prezydent Tadeusz Truskolaski podpisał list intencyjny w sprawie przyznania opiekunom dzieci do lat 3 szczególnych przywilejów i uprawnień, a także ustanowienia 4 kwietnia Dniem Opiekuna Małego Dziecka. W Białymstoku obradował parlamentarny zespół ds. wspomagania rozwoju dzieci w wieku do 3 lat.

– Bardzo się cieszę, że to Białystok stał się miejscem podpisania tego dokumentu i dyskusji o roli, jaką pełnią opiekunowie dziecięcy w rozwoju małych dzieci – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Jest to zawód szczególny i niezwykle odpowiedzialny. Wymaga poczucia misji służącej wspieraniu rozwoju dziecka w czasie, gdy ono poznaje otaczający go świat. W pełni popieram postulaty zespołu parlamentarnego i mam nadzieję, że zostaną uwzględnione przez Sejm RP.

Jak czytamy w liście intencyjnym, jest to także zawód szczególnie istotny dla kształtowania właściwej polityki prorodzinnej państwa. Aby móc skutecznie walczyć z niżem demograficznym, trzeba umożliwiać rodzicom godzenie życia rodzinnego i zawodowego. Bez wykwalifikowanej i docenianej kadry opiekunów państwo nie będzie w stanie wypełnić tego ważnego zadania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny