Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Rozpoczęła się rozbiórka suwnic w dawnych zakładach konstrukcji stalowych w Starosielcach

OPRAC.: red
Teren po dawnych zakładach konstrukcji stalowych w Starosielcach
Teren po dawnych zakładach konstrukcji stalowych w Starosielcach Wojciech Wojtkielewicz
Rozpoczęły się prace rozbiórkowe suwnic w dawnych kolejowych zakładach konstrukcji stalowych w Starosielcach. Nie dotyczą zabytkowych obiektów pofabrycznych, które są pod ochroną.

Teren przy ul. Warsztatowej to kawał historii Starosielc. Jest ona ściśle związana z powstałymi w 1872 r. Zakładami Zaplecza Remontowego Kolei Żelaznych. Remontowano w nich wagony, parowozy, a także inny sprzęt niezbędny do funkcjonowania kolei. Do Starosielc napływali fachowcy i robotnicy. Tu budowali domy, zakładali rodziny i wiązali swoją przyszłość z koleją. W osadzie wybudowano m.in.: parowozownię, halę napraw, wagonownię, wieżę ciśnień oraz liczne magazyny.

Od 2014 roku budynek główny stał opuszczony. Wcześniej przez lata w zakładzie produkowano różne konstrukcje stalowe, a zamknięto go z powodu likwidacji - ostatniego właściciela terenu - firmy Mostostal Construction. W kolejnych latach teren popadał w ruinę. Stał się miejscem m.in. niebezpiecznej eksploracji przez młodzież, która biegała nieraz po zniszczonym dachu. W 2021 roku udało się znaleźć na niego nabywcę. Na licytacji komorniczej inwestor wyłożył za główną nieruchomość 4,5 mln zł. A w zasadzie za prawo do wieczystego użytkowania (do 5.12.2089 r.) gruntów, których właścicielem jest miasto Białystok.

Rok po transakcji rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Zaniepokoiły one miłośników historii. Bo na terenie kompleksu są obiekty o historycznej i zabytkowej wartości: ceglana hala z okresu międzywojennego (od strony peronu stacji Białystok Starosielce) czy ceglany magazyn tranzytowy z 1876 roku.

- Czy zostaną one zachowane? - pyta Czytelnik.

Jego zdaniem zabytki można ładnie wkomponować w nowy budynek, jednocześnie zachowując historię.

- Przykładem jest galeria Alfa w Białymstoku, która została wkomponowana w mury dawnej zabytkowej Fabryki Pluszu - dodaje Czytelnik.

Z informacji uzyskanych z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wynika, że jego pracownicy oglądali miejsce prac rozbiórkowych przy ul. Warsztatowej 1. Od przedstawiciela inwestora uzyskali zapewnienie, że prowadzone są prace porządkowe polegające jedynie na rozbiórce suwnic i innych niekonstrukcyjnych elementów metalowych.

- Z otrzymanej relacji wynika również, że przy budynkach wpisanych do rejestru zabytków województwa podlaskiego oraz zabytku ujętym w ewidencji wojewódzkiej nie są zaplanowane na tę chwilę żadne inne czynności - tłumaczy prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków.

Czytaj też: Opuszczony teren dawnych zakładów kolejowych

Informuje też, że w świetle zawartego przed kilku laty porozumienia, pozwolenia na rzecz inwestycji realizowanych na terenie Białegostoku (z wyłączeniem kilku obiektów), wydaje Miejski Konserwator Zabytków. Tak jest w przypadku terenu pod dawnych zakładach kolejowych w Starosielcach.

- Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków nie posiada szczegółowych informacji, co do planowych na tym terenie inwestycji - zaznacza prof. Małgorzata Dajnowicz.

Tego samego dnia na oględzinach terenu przy Warsztatowej 1 był także przedstawiciel biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. On także potwierdził, że prace dotyczą suwnic.

- Do urzędu nie wpłynął wniosek dotyczący rozbiórki na tym terenie, nie była też wydawana żadna decyzja obejmująca ten teren - informuje Agnieszka Błachowska z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Zgodnie ze "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku" nieruchomość znajduje się na obszarze przeznaczonym pod tereny przemysłowe, bazy, składy i rzemiosło do sukcesywnej modernizacji, uzupełnień i przekształceń.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny