Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Przebudowa ulicy Klepackiej zbliża się do finiszu. Kierowcy mogą już jeździć po części wiaduktu (zdjęcia)

OPRAC.: Tomasz Maleta
Przebudowana ulica Klepacka znacznie ułatwi życie mieszkańcom Starosielc
Przebudowana ulica Klepacka znacznie ułatwi życie mieszkańcom Starosielc Wojciech Wojtkielewicz
Kierowcy mogą już korzystać z części wiaduktu na ul. Klepackiej. Wylotówka z Białegostoku w kierunku Klepacz ma być gotowa do końca roku. Jej przebudowa kosztuje 40 mln zł.

- Prace budowlane są prowadzone zgodnie z harmonogramem - informuje Anna Kowalska z biura prasowego białostockiego magistratu.

Ulica przebudowywana jest na odcinku od al. Niepodległości do granic miasta. Inwestycja ma na celu połączenie wjazdu do miasta od strony Klepacz z - otwartą w sierpniu zeszłego roku - Trasą Niepodległości.

Najważniejszym elementem inwestycji są wiadukty, które zapewnią bezkolizyjne skrzyżowanie ruchu kolejowego z samochodowym. Wąski przejazd przez tory był największą zmorą kierowców.

- Obecnie wykonawca zakończył roboty konstrukcyjne przy wiaduktach, trwają też prace ziemne na odcinku pomiędzy obiektami mostowymi, a także roboty drogowe, energetyczne i wykończeniowe na pozostałych odcinkach - wylicza Anna Kowalska.

Czytaj też: Poślizg w Porosłach

Kierowcy już mogą korzystać z części wiaduktów. Zostanie także zbudowana nowa nawierzchnia jezdni, powstaną chodniki, drogi dojazdowe i zjazdy. W projekcie przewidziano też budowę ścieżek rowerowych i oświetlenia ulicznego, a także podziemnego zbiornika retencyjnego wraz z przepompownią i urządzeniami do oczyszczania ścieków opadowych.

- Ta inwestycja to odpowiedź miasta na potrzeby mieszkańców, ponieważ ul. Klepacka przed rozpoczęciem prac należała do jednych z najbardziej niebezpiecznych miejsc - wąska droga, brak chodników i niestrzeżone przejazdy kolejowe - tłumaczy Anna Kowalska. - Sąsiednie ulice – Nowosielska, Meksykańska, Niewodnicka – nie są przystosowane do tak dużego ruchu, jaki miał tam miejsce. Przebudowa Klepackiej rozwiąże ten problem. Ułatwi także przejazd autobusom komunikacji miejskiej.

Czytaj też: Wylotówki z Białegostoku w przebudowie. Drogowcy wznowili prace na Klepackiej, w listopadzie ma być gotowe skrzyżowanie JPII z NSZ

Odbiór inwestycji przewidziany jest do końca roku. Niewykluczone, że przebudowa zakończy się wcześniej. A trwa, z niemałymi perypetiami, już dwa lata. Podczas budowy ziemia przysypała dwóch robotników - jeden z nich zmarł. Potem wojewoda podlaski cofnął zgodę na przebudowę drogi z powodu błędów w dokumentacji. To spowodowało kolejne opóźnienie.

Przebudowa ul. Klepackiej jest jednym z zadań realizowanych w ramach projektu "Rozwój infrastruktury transportu miejskiego". (Wśród inwestycji, które zaplanowano w tym projekcie, jest także m.in. przebudowa ul. Legionowej, Wiosennej, Kaczorowskiego, Mickiewicza, a także zakup 20 nowych autobusów komunikacji miejskiej). Miasto pozyskało na realizację całego projektu dofinansowanie unijne w wysokości ponad 105 mln zł. Koszt samej Klepackiej – ok. 40 mln zł.

Tu oglądasz: Śmiertelny wypadek przy budowie ul. Klepackiej. Dwie osoby usłyszały zarzuty

Zobacz także Trasę Niepodległości tuż po otwarciu 29.08.2019:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny