Białystok. Radni chcą przyjąć stanowisko w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Pomysłodawcą jest przedstawiciel klubu KO

wal
Białostoccy radni projektem stanowiska odnośnie sytuacji na granicy z Białorusią będą zajmować się na sesji w poniedziałek [25.202021]
Białostoccy radni projektem stanowiska odnośnie sytuacji na granicy z Białorusią będą zajmować się na sesji w poniedziałek [25.202021] Wojciech Wojtkielewicz/archiwum
Udostępnij:
Spełnienia siedmiu postulatów, w tym dopuszczenia akredytowanych dziennikarzy na tereny objęte stanem wyjątkowym oraz realnych rekompensat dla przedsiębiorców, będą domagać się od rządu RP białostoccy radni. W poniedziałek mają przyjąć stanowisko odnośnie sytuacji na granicy z Białorusią.

Stanowisko, które autorem jest Karol Masztalerz, radny Komitetu Tadeusza Truskolaskiego, poprzedzone jest preambułą: "Człowieczeństwo – jest to rzecz święta, której krzywdzić nikomu nie wolno. Granica krzywdy leży w sumieniu, leży w sercu ludzkim". To cytat z „Ludzi bezdomnych”.

- Nasza literatura to jest też nasze dziedzictwo, z którego powinniśmy korzystać – mówi Karol Masztalerz.

Ma nadzieję, że radni przyjmą stanowisko w treści zaproponowanej przez niego.

- Gdybym na to nie liczył, to by nie powstało – dodaje radny

W samej treści stanowiska czytamy, że Rada Miasta Białystok wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec faktu niehumanitarnego traktowania migrantów, którzy zostają zatrzymani na terytorium RP i w sytuacji narażenia ich zdrowia i życia, bez umożliwienia im skorzystania z międzynarodowych standardów i procedur, siłą wypychani są z terytorium naszego Państwa.

- Ochrona polskiej granicy jest wartością najważniejszą. Oczekujemy zdecydowanych działań funkcjonariuszy służb mundurowych, których celem jest uniemożliwienie nielegalnego przekraczania granicy Polski i Unii Europejskiej. Jednak niedopuszczalne jest stosowanie aktów przemocy wobec ludzi - czytamy w projekcie stanowiska.

Radni za winnego sytuacji wzmożenia prób nielegalnego przekraczania naszej granicy jednoznacznie uznajemy reżim Aleksandra Łukaszenki, który w formie swoistej zemsty za poparcie przez Polskę działań środowisk demokratycznych na Białorusi próbuje zdestabilizować sytuację w Polsce i UE.

- Jednakże nie możemy się zgodzić na niezgodne z prawem międzynarodowym i niehumanitarne traktowanie ludzi, którzy naszą granicę już przekroczyli. Ludzi, których sytuacja jest często tragiczna – głodnych, przemoczonych, nieprzygotowanych do przebywania w warunkach jesienno-zimowych. Wśród nich są także starsi ludzie, kobiety w ciąży, matki z dziećmi - czytamy w projekcie stanowiska.

Radni domagają się w nim od rządu RP m.in. dopuszczenia akredytowanych dziennikarzy w rejony przygraniczne objęte dziś stanem wyjątkowym,

- Co jest niezbędne do pełnej i rzetelnej informacji, a także jest naszym wspólnym prawem dostępu do wolności informacji - czytamy w apelu radnych.

Wnioskują o zwrócenie się do Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX o pomoc w rozwiązaniu obecnej sytuacji. Zwracają się o dopuszczenie w rejon przygraniczny pozarządowych i państwowych organizacji niosących swą statutową pomoc osobom w sytuacji zagrożenia życia i praw człowieka; w tym prawników, tłumaczy i lekarzy.

- Żądamy również zapewnienia pełnej i realnej rekompensaty finansowej polskim przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenach objętych stanem wyjątkowym. Ekonomiczny byt ich oraz ich rodzin kolejny raz jest zagrożony przez działania rządu polskiego - czytamy w stanowisko.

Kończy się odwołaniem do Zofii Nałkowskiej o granicy, "za którą nie wolno przejść, za którą przestaje się być sobą”.

Radny Paweł Myszkowski (PiS) mówi, że zapoznał się z projektem stanowiska odnośnie sytuacji na granicy. Jeszcze się zastanawia, czy włączyć się do dyskusji na poniedziałkowej sesji.

- Trzeba raczej podejmować działania wspierające naszych pograniczników, a nie w jakikolwiek sposób osłabiające – podkreśla radny PiS.

Podkreśla, że z wieloma sformułowaniami się nie zgada, a niektóre są mocno spóźnione.

- Jak zwrócenie się obecność na granicy FRONTEX-u, skoro jego przedstawiciele już na niej byli – tłumaczy radny.

Maciej Biernacki (Polska 2050) mówi, że odnośnie stanowiska w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej radni mają jeszcze trochę czasu do namysłu.

- Niemniej pozytywnie patrzymy na kierunek zaprezentowany w projekcie - dodaje radny.

Marcin Moskwa (KO) podkreśla, że bardzo zależy mu na wzmocnieniu elementów związanych z obroną polskiej granicy i przestrzegania wszystkich praw na terytorium RP.

- A także zapewnieniu adekwatnych rekompensat dla naszych przedsiębiorców - zaznacza radny.

Co zrobią wszyscy radni, przekonamy się na sesji w poniedziałek [25. 10.2021]

Premier Morawiecki o sytuacji na granicy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie