Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Przystanek historia. Na wiatach przystankowych zawisną zdjęcie miejsc, których już nie ma lub się zmieniły

OPRAC.: wal
Radni KO i władze miasta nie mają wątpliwości, że warto pokazywać historię miasta nawet w tak skróconej formie - na przystankach BKM
Radni KO i władze miasta nie mają wątpliwości, że warto pokazywać historię miasta nawet w tak skróconej formie - na przystankach BKM Fot. T. Maleta
Nowa akcja historyczno-informacyjna. Na białostockich przystankach zawisną zdjęcia obrazujące przeszłość miasta z opisem danego miejsca. Pierwsze jest już zamontowane na wiacie u zbiegu Pięknej i Legionowej. Obrazuje pobliski Rynek Sienny dawniej i dziś.

W różnych miejscach, przeważnie w centrum, umieszczone będą przypomnienia historii miejsc, które istnieją głównie w pamięci, a szczątkowo w budynkach, żeby przypominać mieszkańcom jak wyglądał Białystok 100 lat temu i co tam było - mówił w czwartek [4.11.2021] radny Marek Tyszkiewicz (KO) na przystanku 183 u zbiegu Pięknej i Legionowej.

Marcin Moskwa dodał, że pomysł na przystanki historyczne dojrzewał kilka miesięcy.

- Chcielibyśmy przywrócić pamięć o Białymstoku, który powoli odchodzi, którego już nie pamiętamy - zaznaczył radny KO.

Podkreślił, że zmiany, które dokonały się w mieście w ostatnich kilku latach są tak dalece idące, że osoby, które wracają do niego po studiach, nie poznają Białegostoku.

- A cóż dopiero mówić o Białymstoku sprzed 100 lat - dodał.

Dlatego radni chcieliby przywrócić pamięć, pokazać jak wyglądały dawne chanajki, centrum, rynek, stary browar. Na razie nie ma docelowej liczby tablic historycznych. Ponadto mogą się odnosić nie tylko do miejsc, ale też postaci.

- Takich jak na przykład Nora Ney, gwiazdę nie tylko polskiego, ale i światowego, przedwojennego kina - tłumaczył radny Moskwa.

W projekt zaangażowała się Galeria Sleńdzińskich. To jej pracownicy wskazują, czy są fotografie, które można pokazać na danych przystankach. Pochodzą one nie tylko ze jej własnych zbiorów.

- Przeprowadzamy kwerendę w Muzeum Historycznym, Centrum Zamenhofa czy wśród prywatnych kolekcjonerów - mówiła Joanna Szmidt-Bura z galerii.

Na razie radni mają pomysły na ukazanie historii na trzech kolejnych przystankach.

- Ale też czekamy na zgłoszenia od mieszkańców, którzy mogą się z nami kontaktować mailowo za pośrednictwem adresu dostępnego w BIP-ie. Nasza lista nie jest jeszcze skończona, więc możliwe są korekty - dodał Marek Tyszkiewicz.

Zbigniew Nikitorowicz, wiceprezydent odpowiedzialny za komunikację zbiorową, podkreśla, że urząd miejski otwarty jest na taką formę skróconej edukacji historycznej topografii miasta.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny