Białystok. Rusza dziewiąta edycja budżetu obywatelskiego. Do 25.05.2021 zgłaszanie projektów, w październiku głosowanie. Wyniki 29.10.2021

OPRAC.: wal
Tegoroczna edycja będzie dziewiątą w historii białostockiego budżetu obywatelskiego. Można do niej zgłaszać projekty ogólnomiejskie i osiedlowe
Tegoroczna edycja będzie dziewiątą w historii białostockiego budżetu obywatelskiego. Można do niej zgłaszać projekty ogólnomiejskie i osiedlowe Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Przez dwa miesiące można zgłaszać projekty ogólnomiejskie, jak i osiedlowe do Budżetu Obywatelskiego 2022. W puli jest 12 milionów złotych.

Można, by powiedzieć jak ten czas leci. Jest już dziewiątą edycja budżetu obywatelskiego w Białymstoku - rozpoczął prezydent Tadeusz Truskolaski konferencje online [25.03.2021] poświęconą zasadom tegorocznego głosowania.

Czytaj też: Budżet obywatelski. Dylemat mniejszego zła

Dodał, że od kilku lat gminy mają ustawowy obowiązek wydzielenia z budżetu miejskiego puli pieniędzy na projekty w ramach budżetów obywatelskich.

- W Białymstoku zaczynaliśmy, gdy budżet był jeszcze dobrowolny - przypomniał prezydent Tadeusz Truskolaski.

Przez osiem lat białostoczanie zgłosili 1077 projektów. Do realizacji przekazano 217, a zrealizowano 154 na kwotę 70,5 mln. Część projektów jest w trakcie wykonania, jak te z edycji BO 2021. Niektóre z poprzednich nigdy nie ujrzą światła dziennego, bo się okazały zbyt trudne do wykonania (m. in. fontanna multimedialna czy rzeźba przedstawiająca pręgierz).

Czytaj też:Białystok. Nieudane projekty budżetu obywatelskiego. Inwestycje, które miały powstać, a do dziś ich nie ma

W edycji 2022 do rozdysponowania będzie 12 mln zł. Projekty już można zgłaszać. Termin mija 25. 05.2021.
Zarówno na pomysły ogólnomiejskie, jak i osiedlowe przeznaczonych będzie po 6 milionów zł. W obu kategoriach maksymalny limit na projekt miękki wynosi 25 tys. zł. W przypadku projektów twardych zróżnicowanie jest dwukrotne: na te ogólnomiejskie n górny limit wynosi 1 mln zł, na osiedlowe - 500 tys. zł.

- Chodzi o to, by jeden projekt nie skonsumował wszystkich środków - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.

Projekty, które zostaną zgłoszone do 25 maja, zostaną sprawdzone od strony formalno-prawnej pod kątem realności ich wykonania. Projekty, tym bardziej twarde, muszą przejść weryfikację, czy zaplanowane są na gruntach stanowiących własność gminy. Ten etap zajmie prawie trzy miesiące letnie. Od 8 września rozpocznie się kampania promocyjna. Głosowanie ruszy 1 października i potrwa przez dwa tygodnie. Jego wyniki poznamy 29 października.

- Po mimo pandemii zachęcamy do aktywności - mówił prezydent. -

Przypomniał, że zeszłoroczny budżet też odbywał się w warunkach twardego lockdownu.

- Umiemy z tym żyć. Potrafimy korzystać z elektronicznych środków - zachęcał Tadeusz Truskolaski białostoczan do aktywności. - by składać projekty, a tym samym ulepszać nasze miasto i jego osiedla.

Czytaj też:Białystok. Wyniki głosowania na Budżet Obywatelski 2021. Zobacz listę zwycięskich projektów ogólnomiejskich i osiedlowych

Zasady budżetu reguluje uchwała rady miasta i zarządzenie prezydenta. W tym roku doszła ważna zmiana.

- Przygotowując projekt należy wziąć po uwagę, o ile to możliwe, określenie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami: niepełnosprawnych, seniorów - mówiła Urszula Dmochowska, dyrektor Centrum Aktywności Społecznej.

Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony cas.bialystok.pl. Wraz z załącznikami można go złożyć w formie papierowej w godzinach pracy urzędu w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku (do urny podawczej), w Centrum Aktywności Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku lub wysłać skan z oryginału na adres e-mail: [email protected]

Czytaj też:Ojciec budżetu obywatelskiego w Białymstoku znalazł pracę u marszałka

Projekty może zgłosić każdy mieszkaniec Białegostoku, bez względu na wiek. Musi mieć jednak poparcie dwóch osób (element formularza zgłoszeniowego), może też zgłosić dowolna liczbę projektów. W razie nie dopuszczenia ich do głosowania, projektodawca może się odwołać się do prezydenta. Ma na to siedem dni. prezydent rozpatruje odwołanie bez zbędnej zwłoki. W głosowaniu mieszkaniec może oddać głos na cztery projekty niezależnie od kategorii.

Nadal też nie poznamy, kto konkretnie zgłosił dany projekt, nawet te zwycięskie.

- Przepisy uniemożliwiają publiczne podawanie nazwisk - mówił Urszula Dmochowska. - Jeśli autor chce sam to zrobić, to może skorzystać z komunikatorów.

Czytaj też:Wielka awantura o pomnik

Białystok. Miasto ogłosiło konkurs na projekt pomnika Władys...

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 marca, 11:31, www.FederacjaZielonych.pl:

Np. wniosek do budżetu obywatelskiego za 100 000 zł na ławki ładujące telefony (czyli po 16 tys zł sztuka) zgłoszony przez Grzegorza Chociana, gdy jest propozycja gniazd USB na przystankach komunikacji miejskiej po... 50 zł, to skok na kasę dla znajomej firmy radnego Rady Miasta Krzysztofa Stawnickiego? Podobna w działaniu latarnia solarna kosztuje ok. 3 tys zł, modem 100 zł:) Dlatego nikt nie kupuję takich drogich bubli? Przykład jak absurdalne, nieobywatelskie pomysły są promowane. Do tego zgłaszający wniosek do budżetu jest powiązany z miejskim radnym i producentem, który chyba niezadowolony z kiepskiej sprzedaży absurdalnie drogich gadżetów, wymyślił sposób, by zgłaszać wnioski do budżetów obywatelskich miast. Czy to nie prywata i patologia zamiast działania dla dobra wspólnego?

zajmij się lepiej brakiem kanalizacji w mieście

w
www.FederacjaZielonych.pl

Np. wniosek do budżetu obywatelskiego za 100 000 zł na ławki ładujące telefony (czyli po 16 tys zł sztuka) zgłoszony przez Grzegorza Chociana, gdy jest propozycja gniazd USB na przystankach komunikacji miejskiej po... 50 zł, to skok na kasę dla znajomej firmy radnego Rady Miasta Krzysztofa Stawnickiego? Podobna w działaniu latarnia solarna kosztuje ok. 3 tys zł, modem 100 zł:) Dlatego nikt nie kupuję takich drogich bubli? Przykład jak absurdalne, nieobywatelskie pomysły są promowane. Do tego zgłaszający wniosek do budżetu jest powiązany z miejskim radnym i producentem, który chyba niezadowolony z kiepskiej sprzedaży absurdalnie drogich gadżetów, wymyślił sposób, by zgłaszać wnioski do budżetów obywatelskich miast. Czy to nie prywata i patologia zamiast działania dla dobra wspólnego?

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

3 przykłady projektów odrzuconych przez urzędników, które wygrałyby w głosowaniu obywateli: uruchomienie przejazdów bezpłatnej dla mieszkańców kolei miejskiej, zakup autobus u elektrycznego i bezpłatna linia autobusowa dworzec PKS/PKP -centrum miasta ul. Lipowa/Piłsudskiego. Np. sezonowe zagospodarowanie terenów tzw. Węglówki (bez zaplecza sanitarnego, ogrzewania budynków), mające ukryć brak wykorzystania terenów dawnych magazynów wojskowych na dochodową dla miasta działalność komercyjną (produkcją handel, usługi) należy ocenić jako dewastację tych terenów (np. demontaż torów kolejowych). Sport, kultura, wystawy, rekreacja mogą i powinny być realizowane na już istniejących obiektach miejskich (np. muzea, domy kultury, Białostocki Ośrodek Kultury.

w
www.i.Bialystok.pl

http://ibialystok.blogspot.com/2018/06/budzet-antyobywatelski.html Wszystkie zgłoszone pomysły powinny być np. poddane głosowaniu, tak by to mieszkańcy wskazywali pomysły do realizacji, a nie jak urzędnicy, np. projekt terenów zielonych wokół cerkwi zgłoszony przez byłego radnego miejskiego PO a obecnie wiceprezydenta Adama Musiuka to inicjatywa POlityczna, nie obywatelska.

G
Gość

A co ze strzelnicą? Projekt wygrał i cisza.

Dodaj ogłoszenie