Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Przed nami rocznicowy tryptyk sierpniowy. Zobacz, co będzie działo się w mieście nie tylko w Święto Wojska Polskiego

OPRAC.: wal
Na wspólne obchody Święta Wojska Polskiego zapraszają: prezydent Tadeusz Truskolaski, dowódca garnizonu Białystok, który jest jednocześnie Dowódcą 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, płk Paweł Lachowski, wojewodą podlaski Bohdan Paszkowski i marszałkiem województwa podlaskiego Artur Kosicki
Na wspólne obchody Święta Wojska Polskiego zapraszają: prezydent Tadeusz Truskolaski, dowódca garnizonu Białystok, który jest jednocześnie Dowódcą 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, płk Paweł Lachowski, wojewodą podlaski Bohdan Paszkowski i marszałkiem województwa podlaskiego Artur Kosicki UM/Dawid Gromadzki/Archiwum
15 sierpnia Święto Wojska Polskiego, dzień później wspomnienie powstania w getcie, a w kolejny poniedziałek 102. rocznica bitwy białostockiej. Miasto szykuje się do obchodów rocznic sierpniowych.

Główne uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w poniedziałek [15.08.2022] o godz. 12.30 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Czytaj też:Bij bolszewika, wroga Polaków

Wezmą w nich udział między innymi żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, organizacje oraz oczywiście mieszkańcy. Uroczystość zakończy defilada wojskowa, w której, poza oddziałami żołnierzy i konnym Szwadronem Kawalerii, zobaczymy również przejazd sprzętu wojskowego.

- Między godz. 14.a 17. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego - mówił w środę podczas konferencji prasowej prezydent Tadeusz Truskolaski.

Z okazji Święta Wojska Polskiego Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało szereg atrakcji, zarówno w siedzibie głównej MWB (ulica Kilińskiego 7), jak i w Parku Militarnym (ulica Węglowa 3). Udział we wszystkich wydarzeniach i zwiedzanie w tym dniu ekspozycji muzealnych są bezpłatne. W programie m.in. :

  • 9.30-16.30 – pokaz sprzętu bojowego 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego (ulica Kilińskiego 7),
  • 9.30-16.30 – zwiedzanie Parku Militarnego (ulica Węglowa 3),
  • spacer historyczny miejscami walk w bitwie o Białystok (trasa: Park Militarny – Topolanka – Dworzec Poleski – ul. Sienkiewicza – ul. Warszawska – Rynek Kościuszki), zbiórka uczestników w Parku Militarnym,

Z kolei 16 sierpnia władze miasta zapraszają na wspomnienie zryw ludności żydowskiej w białostockim getcie. Tego dnia przypada 79. rocznica wybuchu powstania. Główne uroczystości zaplanowano o godz. 12 na placu Mordechaja Tenenbauma.

- Dwie godziny później przy ul. Legionowej 2 Galeria Sleńdzińskich udostępni instalację poświęconą dzieciom białostockiego getta - mówił Joanna Szczygieł-Rogowska, dyrektor galerii.

Z kolei przy ulicy Waryńskiego 24A, zostanie zaprezentowany plakat antywojenny prof. Leszka Żebrowskiego (godz. 17). Z kolei o godz. 18. Galeria Sleńdzińskich zaprasza na uroczysty wieczór „Pamiętamy i będziemy pamiętać. 79. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Białostockim”. Ostatnim wydarzeniem w ramach obchodów będzie koncert „Ginczanka – Tęskno gra poezję” w klubie Fama przy ulicy Legionowej 5. Początek – godz. 19.

Ostatnia rocznica przypada 22 sierpnia. Minie wtedy 102 lata od największej bitwy w dziejach miasta. W tym roku nie będzie inscenizacji, która w czasach przed pandemicznych cieszyła się wielką zainteresowaniem białostoczan.

- Nie organizujemy jej z powodów oszczędnościowych, ale też ze względu na dużą obecność w mieście uchodźców z Ukrainy. Wystrzały i wybuchy nie byłyby wskazane - mówił dyrektor Muzeum Wojska Marek Sadowski.

W zamian zaplanowano spacer historyczny od godz. 13 do 15, który rozpocznie się przy cmentarzu wojskowym przy 11 Listopada.

- Będzie wiódł najważniejszymi miejscami z wiązanymi z bitwą białostocką - zapraszał dyrektor muzeum.

W centrum miasta pojawili się rekonstruktorzy w mundurach i strojach sprzed 100 lat. To była prawdziwa podróż w czasie.

Rynek Kościuszki w Białymstoku. Wystawa sprzętu z okresu woj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny